Eliminacja malarii w Zambii poprzez zbieranie i analizę danych – takie zadanie postawili sobie pracownicy organizacji PATH we współpracy z Fundacją Tableau. Tableau to światowy lider w wizualizacji danych. Jak organizacje pozarządowe mogą wykorzystać je w praktyce?
Malaria – febra, zimnica. Każdego roku umiera na nią prawie 600 000 osób, większość z nich to dzieci poniżej 5. roku życia. Co minutę ktoś umiera na tę uleczalną już chorobę.
Według Światowej Organizacji Zdrowia i innych ekspertów, eliminacja malarii jest możliwa przy odpowiedniej profilaktyce i leczeniu dostępnymi już narzędziami. Zambia może być pierwszym krajem subsaharyjskiej Afryki, któremu kiedykolwiek udało się powstrzymać malarię.
Oprócz ratowania życia, zwalczenie tej śmiertelnej choroby przyniesie bezprecedensową okazję do gospodarczej stabilizacji kraju. Malaria kosztuje afrykańską gospodarkę 12 miliardów dolarów rocznie i zużywa 25 procent dochodów gospodarstw domowych na obszarach o wysokiej zachorowalności z powodu utraconych wydatków związanych z ochroną zdrowia.
Wzmocni to też edukację, ponieważ dziś malaria jest odpowiedzialna za połowę absencji dzieci w wieku szkolnym, której zdolność do nauki zaburza anemia spowodowana chorobą.
Zambia poczyniła niesamowite postępy w redukcji malarii w ciągu ostatnich 10 lat, a jej władze zobowiązały się do wyeliminowania tej choroby do 2020 roku. Fundacja Tableau nawiązała współpracę z międzynarodową organizacją pozarządową PATH, która zajmuje się ochroną zdrowia. Ich wspólnym celem jest eliminacja malarii w Zambii do 2020 roku i stworzenie powtarzalnego modelu, który mógłby być umieszczony w dowolnym miejscu na świecie.
PATH stara się znaleźć nowe, innowacyjne metody i narzędzia do walki z malarią. Stąd partnerstwo z Tableau – światowym liderem w wizualizacji danych. Zadaniem Tableau jest dostarczanie oprogramowania, szkolenia oraz znaczące wsparcie finansowe. PATH dostarcza swoją wiedzę, doświadczenie i ludzi. Partnerstwo umożliwia pracownikom dostęp do narzędzi i zasobów, których potrzebują, a połączone siły pozwalają na zwiększenie skali i sposobów walki z chorobą.
Jak to działa?
Do tej pory walka z malarią polegała na rozdawaniu owadobójczych moskitier i opryskach obszarów zajętych chorobą. Środki te są skuteczne w zmniejszaniu występowania przypadków w miejscach, w których poziom zachorowalności jest wysoki, ale śledzenie danych pozwala znaleźć i przewidzieć kolejne źródła choroby, by móc je usunąć w zarodku.
– Gdzie dokładnie wdrożyć diagnostykę, gdzie umieścić moskitiery, gdzie wysłać dodatkowe ekipy ludzi – wszystkie te informacje uzyskujemy dzięki wizualizacji danych – mówi Duncan Earle, pracownik PATH.
Pracownicy służby zdrowia zgłaszają nowe przypadki malarii w czasie rzeczywistym dzięki mobilnym środkom przekazu. Następnie Ministerstwo Zdrowia Zambii używa Tableau, aby zobaczyć, przeanalizować i zrozumieć przesłane dane. Jasna i przejrzysta wizualizacja zamiast nieczytelnej tabeli pozwala szybciej niż do tej pory zdecydować, gdzie, kiedy i jaką dokładnie pomoc uruchomić. Wybór odpowiednich narzędzi, leków oraz zasobów pozwala uniknąć wybuchowi epidemii choroby.
Interaktywne dashboardy pomagają w lepszym zarządzaniu pracownikami służby zdrowia na dużych obszarach. Na wizualizacji łatwiej zobaczyć, które zespoły sprawnie radzą sobie z sytuacją, a które mogą wymagać większej ilości pracowników.
Źródło: TechSoup