Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Już po raz szesnasty ogłoszono listę Ośmiu Wspaniałych – uczniów wyróżniających się w pracy na rzecz potrzebujących.
Tegoroczni Wspaniali to: Kamila Kasprzyk z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie, Karolina Kwiatkowska z IV Liceum Ogólnokształcącego im. H.Sienkiewicza, Jadwiga Labocha z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie, Mateusz Męcka z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego, Wioletta Michalak z Zespołu Szkół Gastronomicznych, Anna Napora z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Marta Prześlak z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego oraz Mateusz Wroński z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego. Jury przyznało również dodatkowe wyróżnienia: dla Klaudii Chamerskiej z Gimnazjum nr 18 od Miesięcznika „Puls regionu”, Tomasza Szejki z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego od Marcina Marandy oraz dla Drugiej Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Trop”.
Reklama
Wspaniała ósemka została wyłoniona na podstawie rozmów przeprowadzonych w ostatnią sobotę, 6 marca. W gronie jurorów tradycyjnie znaleźli się przedstawiciele różnych instytucji i profesji: Łucja Szota (emerytowany dyrektor SP nr 19) – przewodnicząca jury, Magdalena Bach - psycholog, Joanna Bar - redaktor miesięcznika „Puls Regionu”, Joanna Biczak - pedagog, Olga Drab - nauczyciel SP 25, Magdalena Fijołek - koordynator edycji lokalnej konkursu, Robert Kępa - pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych, Marcin Maranda - radny, przedstawiciel Komisji Edukacji i MPK (współorganizatora konkursu), Robert Rozpończyk - przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta oraz Paweł Bilski - laureat ubiegłorocznej edycji „Ośmiu Wspaniałych”.
Podczas wczorajszej prezentacji dokonań laureatów w sali sesyjnej Urzędu Miasta, nagrody częstochowskiego, XVI Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych” wręczył pełniący funkcję prezydenta Piotr Kurpios.
– Bardzo się cieszę, że gościmy tak wartościową młodzież, która może być wzorem dla nas wszystkich. Warto też pamiętać o ich rodzicach i wychowawcach, którzy wkładali swoje serce, ucząc ich najwłaściwszych postaw – mówił Piotr Kurpios.
Laureaci „Ósemki” pojadą w dniach 31 maja - 2 czerwca na wycieczkę do Warszawy. Jurorzy przyznali również jednemu ze Wspaniałych nagrodę specjalną w postaci wycieczki do Rzymu. Wyróżniony w ten sposób Mateusz Wroński dodatkowo będzie reprezentował Częstochowę w dniach 15-16 kwietnia podczas ogólnopolskich eliminacji konkursu w Warszawie. Wszyscy laureaci lokalnej edycji wezmą udział w Wielkiej Gali kończącej XVI Ogólnopolską Edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych w Wałbrzychu, w czerwcu 2010 roku.
– Nie sądziłem, ze zostanę wyłoniony, nie uważam się za wspaniałego. Chcę pogratulować pozostałym wyróżnionym, którzy naprawdę na to zasługują. Dobrze, że wybrano nas aż ośmioro. Razem możemy zdziałać dużo więcej – mówił Mateusz Wroński.
Konkurs – idea i historia
Konkurs „8 Wspaniałych” dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest poszukiwaniem młodych, kreatywnych, wrażliwych osób, które potrafią zauważyć wokół siebie ludzi potrzebujących pomocy i i chcą bezinteresownie jej udzielić.
Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Fabisiak - prezes zarządu Fundacji „Świat na tak”. Inspiracją dla niej był znany western "Siedmiu Wspaniałych", którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. Cel konkursu to promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw dzieci oraz młodzieży, a także upowszechnianie wolontariatu. Integralnym warunkiem pozytywnej kwalifikacji kandydata jest nienaganna postawa w życiu codziennym.
Pierwszy konkurs – warszawski – miał miejsce w 1993 r. Rok później stał się konkursem ogólnopolskim, dziś uczestniczy w nim prawie 100 miast. Częstochowa organizuje konkurs od początku, bo od 1994 r. Jest także od początku w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym.
Zgłoszeni (przez szkołę, organizację, osoby prywatne) kandydaci oceniani są według takich kryterium jak np.:
zaangażowanie i wysiłek w osiąganiu celu
pozytywny efekt społeczny
wzorotwórczy charakter działań
W tym konkursie nie ma jednego zwycięzcy – ośmiu wybrańców jest traktowanych równorzędnie. Z finalistów wybiera się „ósemkę” Wspaniałych Polski.
Łukasz Stacherczak
LAUREACI
Na konkurs wpłynęło 21 wniosków, w tym 20 zgłoszeń indywidualnych (trzy z gimnazjum, siedemnaście ze szkół ponadpodstawowych) oraz jedno zgłoszenie w kategorii „Grupa”.
1. KAMILA KASPRZYK – uczennica pierwszej klasy Technikum nr 8 w Zespole Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie. Od szkoły podstawowej działa w PCK, w gimnazjum wstąpiła do kościelnej organizacji KSM (Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży). Jako członek tej grupy czynnie bierze udział w wielu akcjach charytatywnych, zbiórkach darów i pieniędzy dla domu dziecka oraz na świetlicę socjoterapeutyczną. Współorganizowała festyn rodzinny przy parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach nad Okszą. Co sobotę przy tejże parafii organizuje zajęcia dla dzieci. Działa dyskretnie, lecz skutecznie. Zjednuje wszystkich swoim uśmiechem. Przyznaje, że to co robi, bardzo lubi, bo ludzie stają się przez to szczęśliwsi.
2. KAROLINA KWIATKOWSKA – uczennica klasy trzeciej IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Cechuje ją niezwykła odpowiedzialność oraz konsekwencja w działaniu. Nie przejmuje się porażkami. Jej pozytywne nastawienie sprawia, że trudność przestaje być problemem. Niemożliwe staje się możliwe. Szczególnie chętnie podejmuje się zadań związanych z niesieniem pomocy potrzebującym oraz współpracą z młodzieżą. Każdą wolną chwilę poświęca angażowaniu się w akcje społeczne i harcerskie. W ZHP działa bowiem od 2003 r. Jest postrzegana jako osoba sympatyczna, ambitna i przede wszystkim pracowita. Drugim polem działania Karoliny jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zaczynała w 2006 roku jako wolontariuszka zbierając pieniądze dla Orkiestry, z czasem doceniono jej działania i wciągnięto do pracy w częstochowskim sztabie WOŚP. Na co dzień zbiera makulaturę i baterie.
3. JADWIGA LABOCHA – uczennica trzeciej klasy Technikum nr 8 przy Zespole Szkół Gastronomicznych. Przez rok należała do Szkolnego Koła PCK- w tym czasie uczestniczyła w licznych akcjach charytatywnych. Obecnie jest wolontariuszką w Domu Opieki Społecznej przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie. Swój wolny czas ofiarowuje tam osobom starszym i przewlekle chorym psychicznie. Prowadzi zajęcia w pracowni kulinarnej przygotowując z pensjonariuszami potrawy i wypieki. Ma swojego podopiecznego, któremu zagospodarowuje jego czas wolny grając z nim w gry planszowe, rozmawiając i wychodząc na spacery. Dzięki temu uważa się za osobę spełnioną i szczęśliwą.
4. MATEUSZ MĘCKA - uczeń klasy trzeciej X Liceum przy Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego. Jest osobą skromną i gdyby do konkursu nie wytypowała go szkoła, to nikt by nie dowiedział się, jak wiele robi dla innych. Autorytetem dla niego są jego rodzice, którzy nauczyli go odpowiedzialności za swoje czyny. Imponuje mu także jego siostra, która pokazała mu, że pomoc innym jest sprawą oczywistą i niebywale łatwą w realizacji. Jeżeli trzeba kupić komuś buty, spełnić marzenie ubogiego dziecka o rowerze, przystępuje do działania. Jego sposobem na przezwyciężanie smutku i strachu jest humor. Uważa, że to, co robi, jest ważne, ale tylko dla niego może być powodem do satysfakcji. Nigdy nie odmówił pomocy swoim kolegom i nauczycielom. Dobry organizator. „Etatowy prowadzący” akademie szkolne. Współpracuje z Samorządem Szkolnym. Od 2008 roku współpracuje ze Szkolnym Kołem PCK oraz Kołem Wolontariatu. Zorganizował w szkole Bożonarodzeniową zbiórkę żywności dla młodzieży szkoły i okolicznych mieszkańców. Uczestniczył w wielu akcjach PCK. Przeprowadził zbiórkę odzieży dla „Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży – Uśmiech dziecka”, z którym stale współpracuje. Zorganizował zbiórkę zabawek, ubranek i słodyczy dla uczennic, które zostały matkami.
5. WIOLETTA MICHALAK – uczennica klasy trzeciej Technikum nr 8 przy Zespole Szkół Gastronomicznych. Przez rok należała do szkolnego Koła PCK. Uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych organizowanych przez to koło. Obecnie jest wolontariuszem w Domu Opieki Społecznej przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie. Wszystko zaczęło się od pokazów kulinarnych przygotowywanych dla mieszkańców tego domu. Bardzo szybko poczuła się tam potrzebna i zaczęła spędzać tam każdą wolną chwilę. Czas poświęcony jej babciom sprawił, że z łatwością nawiązała kontakt ze starszymi osobami zamieszkującymi Dom Opieki. Jej wrażliwość na ich potrzeby sprawiła, że jej tam witana z radością. Ona sama odczuwa satysfakcję z tego, że może robić coś dla innych, a nie tylko dla siebie.
6. ANNA NAPORA – uczennica klasy drugiej V Liceum Ogólnokształcącego im.Adama Mickiewicza. Od czterech lat działa czynnie w stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Aspera” w Poraju, gdzie mieszka. W ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury była współorganizatorem akcji tworzenia banku danych o dzieciach w trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i materialnej. W 2007 i 2008 roku brała udział w akcji „Starszy kolega- korepetycje”, w ramach której wolontariusze udzielali bezpłatnych korepetycji dzieciom, które mają kłopoty w nauce i są w trudnej sytuacji rodzinnej. W tych samych latach, w ramach akcji „cała polska czyta dzieciom”, jako wolontariuszka czytała bajki dzieciom z przedszkola w Poraju. W ramach działalności Stowarzyszenia i fundacji Poraj uczestniczyła w zbiórce materialnej na rzecz zespołu „Nastolatki”. We wrześniu 2007 i 2008 roku współorganizowała I i II festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. W 2008 roku we współpracy ze studiem IMPACT zorganizowała warsztaty taneczne dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej. Wraz ze stowarzyszeniem „Apasjonata” OSP w Poraju aktywnie włączyła się do akcji ratowania kina w Poraju. Od października 2005 roku regularnie bierze udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyznaje, że z natury jest roztrzepana, ale potrafi tez trzeźwo myśleć w wymagających tego sytuacjach. Według niej, z każdej doliny można znaleźć wyjście i, przy odrobinie zapału, tęczowy szlak.
7. MARTA PRZEŚLAK – uczennica klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Zdaniem swojej przyjaciółki, która zgłosiła Martę do konkursu, jest ona niezwykłą osobą o wielkim sercu, ogromnych pokładach energii i nadziei, a także nie znikającym uśmiechu. Od ośmiu lat jest harcerką, od trzech prowadzi drużynę Nieprzetartego Szlaku „Tropiciele przygód”, do której należą dzieci niepełnosprawne z Zespołu Szkół Specjalnych. Organizuje dla nich zbiórki oraz dłuższe wyjazdy. Włącza się także w organizację imprez szkolnych, przygotowując na nie występy harcerzy ze swojej drużyny. Jako Namiestniczka Nieprzetartego Szlaku koordynuje wszystkie działania związane z pracą z dziećmi niepełnosprawnymi. Każdą wolną chwilę poświęca angażowaniu się w akcje społeczne oraz harcerskie. Jest postrzegana jako osoba bardzo sympatyczna, ambitna i przede wszystkim pracowita. Stale w ruchu i działaniu.
8. MATEUSZ WROŃSKI – uczeń drugiej klasy X Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego. Mateusz zdaniem kolegów i nauczycieli wyróżnia się swoją postawą na tle innych uczniów, jest aktywny, chętny do pomocy, komunikatywny, dyskretny. Dobry organizator. Od dziecka trenował taniec towarzyski, który traktował jak swoje drugie życie. W 2008 r. zakwalifikował się do kadry Polski w tańcach towarzyskich. Niestety doznał kontuzji, która uniemożliwiła mu rozwijanie swojej pasji. Było to dla niego trudne doświadczenie. Nie odszedł jednak od tańca. Teraz sam wyszukuje utalentowane osoby wśród swoich rówieśników i pomaga im w rozwijaniu ich talentu. Jest też przewodniczącym samorządu szkolnego, w którym współpracuje z innym laureatem „Ósemki” Mateuszem Męcką. Razem przeprowadzali zbiórki odzieży dla Stowarzyszenia „Uśmiech dziecka”. Współpracuje aktywnie ze Szkolnym Kołem PCK i Kołem Wolontariatu Należy do Młodzieżowej Rady Miasta. Co roku pomaga tacie w Kole Wędkarskim Mykanów przy organizowaniu festynu charytatywnego na Dzień Dziecka „Wędkarze dzieciom”. Największym autorytetem dla niego są jego rodzice.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.