Film dokumentalny o muzeum wsi w Maruszowie i o życiu pana Edwarda Ziarko.
Zdjęcia zakończone. Czas na postprodukcję!
W maju bieżącego roku zakończyliśmy zdjęcia do naszego najnowszego filmu, jakim jest dokument o Panu Edwardzie Ziarko oraz o Muzeum Wsi w Maruszowie, które wybudował na swoim podwórzu. Do stworzenia filmu zainspirowała nas postać Pana Edwarda; postać człowieka-artysty, który porzuca cały swój dobytek, zaciąga kredyt i poświęca się w całości aby wybudować Muzeum, które odda ducha Jego rodzinnej wsi. Kilka miesięcy temu stworzyliśmy reportaż, po którym szybko uznaliśmy, że chcemy ponieść tę historię dalej.
Postać Pana Edwarda wzruszyła nas i zainspirowała do działania. Na terenie Muzeum znajdują się stare chaty, karczma, przedwojenna szkoła, dworek, a także stary drewniany kościół z okresu międzywojennego; budynki, które Edward ocalił przed zniszczeniem, przenosząc je własnoręcznie na teren Muzeum. Celem filmu jest przede wszystkim przekazanie historii Pana Edwarda i pomoc w rozpromowaniu Muzeum.
Film będzie składał się z wywiadów z Panem Edwardem oraz jego bliskimi, a także z ujęć przedstawiających życie Pana Edwarda. Pre-produkcja filmu trwała od lutego, a wśród osób, z którymi przeprowadziliśmy rozmowy znaleźli się: przyjaciele i rodzina Edwarda, Burmistrz Ożarowa, Dyrektor Ośrodka Kultury w Ożarowie, lokalni artyści oraz osoby powiązane z Maruszowem.
W maju udało nam się zakończyć 7-dniowy plan zdjęciowy, na którym nagraliśmy momenty z życia Edwarda, uchwyciliśmy piękno nie tylko Muzeum, ale również Maruszowa, okolicznych miejscowości, i nadwiślańskiego szlaku artystycznego. Przeprowadziliśmy długie rozmowy z Edwardem, podczas których dowiedzieliśmy się o jego historii a także motywacji w tworzeniu Muzeum. Mocno wierzymy w wartość artystyczną i turystyczną naszego filmu i liczymy, że film przyczyni się nie tylko do promocji Muzeum, ale również całego rejony świętokrzyskiego.
Udało nam się również pozyskać Patronat Honorowy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, a ponadto na stronach radio Kielce oraz radio Rekord można znaleźć artykuły o naszym filmie.
W produkcję filmu do tej pory były zaangażowane osoby:
Klaudia Leszczyńska- reżyserka filmu,
Piotr Łęcki- reżyser i operator obrazu,
Dawid Połomski- operator obrazu,
Maciej Wijata- dźwiękowiec w filmie,
Dominika Płatek- kierownik produkcji,
Agata Wysokińska- administrator produkcji.
Źródło: Stowarzyszenie Filmowe "Zróbmy Coś Fajnego"