Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
26 kwietnia w gościnne progi Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku zawitało niewiele osób, a szkoda, bo dyskusja, która wtedy miała miejsce, należała do bardzo gorących i, oby, konstruktywnych. Skupiła się na kilku zasadniczych problemach, które dotyczą kondycji współczesnej kultury m.in. form finansowania i dysponowania pieniędzmi oraz zadaniami instytucji kultury.
Z tymi zagadnieniami wiązały się kolejne pytania: jak przyciągnąć publiczność i czym jest obecnie kultura. W dyskusji ścierały się stanowiska urzędnika i animatorów kultury, w niektórych kwestiach znajdowano jednak punkty wspólne (np. wielka rola edukacji i trudności formalne, które są związane z polskim prawem).
Reklama
Każdy z uczestników w inny sposób definiował zadania instytucji kulturalnych i ich rolę w życiu społecznym. „Kultura nie może być skansenem, musi poruszać się tak szybko, jak rzeczywistość" powiedział Marcin Śliwa, a Władysław Zawistowski stwierdził, że „jest ona sprawą wyboru, ale niektóre standardy kulturowe (np. związane z edukacją) powinny być obowiązkiem". Zagadnienie: Czy zadaniem kultury powinno być komentowanie, krytyka rzeczywistości czy bycie nośnikiem wartości i tradycji było punktem zapalnym dyskusji. Te i wiele innych pytań budziło sporo kontrowersji wśród nielicznej publiczności. Tego rodzaju spotkania mają szansę stać się platformą dialogu twórców, uczestników kultury z urzędnikami, co może zaowocować konkretnymi zmianami w życiu społecznym.
W spotkaniu uczestniczyli: ekspert samorządowy Wojciech Kłossowski, Marcin Śliwa z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki (MCKiS), dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski. Dyskusję prowadziła Maria Klaman z Krytyki Politycznej. Na spotkaniu pokazano również film o pracy animatorów na Osiedlu Dudziarska (Warszawa) „uznawanego przez mieszkańców za warszawskie slumsy i najbardziej niedostępne miejsce w mieście". Jednym z pretekstów do dyskusji było opracowanie "Kierunek kultura. W stronę żywego uczestnictwa w kulturze", które ukazało się nakładem MCKiS w 2011 roku. Całość spotkania poniżej na filmie, może choć z poślizgiem to ciekawe spotkanie dotrze do zainteresowanych kulturą wzbudzi dyskusję, na którą z pewnością zasługuje.
Uniwersytet Krytyczny. Kierunek kultura.Świetlica Krytyki Politycznej, 26.04.2012 Jeżeli masz problem z "odpaleniem" filmu, kliknij tutaj.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.