O tym, jak funkcjonują banki społeczne, w jaki sposób zarabiają, i jakie nisze na rynku bankowym wypełniają, z założycielem i wieloletnim prezesem Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Włodzimierzem Grudzińskim rozmawia Konstancja Święcicka w internetowym magazynie „Kontakt”.
Banki etyczne to takie, które, oprócz zysku, stawiają sobie za cel również pewną pożyteczność społeczną. Realizują to założenie poprzez obsługę określonego typu klientów. Przyznają kredyty na korzystnym warunkach organizacjom działającym społecznie, które w zwykłym bankach nie mają szans na pożyczkę.
Jednocześnie, klienci składający w depozyty w takich alternatywnych bankach świadomie godzą się na niższe niż gdzie indziej oprocentowanie, wiedząc, że zysk z obrotu ich pieniędzmi jest przeznaczany na cele pożyteczne społecznie.
Grudziński zwraca w wywiadzie uwagę na ważną rolę dotacji zwrotnych i pożyczek w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. Organizacje pozarządowe często niechętnie podchodzą do prowadzenia działalności gospodarczej, uznając, że dążenia do zysku nie można pogodzić z działalnością społeczną czy charytatywną.
Grudziński podkreśla, że organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą i mogą zwrócić zaciągnięte pożyczki, zapewniają sobie ciągłość funkcjonowania. Taka stabilność pomaga im o wiele skuteczniej realizować swoje cele, wspierać społeczności lokalne, działać na rzecz swoich odbiorców.
Trudność w rozwoju ekonomii społecznej w Polsce Grudziński widzi przede wszystkim w niskim kapitale społecznym, braku zaufania i nawyków wspólnego działania. Mimo tradycji spółdzielczych w Polsce, brakuje ciągłości, potrzeba więc wzorców zewnętrznych. Grudziński zauważa jednak, że działania z zakresu ekonomii społecznej są coraz mocniej wspierane przez Unię Europejską, co może być dużą szansą na rozwój tego typów przedsięwzięć u nas.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl