Blisko 80 przedstawicieli częstochowskich stowarzyszeń, klubów sportowych i fundacji uczestniczyło 6 maja w spotkaniu dotyczącym nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Gościem spotkania był Piotr Kontkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Organizatorem spotkania było Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych.
- Nowelizacja ustawy upraszcza procedurę zlecania zadań publicznych organizacjom oraz wprowadza nowe mechanizmy ułatwiające współpracę między sektorem obywatelskim i publicznym. Staramy się uważnie słuchać, co dzieje się wewnątrz organizacji, tak by być dla nich najlepszym partnerem. – mówił zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer, otwierając spotkanie.
Główne założenia nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przedstawił Piotr Kontkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, odpowiedzialny w Departamencie za sprawy prawne i nadzór.
Podczas dyskusji nie zabrakło pytań dotyczących przede wszystkim zmian w zakresie zlecania realizacji zadań publicznych. - Nowelizacja ustawy skróciła okres ogłaszania otwartych konkursów ofert do 21 dni, organizacje mają możliwość składania tzw. „oferty wspólnej”, która nie tylko mówi o wspólnej realizacji zadań, ale również zakłada podział środków finansowych pomiędzy partnerów, w komisjach konkursowych nie będą zasiadać radni - wymienia Kontkiewicz. Dla organizacji istotnym zagadnieniem są zmiany dotyczące druków ofert konkursowych i innych dokumentów związanych z procedurą konkursową. - Jest już przygotowany projekt zarządzenia określającego nowe wzory druków oferty, umowy i sprawozdania z realizacji zadania publicznego. Aktualnie trwa proces konsultacji tego dokumentu - tłumaczył gość spotkania.
Dużo miejsca podczas dyskusji poświęcono radom pożytku publicznego. W Częstochowie Radę powołuje Prezydent Miasta na wniosek organizacji pozarządowych. Rada składa się z przedstawicieli Rady Miasta i Urzędu Miasta (do 50% składu) oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych (co najmniej 50% składu). Kadencja Rady trwa 2 lata, a do jej zadań należy w szczególności opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta; opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji; udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.