Serwis Informacyjny Miejscowości Gać koło Oławy – http://gac.ovh.org – istnieje już od 2005 roku. Jest inicjatywą społeczną mieszkańców. Można w nim znaleźć aktualności z życia wsi, relacje i zdjęcia z bieżących wydarzeń, wywiady z mieszkańcami, a także materiały poświęcone historii miejscowości.
Gać położona jest w gminie Oława w województwie dolnośląskim. Liczy zaledwie 440 mieszkańców, będąc przy tym pierwszą w gminie wsią, posiadającą własny serwis informacyjny w Internecie.
Na pomysł utworzenia lokalnej strony internetowej wpadł ponad 4 lata temu Błażej Zając, który postanowił powołać do życia serwis informacyjny wsi Gać, adresowany zarówno do mieszkańców wsi, jak i wszystkich innych osób nią zainteresowanych. Był wówczas uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie, obecnie studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Stworzył stronę od podstaw, od strony zarówno technicznej, jak i merytorycznej, został jej administratorem i redaktorem. Prowadzi serwis społecznie od dnia jego powstania do dzisiaj. Pomagają mu w pewnym stopniu mieszkańcy, którzy przekazują informacje i fotografie. Dobrym słowem wielokrotnie wspierał tę społeczną inicjatywę ks. kanonik Andrzej Paszyński, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, do której należy Gać.
30 maja 2005 r. serwis rozpoczął oficjalnie działalność jako miejsce w Internecie, gdzie mieszkańcy i wszyscy zainteresowani mogli znaleźć aktualne informacje na temat wsi Gać. Strona była przeznaczona głównie dla osób mieszkających w Gaci, lecz celem założenia serwisu była również promocja miejscowości w Polsce i za granicą.
Początki działalności strony nie były łatwe, ponieważ sieć Internet nie była jeszcze wówczas rozpowszechniona na terenach wiejskich i funkcjonowanie lokalnego serwisu internetowego budziło nawet kontrowersje wśród niektórych mieszkańców. Z upływem czasu dostęp do Internetu stawał się jednak coraz bardziej popularny i mieszkańcy zaczęli z zainteresowaniem odwiedzać stronę poświęconą wsi, w której mieszkają.
W serwisie internetowym znaleźć można m.in. bieżące informacje o działaniach rady sołeckiej, parafii rzymskokatolickiej, szkoły podstawowej, biblioteki i innych instytucji. Dział poświęcony historii wsi rozwija się i zgodnie z koncepcją redakcji ma być stale wzbogacany. W dziale „Odeszli” zamieszczane są nekrologi. Od 2006 r. na stronie istnieje dział, w którym można zapoznać się z twórczością mieszkańców wsi. Czytelnicy strony aktywnie biorą udział także w sondach internetowych przeprowadzanych przez redakcję serwisu. Dotyczą one m.in. lokalnych wyborów samorządowych i poparcia poszczególnych kandydatów na lokalnych radnych. Na stronie przeczytać można wywiady nie tylko z mieszkańcami, ale także z radnymi i działaczami społeczno-politycznymi, gdzie poruszane są aktualne problemy związane z życiem miejscowości.
W „księdze gości” czytelnicy na bieżąco wyrażają swoje stanowiska i opinie na temat lokalnych wydarzeń oraz działalności samego serwisu. Liczba odwiedzin serwisu stale wzrasta. Stał się on popularny już nie tylko w Gaci i najbliższej okolicy, ale w całym powiecie oławskim, a także w powiecie brzeskim i sąsiadujących powiatach regionu.
Błażej Zając od początku istnienia strony otrzymuje wiele e-maili z podziękowaniami od byłych mieszkańców wsi. Wielu z nich mieszka obecnie w odległych regionach Polski, a także za granicą, m.in. w Chile i Irlandii. Na stronę zaglądają regularnie. Dzięki serwisowi w Internecie mogą przeczytać o tym, co aktualnie dzieje się w ich rodzinnej miejscowości, a często także zobaczyć na zdjęciach swoich najbliższych. Spore zainteresowanie stroną przejawiają także Niemcy, którzy mieszkali w Gaci do zakończenia II wojny światowej. Statystyki strony notują regularne wejścia na nią ze wszystkich szesnastu polskich województw, ale publiczność serwisu dawno już wykroczyła poza granice kraju. Notowane są wejścia z Niemiec, Irlandii, Chile, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Szwecji, Węgier, Australii, Belgii, Kanady, Szwajcarii, Grecji, Holandii, Bułgarii, Czech, Danii, Litwy, Ukrainy, a nawet z Tuvalu – małego wyspiarskiego państwa położonego w zachodniej Polinezji.
Do redakcji serwisu internetowego telefonują osoby z różnych zakątków Polski, chwaląc działalność strony. Niedawno dzwonił na przykład zastępca wójta gminy Trzcinica z województwa wielkopolskiego, który złożył gratulacje w imieniu tamtejszego samorządu.
O działalności serwisu bardzo pozytywnie wypowiadają się pracownicy Urzędu Gminy w Oławie, a w szczególności dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Anna Ślipko. Twierdzi ona, że strona jest dla niej nieocenioną skarbnicą wiedzy, a także krokiem milowym w kontakcie z mieszkańcami.
Ostatnio z internetowego serwisu wsi Gać przykład wzięły inne miejscowości gminy Oława. Dzieje się to głównie w tym roku. Swoje strony w Internecie utworzyli już mieszkańcy Bolechowa, Janikowa, Marcinkowic, Oleśnicy Małej, Drzemlikowic, Jankowic i Siedlec. Zjawisko to jest niewątpliwie bardzo pozytywne, mieszkańcy terenów wiejskich idą w ten sposób w kierunku tworzenia w Polsce tzw. społeczeństwa informacyjnego.
Historyczna rola pierwszego wiejskiego serwisu internetowego w gminie Oława pozostanie jednak na zawsze dla strony wsi Gać, założonej 4 lata temu. Trzeba uczciwie przyznać, że wówczas była to faktycznie działalność pionierska, napotykająca wiele problemów. Dostęp do Internetu był na wsi rzadkością. Tym niemniej serwis przetrwał, działa aktywnie do dzisiaj i nie zamierza zaprzestawać.
Źródło: informacja własna Serwisu Informacyjnego Miejscowości Gać k. Oławy