Czy możemy prowadzić tę samą zbiórkę publiczną przez rok? Czy musimy zgłaszać nową zbiórkę, jeśli w trakcie jej trwania zmienił się adres – organizacja pozarządowa pyta, doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl odpowiada.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
Zbiórka ciągła
Zgodnie z prawem zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub naturze w miejscu publicznym na cele pożytku publicznego (np. kulturę, pomoc dobroczynną – cele mieszczące się w sferach zadań publicznych, wymienionych w ustawie o pożytku).
W zgłoszeniu podaje się m.in. dane organizatora, cel zbiórki publicznej, a także termin jej przeprowadzenia. Może to być jeden dzień (ta sama data początkowa i końcowa), tydzień czy miesiąc. Są to tzw. zbiórki krótkoterminowe trwające maksymalnie rok. Można także zgłosić zbiórkę długoterminową (dłuższą niż rok) podając termin jej zakończenia (np. zbiórkę 2-letnią) albo zbiórkę ciągłą, czyli taką, która nie ma terminu zakończenia. W formularzu zgłoszenia wstawia się wtedy w polu data zakończenia pojedynczy znak „-” (myślnik).
Po zakończeniu zbiórki należy sporządzić „sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki publicznej”, a po wydaniu zebranych środków także „sprawozdanie z rozdysponowania ofiar”. W przypadku zbiórki trwającej dłużej niż rok, a więc także w przypadku zbiórki ciągłej, sprawozdania z przeprowadzenia zbiórki powinny być robione cyklicznie, co pół roku. Organizator zbiórki ma 30 dni na sporządzenie tego sprawozdania. Co 12 miesięcy powinno się ponadto sprawozdać, na co zostały wydane zebranie pieniądze lub w jaki sposób zostały rozdysponowane zebrane dary rzeczowe, wysyłając „sprawozdanie z rozdysponowania ofiar”.
Zmiana danych
Jeśli w czasie trwania zbiórki publicznej nastąpi zmiana danych, np. zmiana adresu, to organizator zbiórki ma obowiązek zgłosić tę informację, aktualizując zgłoszenie. Ma na to 30 dni od daty, kiedy nastąpiła ta zmiana. Informację o zmianie przesyła się, wypełniając ponownie zgłoszenie, z zaznaczeniem, że jest to „zgłoszenie aktualizacyjne”
Odpowiadając na pytanie
Skoro organizacja ma zamiar zbierać środki na ten sam cel przez długi czas, to może zgłosić zbiórkę trwającą rok (określając datę zakończenia zbiórki) lub zbiórkę ciągłą (jeśli planuje prowadzić ją także w kolejnych latach). Przez „ciągłość” zbiórki rozumie się tu to, że zbiórka trwa przez długi lub nieokreślony czas, a nie to, że jest prowadzona non-stop. Po zmianie adresu organizacja musi złożyć zgłoszenie aktualizacyjne z nowym adresem organizatora zbiórki.
Podstawa prawna:
Art. 1.
- Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2)), oraz na cele religijne.
- Miejsca publiczne to miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.
Art. 9.
- Zgłoszenie zbiórki publicznej zawiera w szczególności:
1) cel zbiórki publicznej;
2) dane organizatora zbiórki:
a) nazwę podmiotu, oznaczenie siedziby oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer identyfikacyjny REGON – w przypadku organizatora, o którym mowa w art. 3 pkt 1 i 2,
b) imiona i nazwiska członków komitetu społecznego, ich adresy zamieszkania, numery PESEL, a w przypadku gdy członek komitetu nie ma numeru PESEL, serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość – w przypadku organizatora, o którym mowa w art. 3 pkt 3;
3) dane, w zakresie określonym w pkt 2 lit. b, osoby uprawnionej do reprezentowania organizatora zbiórki;
4) sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
5) miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
6) termin rozpoczęcia i termin zakończenia zbiórki publicznej;
7) przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
Art. 12.
- W przypadku konieczności zmiany danych zawartych w zgłoszeniu zbiórki publicznej organizator zbiórki informuje ministra właściwego do spraw administracji publicznej o zmianach, doręczając zaktualizowane zgłoszenie zbiórki publicznej w postaci elektronicznej albo papierowej w terminie 30 dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.
Art. 16.
- Organizator zbiórki sporządza i doręcza ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej w celu zamieszczenia na portalu zbiórek publicznych sprawozdania:
1) z przeprowadzonej zbiórki publicznej, z podaniem wartości i rodzaju zebranych ofiar – w ciągu 30 dni od zakończenia zbiórki publicznej;
2) ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar.
- Sprawozdanie ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar należy przesłać:
1) w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego w przypadku organizacji, o których mowa w art. 3 pkt 1 i 2, a jeżeli ofiary w tym terminie nie zostaną rozdysponowane, również w terminie 3 miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego do momentu rozdysponowania zebranych ofiar;
2) w terminie 30 dni od zakończenia 12‑miesięcznego okresu od zakończenia zbiórki publicznej, a w przypadku gdy ofiary w tym terminie nie zostaną rozdysponowane, również w terminie 30 dni od zakończenia każdego kolejnego 12-miesięcznego okresu, aż do momentu rozdysponowania zebranych ofiar – w przypadku komitetów społecznych.
Art. 17.
Organizator zbiórki trwającej dłużej niż rok sporządza i doręcza ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej w celu zamieszczenia na portalu zbiórek publicznych sprawozdanie:
1) o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1, z podaniem wartości i rodzaju zebranych dotychczas ofiar – w terminie 30 dni od zakończenia każdego 6-miesięcznego okresu prowadzenia zbiórki, przy czym pierwszy okres liczy się od dnia rozpoczęcia zbiórki publicznej;
2) o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 – w terminie 30 dni od dnia zakończenia każdego 12-miesięcznego okresu, przy czym pierwszy okres liczy się od dnia rozpoczęcia zbiórki publicznej, aż do momentu rozdysponowania ofiar.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: http://poradnik.ngo.pl