W Czechach właśnie dobiega końca spotkanie około dwustu fundacji będących członkami lub korzystających z usług Forum Darczyńców (Czech Donors Forum).
W programie znalazły się zarówno warsztaty branżowe, jak i dyskusje na tematy wspólne: takie jak współpraca z biznesem i z mediami czy specyfika udzielania grantów osobom indywidualnym.
Dla mnie - jako gościa z Polski - najciekawsza była sesja poświęcona wymianie doświadczeń i nawiązaniu współpracy pomiędzy krajami wyszehradzkimi. Podobieństwo obszarów dotychczasowych osiągnięć fundacji, czy szerzej - całego sektora pozarządowego, jak i porażek czy aktualnych wyzwań (poprawa legislacji dotyczącej finansowania organizacji, korzystanie z przyszłych funduszy strukturalnych, etc.) między naszymi czterema krajami było uderzające.
Niestety podobnie udezrzający był brak wiedzy na temat rozwiązań stosowanych już przez innych (takich jak np. efekty wprowadzenia na Węgrzech 1% odpisu od podatku na cele społeczne i pomysły na zagospodarowanie pieniędzy, które nie trafiły do organizacji).
To już chyba ostatni dzwonek na nawiązanie ściślejszych relacji pomiędzy organizacjami czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi, zanim określenie "Region Wyszehradzki" w odniesieniu do naszych trzecich sektorów stanie się pustym hasłem.
Źródło: Anna Wojakowska-Skiba, PAFW