Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
NGO pożyczy od zaprzyjaźnionej organizacji dwa rzutniki na szkolenie, a od domu kultury salę. Czy rzutnik i sala mogą być uwzględnione jako wkład własny rzeczowy tej organizacji w ofercie na przeprowadzenie tego szkolenia? Dla serwisu warszawa.ngo.pl wyjaśnia to Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Pytanie organizacji pozarządowej:
Od września 2016 roku obowiązuje nowy formularz oferty (wniosku) realizacji zadania publicznego, finansowanego ze środków samorządowych. W formularzu oferty można uwzględnić wkład rzeczowy – w dwóch miejscach: w kosztorysie zadania (projektu) oraz w polu opisowym. Ta zasada jest jasna, jeśli NGO uwzględnia coś, czego jest właścicielem. Jak to wygląda, gdy ktoś pomaga jako partner w realizacji zadania (projektu)?
Reklama
Czy można uwzględniać w składanej ofercie na realizację zadania publicznego wkład rzeczowy partnera zadania publicznego? Konkretnie mogłaby to być tak sytuacja: instytucja miejska lub inna organizacja pozarządowa użyczy lub przekaże bezpłatnie sprzęt, lokal, rekwizyty, instrumenty, materiały, narzędzia potrzebne do realizacji zadania.
Jeśli taki wkład rzeczowy można uwzględnić w ofercie realizacji zadania (wniosku), to czy można to oszacować kwotowo i wpisać w kosztorys zadania? Czy tez należy to pozostawić tylko w polu opisowym?
Istnieje możliwość uwzględnienia wkładu rzeczowego partnera w składanej ofercie realizacji zadania publicznego. Wkład rzeczowy podlega wtedy oszacowaniu przez NGO – oferenta.
Jednakże przy okazji wyceny wkładów rzeczowych innych podmiotów (tj. niebędących własnością NGO – oferenta) należy pamiętać, że darowizna czy użyczenie mogą rodzić skutki podatkowe. Interpretacje izb skarbowych w tej sprawie nie są jednolite. Wskazanie przez NGO – oferenta, że wykorzystuje do realizacji zadania zasoby innego podmiotu o konkretnie podanej wartości pieniężnej może wywoływać konsekwencje, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym lub w ustawie o podatku od towarów i usług – ustawie o VAT.
Dlatego wkład rzeczowy instytucji lub innego podmiotu lepiej opisywać w części merytorycznej zadania (pole IV 13 i/lub opis działań w polu IV 6), wskazując ich udział w realizacji zadania – bez wyceny w tabeli kosztorysowej (IV 8, 9).
Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: ngo@um.warszawa.pl.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.