Czwarte posiedzenie RDPP. Będzie nowy termin na zamieszczanie sprawozdań?
7 kwietnia 2016 r. odbyło się czwarte posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji. Padła na nim zapowiedź nowelizacji ustawy o działalności pożytku, która będzie polegała na wydłużeniu terminu zamieszczania sprawozdań przez OPP na stronie ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Zmiana ma sprzyjać poszerzeniu kręgu uprawnionych do zbierania 1 proc. – więcej organizacji będzie na czas wywiązywać się z obowiązku, który warunkuje znalezienie się na liście uprawnionych.
30 września, a potem wezwanie
Ta propozycja wyszła z departamentu pożytku. Ponadto departament chce dać jeszcze jedną szansę organizacjom – ostatecznie z listy uprawnionych do zbierania 1 proc. wypadną te, które wezwane przez departament, nie odpowiedzą, tzn. nie złożą sprawozdania.
Propozycja "ostatniej szansy" była na posiedzeniu gorąco dyskutowana. Przedstawiciele organizacji opowiadali się raczej za tym, żeby zmiana dotyczyła tylko terminu. To powinno wystarczyć do poprawy sytuacji. Dodatkowa procedura ma rodzić patologię – organizacje mogą celowo nie składać sprawozdań w nowym terminie i czekać na wezwanie (przez co zyskują kolejne dni).
Departament argumentował, że wezwania mają głównie stworzyć szansę organizacjom, którym nie udało się dopełnić obowiązku z przyczyn losowych. Deklaruje, że wezwania stosował już wcześniej, nie ma więc mowy o nieprzygotowaniu ministerstwa do tej procedury, czy jej nieprzemyśleniu.
Ostatecznie przyjęto, że przesunięcie terminu na 30 września jest rekomendowane przez Radę. Natomiast przygotowanie procedury na sytuacje nadzwyczajne (dla organizacji niedopełniających obowiązku z powodów, na które nie miały większego wpływu) Rada pozostawia departamentowi.
Zespół ds. Społecznych zarekomendował również przyjęcie dwóch uchwał akceptujących projekty rozporządzeń, które trafiły do Rady: rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Rady Zatrudnienia Socjalnego. Obie uchwały Rada przyjęła.
Wdrażany będzie program młodzieżowy
Nowelizacja pożytku, która ominęła Radę
Sytuację tę tłumaczył Piotr Kontkiewicz z Departamentu Pożytku Publicznego. Członkowie RDPP wyrazili zrozumienie dla tego konkretnego przypadku, zaznaczając jednak, że sytuacja, kiedy zmiana w ustawie o pożytku omija Radę i nie może ona skonsultować przedstawionych propozycji, nie powinna się już powtórzyć. Krzysztof Balon zaproponował, żeby formalnie RDPP wyraziła "ubolewanie", że stało się to, co się stało.
Pierwotny katalog wydawał się uniwersalny i szeroki – miał zmieścić bardzo dużo. Praktyka dopisywania kolejnych sfer (zwykle dość wąskich) w odpowiedzi na różne, często indywidualne sytuacje i lobbing, może być zgubna. Może m.in. prowokować następne podmioty do działań, polegających na wymuszaniu dopisania do ustawy nowej "mojej" sfery.
Ewidencja stowarzyszeń – szybka akcja bez gwarancji powodzenia
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele MSWiA przeprosili za błąd, którym było niewystąpienie o opinię RDPP. Deklarowali, że są jeszcze otwarci na uwagi do projektu. Nie potrafili jednak określić, do kiedy te uwagi Rada mogłaby zgłosić. Proponowane przez Krzysztofa Balona dwa tygodnie (termin i tak ekspresowy, ze względu na organizacje prac w Radzie i zespołach) nie zostały przyjęte.
Stanęło na tym, że Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli zajmie się projektem rozporządzenia i przygotuje stanowisko najszybciej jak się da – wszystko to jednak bez gwarancji, że resort administracji na te propozycje poczeka i będzie mógł je formalnie rozpatrzeć.
Rady wojewódzkie, poszerzenie RDPP i zmiany w regulaminie
Pracy Rady będą mogli się również przyglądać członkowie wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego. To propozycja Krzysztofa Balona, który uczestniczył niedawno w spotkaniu przedstawicieli tych rad, mającym na celu powstanie konwentu wojewódzkich rad pożytku. Okazało się, że na poziomie województw oczekuje się patronatu i wsparcia RDPP. Przyjęto więc, że zostanie wystosowane stałe zaproszenie na posiedzenia Rady dla przedstawicieli rad z poziomu województwa. Jeśli rady wojewódzkie skorzystają z zaproszenia, na posiedzeniach RDPP może pojawiać się nawet po kilkanaście nowych osób.
Podczas czwartkowego posiedzenia powołano też zespół doraźny, który ma przygotować propozycję zmian w regulaminie Rady. Wyjaśnienia wymagają m.in. niezgodności regulaminu z rozporządzeniem w sprawie Rady. Zaproponowano też, żeby przygotować uniwersalną procedurę wskazywania przez RDPP przedstawicieli do różnych ciał (jak grupy robocze, komitety monitorujące, komisje konkursowe), o co często proszona jest Rada.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Organizacja prac Rady Działalności Pożytku Publicznego może w najbliższym czasie ulec poważnym zmianom.