Czy można zerwać umowę SMS-em? Tak, od września 2016 to możliwe
Nowe przepisy Kodeksu cywilnego zezwalają umowę zawartą pisemnie rozwiązać za zgodą stron lub wypowiedzieć w formie dokumentowej, czyli np. poprzez SMS. Ta nowa forma w praktyce rodzi poważne skutki w zakresie rozwiązywania i wypowiadania umów pisemnych. Polski system prawa cywilnego wdarł się w XXI wiek! Czy ma to znaczenie dla organizacji pozarządowych?
8 września 2016 r. do polskiego systemu prawa cywilnego wprowadzono tzw. formę dokumentową, która jest formą pośrednią pomiędzy formą ustną (tj. nieformalną czynnością prawną, dokonywaną słownie lub gestem), a formą pisemną, która wymagała – i nadal wymaga – złożenia na dokumencie (papierowym) własnoręcznego, oryginalnego podpisu.
Organizacje zawierają i wypowiadają umowy. Zwykle na papierze, z podpisami i pieczęciami. Nowe przepisy nie wywrócą do góry nogami tych zwyczajów. Może się jednak zdarzyć, że będą miały zastosowanie. Zobaczmy więc na czym właściwie polega nowa forma dokumentowa i jakie może mieć zastosowanie w organizacji.
Definicja dokumentu i formy dokumentowej
Wedle nowego przepisu art. 773 Kodeksu cywilnego: „Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią”.
Art. 772 Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Dokument może oczywiście być utrwalony na dowolnym nośniku (papier, dyskietka, dysk twardy, pamięć USB, dysk optyczny, kora drewna, kamienna tabliczka, folia, pergamin itd.), ale nie musi być utrwalony, co już anegdotycznie podsumowuje się w światku prawniczym w ten sposób, że „dokumentem” w świetle tej definicji są np. znaki dymne (zawierają bowiem informację, można zapoznać się z jej treścią – a dym jest tu nośnikiem).
Traktując jednak rzecz bardziej serio – dokument nie musi zawierać podpisu. Nie musi mieć formy papierowej ani elektronicznej. Ustawodawca miał na celu odformalizowanie obrotu, wprowadzenie formy istniejącej i używanej na świecie.
Co zatem od 8 września 2016 r. jest dokumentem?
- tradycyjne dokumenty papierowe
- zapis na kamieniu, folii, pergaminie, tkaninie itp.
- skan dokumentu, faks lub kserokopia
- SMS
- MMS
- nagranie na pocztę głosową telefonu
- post, informacja, zapis na stronie www
- film zawierający oświadczenie przesłany na nasz telefon lub zamieszczony w internecie na dowolnej stronie www
- i wiele, wiele innych form, obecnych i przyszłych…
Oczywiście każdy dokument musi zawierać w sobie jakąś informację istotną prawnie, jakieś oświadczenie woli lub wiedzy twórcy dokumentu.
Praktyczne znaczenie nowej formy dokumentowej
Bez tego zastrzeżenia nasz kontrahent może nas powiadomić o wypowiedzeniu umowy np. nagraniem w poczcie głosowej lub postem zamieszczonym na naszej stronie internetowej. Może nagrać film, w którym informuje o wypowiedzeniu umowy i przesłać nam go na nasz telefon komórkowy. Możliwości jest wiele i w oczywisty sposób naruszają one bezpieczeństwo obrotu, bo chodzić będzie o formy ulotne, często – w przeciwieństwie do korespondencji papierowej – łatwe do przeoczenia lub nawet zignorowania.
Jakich umów zawieranych przez organizacje mogą dotyczyć nowe przepisy - przykłady
Czy umowę o dotację z urzędem miasta można zawrzeć / wypowiedzieć drogą inną niż pisemną, np. przez wysłanie w tej sprawie maila?
Wolontariusz zerwał umowę wysyłając SMS do koordynatora wolontariatu w organizacji pozarządowej. Czy mógł tak zrobić?
Organizacja pozarządowa prowadzi szkolenie. Dwoje z uczestników w ostatniej chwili zmieniło zdanie i SMS-em poinformowali o tym, że rezygnują z udziału. Czy ta odmowa jest skuteczna prawnie – czy mogli tak zrobić?
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)