Czy implementacja technologii w NGO jest zawsze dobrym rozwiązaniem?
Wpływ, który na sektor non profit ma nowoczesna technologia jest ogromny – nie możemy już bez niego funkcjonować. Chociaż może ułatwiać naszą pracę, może też wprowadzić do niej komplikacje. Dlatego tak ważne jest aby NGO wprowadzały technologię bardzo ostrożnie.
Poniżej możecie znaleźć kilka czynników, które pomogą Wam w oszacowaniu potrzeby zmian technologicznych teraz i w najbliższej przyszłości:
Polityka pracy na własnych urządzeniach.
Jako że społeczeństwo coraz częściej korzysta z urządzeń mobilnych, organizacje non profit muszę zaakceptować fakt, że wiele pracowników będzie korzystać ze smartfonów lub tabletów. Może okazać się, że zakup nowego smartfona, tabletu czy laptopa to koszt nie do pokonania dla firmy non profit. Polityka przynoszenia własnego laptopa do pracy ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę.
Zalety:
- Pracownik często akceptuje taki stan rzeczy I koszty z tym związane.
- Skoro korzystają z własnego sprzętu, to może to być produkt dowolnej marki, ten który pasuje tylko im.
- O tym jak korzystać z urządzenia pracownik musi nauczyć się sam, generuje to mniejsze koszty.
- Prawdopodobnie sprzęt takiego pracownika będzie zawsze na bieżąco aktualizowany, może stać się to szybciej niż w pozostałej części organizacji.
Wady:
- Łatwiej jest określić, co można, a czego nie, w przypadku gdy sprzęt należy do organizacji
- Programy służące do ochrony komputera pracownika mogą nie być kompatybilne z tym wykorzystywanymi przez NGO
- Po wyjściu pracowników z miejsca pracy ciężko jest zablokować im dostęp do wrażliwych danych z pozycji ich komputera.
Jeśli organizacja pozwoli swoim pracownikom korzystać z ich własnych urządzeń, musi ustalić politykę, która dokładnie powie co można, a czego nie na tych komputerach. Zaznaczy, który protokół powinien wejść w życie w momencie opuszczenia biura przez pracownika. Konieczne jest ustawienie zabezpieczeń. Jeśli organizacja zabroni korzystać z własnego sprzętu, musi zakomunikować pracownikom, że praca wykonywana może być jedynie poprzez własność NGO.
Zdać sobie sprawę, że nowe nie zawsze jest lepsze.
Apple podbiło rynek odtwarzaczami mp3, ale nie było firmą, która wypuściła pierwszy. Ani drugi… To dobry przykład na to, że najnowsza technologia nie zawsze jest na bieżąco. Dlatego tak ważny jest ostrożny zakup w wypadku najnowszych rozwiązań technologicznych. Konieczne jest sprawdzenie, co potrafi obecna technologia, a czego nie potrafi ta istniejąca już w Waszej organizacji:
Jakie są koszty przeniesienia się na nowy sprzęt (nie mówimy tu tylko o urządzeniach, ale także o pracownikach i ich szkoleniach)?
Czy nowa technologia jest kompatybilna z obecną w organizacji siecią i systemami?
Czy istnieją zalety implementacji nowej technologii w firmie? Jeśli tak, to jakie?
Czasami, przy wprowadzeniu do organizacji nowej technologii może się okazać, że będziecie musieli także zaktualizować także tą już obecną na miejscu. Wasza sieć lub magazyny danych mogą wymagać aktualizacji. Możliwe też, że obecne aplikacje nie będą współpracowały ze swoimi starszymi wersjami. Jeśli nie nawiążą połączenia automatycznie lub po jakiejś szybkiej aktualizacji, może okazać się, że niezbędne będzie narzędzie do ich integracji.
Oceńcie, czy Wasza, obecna w organizacji technologia nadal spełnia Wasze oczekiwania.
To, że obecny w Waszym NGO sprzęt spełniał oczekiwania pracowników 5 lat temu, wcale nie musi oznaczać, że nadal tak jest. Powinniście oszacowywać to regularnie zadawając sobie poniższe pytania:
- Czy mamy wystarczająco dużo licencji użytkownika?
- Czy nastąpiły aktualizacje aplikacji, którymi byliśmy zainteresowani wcześniej, a których nie wykorzystaliśmy? Jeśli tak, to czemu nie?
- Czy pojawiły się jakieś nowe płatne funkcje, które mogłyby okazać się dla nas przydatne?
- Z jakimi innymi aplikacjami ta technologia współpracuje? W jakim stopniu?
- Czy zbliżamy się do limitu systemu, czy nadal mamy możliwość rozwoju?
- Czy istnieje coś lepszego?
- Czy nie płacimy za to za dużo?
- Czy nasi użytkownicy to lubią i czy widzą w tym zalety, a może uważają, że ciężko się z tego korzysta?
Jeśli zmiany zostały wprowadzone prawidłowo, to nowoczesna technologia wyniesie Waszą organizację non profit na kolejny poziom i ułatwi Wam pracę. Nieumiejętnie zastosowanie się do powyższych zasad może niestety skutkować ogromnym ryzykiem.
Źródło: npengage
Źródło: technologie.ngo.pl