Powyższe motto przyświeca działalności Centrum Wolontariatu w Kościanie. Centrum działa już od 2008 r. przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie i co warte podkreślenia zostało wpisane w jego strukturę organizacyjną. Centrum stale współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Człowiek dla Człowieka”.
W strukturze OPS Centrum Wolontariatu w Kościanie zostało określone jako nowa forma pomocy niematerialnej, wspierająca usługi świadczone klientom oraz forma pobudzania aktywności i angażowania społeczności miasta Kościana do współuczestniczenia w rozwiązywaniu niektórych problemów społecznych.
Do zadań Centrum zaliczono:
- promocję idei wolontariatu poprzez kampanie informacyjne (plakaty, ulotki, broszury, informacje w mediach itp.) w środowisku lokalnym
- prowadzenie bazy danych wolontariuszy i niezbędnej dokumentacji dotyczącej wolontariuszy (np. porozumienia, polisy ubezpieczeniowe, karty pracy wolontariuszy, ankiety, porozumienia z organizacjami partnerskimi) oraz instytucji i innych organizacji, gotowych do korzystania z pracy wolontariuszy
- pozyskiwanie wolontariuszy i koordynowanie ich pracy
- szkolenia wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w organizacjach pozarządowych i innych instytucjach
- prowadzenie pośrednictwa pracy wolontarystycznej, w formie Biura Pośrednictwa Pracy
- wspieranie organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przez oferowanie im pracy
- wolontarystycznej
- współpracę z organizatorami imprez miejskich ( samorządami, fundacjami, stowarzyszeniami) o charakterze charytatywnym, kulturalnym, społecznym, sportowym
- pozyskiwanie środków finansowych na działalność Centrum Wolontariatu.
Centrum Wolontariatu podejmuje też szereg działań dodatkowych, związanych z realizowanymi projektami, w tym:
- prowadzone jest biuro Pośrednictwa pracy dla wolontariuszy
- od 2002 roku realizowane są programy „Starszy Brat, Starsza Siostra” wspierający dzieci z różnymi problemami, często z rodzin dysfunkcyjnych, „Wnuczka Babcia, Wnuczek Dziadek” wspierający starsze, samotne, niepełnosprawne osoby, „Wolontariat w Przedszkolu” wspiera nauczycieli przedszkolnych oraz małych wychowanków, „Pogotowie Szkolne” wychodzi naprzeciw dzieciom borykających się z problemami edukacyjnymi
- organizowane są imprezy, festyny, spotkania gwiazdkowe dla dzieci z Ośrodka Pomocy Społecznej
- nawiązywana jest współpraca z lokalnymi instytucjami i organizacjami, które korzystają z pomocy wolontariuszy Centrum przy organizacji różnych akcji pomocowych.
W celu wsparcia istniejącego Centrum Wolontariatu zostały zrealizowane dwa projekty konkursowe współfinansowane przez Unię Europejską: „Razem – możemy więcej” oraz „Wolontariat – szansą dla aktywnych”. W ramach projektu powstał Klub Wolontariusza, czyli miejsce, w którym kościańska młodzież może aktywnie spędzać wolny czas, a wolontariusze – spotykać się z podopiecznymi.
W Centrum aktywnie działa aż 131 wolontariuszy. Są to w większości młodzi ludzie uczniowie gimnazjum, szkół średnich oraz studenci, ale także osoby w średnim wieku. Centrum stawia sobie także za cel zaangażowanie seniorów w roli wolontariuszy, aby mogli dzielić się swoją długoletnia wiedzą i umiejętnościami. Wszyscy wolontariusze skupieni w Centrum są bardzo aktywni i otwarci na nowe wyzwania - biorą udział w lokalnych i ogólnopolskich konkursach o tematyce Wolontariatu. Wolontariuszka Marta Ganszczyk została laureatką konkursu ”Młodzieżowy Lider Wolontariatu” organizowanego przez Punkt Konsultacyjny Europe Direct z Poznania.
Centrum Wolontariatu w Kościanie działa bardzo prężnie, choć nie ma długiej historii. Jego przykład wskazuje, że działalność wolontarystyczna może zostać na trwałe wpisana jako działalność lokalna realizowana przy wsparciu instytucji pomocy społecznej.
W artykule wykorzystano:
Dokument „Ruszyło Centrum Wolontariatu w Kościanie”, opracowanie M.Lubińska
Artykuł powstał w ramach projektu „Razem na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Centrum PISOP