Czwarta rocznica trzęsienia ziemi w Nepalu. Caritas Polska wciąż obecna na miejscu
25 kwietnia minęła 4. rocznica od tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu. Caritas Polska od początku była blisko poszkodowanych odbudowując całkowicie kilka miejscowości. Pod koniec marca pracownicy Caritas Polska odwiedzili Nepal, by zaplanować dalszą, długoterminową pomoc na miejscu.
Pod koniec kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Dwa główne wstrząsy z 25 kwietnia, oba o sile ponad 7 w skali Richtera, spowodowały zniszczenia w ponad 14 dystryktach kraju. Rządowe źródła podają, że zginęło wówczas prawie 9 tysięcy osób, a ponad 23 tysiące zostały ranne. Około miliona osób potrzebowało natychmiastowej pomocy żywnościowej.
Błyskawiczne wsparcie w obliczu katastrofy
Caritas Polska znalazła się na miejscu w ciągu tygodnia z transportem humanitarnym. Przez pierwsze miesiące po katastrofie najważniejsze było zapewnienie dostępu do wody pitnej, żywności i pomocy medycznej. Z czasem, po przeprowadzeniu badań potrzeb lokalnych społeczności, został opracowany kompleksowy program odbudowy skierowany do miejscowości, które zostały najbardziej poszkodowane. Caritas Polska włączyła się bezpośrednio w program naprawczy, w wyniku czego przez następne 4 lata postawiono 200 domów, odbudowana została infrastruktura do nawadniania pól, a 100 osób uzyskało wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności. Dodatkowo zapewniono kompleksowe szkolenia z uprawy roli i hodowli bydła. Te działania odpowiadały na bezpośrednie skutki trzęsienia ziemi – ich celem było dostarczenie Nepalczykom bezpiecznego schronienia, a także zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego.
Gdy darczyńcy się wycofują..
Potężne katastrofy naturalne przyciągają uwagę opinii publicznej i mediów, a w ich obliczu rządy i organizacje błyskawicznie odpowiadają na wystosowane apele o pomoc. Jednak z problemami, które owe katastrofy powodują, nie można poradzić sobie błyskawicznie. Częstym scenariuszem, który dotknął także Nepal, jest krótka pamięć darczyńców, wycofujących się w kilka lat po tragicznym wydarzeniu, bez względu na to, czy społeczności dotknięte katastrofą są już w pełni samodzielnie. Wynika to z wielu przyczyn, między innymi braku środków finansowych czy braku zainteresowania określonym tematem ze strony społeczeństwa
Caritas Polska zostaje na miejscu
Caritas Polska działa wielowymiarowo i długoterminowo, w związku z tym po 4 latach stałej obecności na miejscu zmienia charakter udzielanej pomocy. Dzięki doświadczeniu zebranemu w poprzednich latach ustalono, że priorytetem jest wsparcie systemu opieki zdrowotnej na terenach wiejskich oraz przeszkolenie społeczności w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Nepal, będący najbiedniejszym państwem Azji, ze względu na swoje położenie geograficzne jest systematycznie nawiedzany przez różnego rodzaju katastrofy naturalne – powodzie, lawiny błotne, osuwiska. Aby realnie pomóc lokalnym społecznościom Caritas Polska postanowiła kontynuować działania, tym razem kierując swoje wsparcie na sektor pomocy medycznej i działania prewencyjne.
Plan na następne 3 lata
Wybrane zostało pięć ośrodków zdrowia, w tym dwa położone w miejscowościach całkowicie odbudowanych przez Caritas Polska, które są zupełnie odcięte od świata w trakcie pory deszczowej trwającej w Nepalu cztery miesiące. W takich rejonach wyjątkowo ważny jest sprawny system reagowania na sytuacje kryzysowe. Caritas Polska w ciągu najbliższych 3 lat przeprowadzi profesjonalne szkolenia dla zespołów medycznych obsługujących ośrodki zdrowia, a także przeszkoli wybranych członków społeczności, zamieszkujących tereny trudno dostępne. Polscy eksperci medyczni i strażacy będą przekazywać wiedzę z transportowania rannych, wyciągania rannych spod gruzów czy lawin, a także z pierwszej pomocy. Przychodnie zostaną zaopatrzone w niezbędny sprzęt medyczny, a wybrani członkowie społeczności zostaną wyposażeni w sprzęt ratowniczy. Dodatkowo w ramach projektu Caritas Polska obejmie wsparciem finansowym 25 osób niepełnosprawnych.
Dzięki współpracy z lokalnymi partnerami możliwy jest bezpośredni dialog ze społecznościami żyjącymi w trudnych terenach. Planowane działania są wynikiem rozmów i spotkań z liderami społeczności – ostatnia wizyta pracowników Caritas Polska miała miejsce pod koniec marca 2019. Pierwsze szkolenia planowane są na wrzesień, zaraz po zakończeniu pory deszczowej.
Źródło: Caritas Polska