Bank Żywności w Częstochowie, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Polskim Komitetem Pomocy Społecznej rozpoczął dystrybucję artykułów spożywczych w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) 2010.
Pomocą w ramach Programu objęte zostaną osoby najuboższe oraz znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Z pomocy skorzystają osoby skierowane przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz organizacje charytatywne. Nie jest to forma pomocy zastępczej dla świadczeń socjalnych, przekazywanych przez ośrodki pomocy społecznej. Wydawane artykuły spożywcze są produktami polskimi, wyprodukowanymi wyłącznie na potrzeby Programu PEAD ze środków Unii Europejskiej. Program PEAD nie stanowi pomocy gwarantowanej dla wszystkich osób pobierających świadczenia socjalne.
Program PEAD funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 1987 roku. Podstawą jego realizacji są przepisy Komisji Europejskiej zezwalające na bezpłatne przekazywanie osobom potrzebującym żywności pochodzącej z rezerw Unii przez akredytowane organizacje charytatywne z terenu Wspólnoty (w tym banki żywności). Idea stworzenia programu powstała w latach 80., w okresie, kiedy w magazynach agencji interwencyjnych krajów unijnych zgromadzone zostały ogromne ilości nadwyżek żywności. Władze unijne nie były w stanie ani sprzedać ich w obrębie Unii, ani wyeksportować poza kraje członkowskie, m.in. ze względu na wysokie koszty dopłat eksportowych. Jednocześnie magazynowanie nadwyżek wymagało coraz większych nakładów finansowych. W tej sytuacji uznano za zasadne rozdysponowanie nagromadzonych zapasów wśród ludności ubogiej z terenu krajów członkowskich.
Program PEAD spotkał się ze znacznym zainteresowaniem państw Unii. Z jednej strony rozwiązywał on problem gromadzonych w nadmiernych ilościach zapasów, co niejednokrotnie skutkowało marnowaniem żywności, a z drugiej zaś strony tworzył warunki dla wspierania działania organizacji charytatywnych w walce z ubóstwem i niedożywieniem na rynku lokalnym.
Bank Żywności w Częstochowie od 1999 r. działa na rzecz przeciwdziałania zjawisku niedożywienia i marnotrawstwu żywności w wymiarze lokalnym. Włącza się on w działania mające na celu zagospodarowywanie nadwyżek żywności oraz produktów z upływającym terminem przydatności do spożycia. Od 6 lat Bank Żywności w Częstochowie, wspólnie z innymi bankami uczestniczy również w Programie PEAD. Stało się to możliwe po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Podobnie, jak w latach poprzednich r. do bezpośredniej realizacji Programu w naszym kraju akredytowane są 4 ogólnopolskie organizacje pozarządowe tj. Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż.