THINKTANK wraz ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor przeprowadziły badanie na reprezentatywnej próbie 411 organizacji pozarządowych w Polsce, pytając się ich o wyzwania dla nowej władzy z perspektywy organizacji pozarządowych.
W wypowiedziach ankietowanych przebija się głód komunikacji i dopracowanego systemu wymiany informacji: dwie trzecie organizacji chciałaby częściej spotykać się z przedstawicielami administracji centralnej, tylko 11% stwierdza, że instytucje centralne w wystarczającym stopniu włączają organizacje w podejmowane przez siebie inicjatywy legislacyjne. Dla NGO-sów ważne są też kontakty z władzami lokalnymi. Aż 81% chciałoby częstszych kontaktów z przedstawicielami samorządów.
Organizacje mają szereg rekomendacji dla nowej władzy. Postulują ograniczenie biurokracji (87% narzeka na uciążliwe procedury pozyskiwania funduszy), takie jak: uproszczenie księgowości stowarzyszeń, czy uproszczenie rejestracji organizacji. Proponują również zmiany sposobów finansowania NGO, m.in. możliwość dofinansowania przez państwo niskooprocentowanych kredytów dla stowarzyszeń, czy obniżanie stawek czynszów, co znacznie uprościłoby ich działanie.
NGO-sy jako receptę na problemy finansowe państwa rekomendują redukcje w administracji rządowej, która jest w obecnej formie, w ich mniemaniu, nieefektywna. Pojawiają się też rekomendacje zmian podatkowych, takich jak obniżenie VAT i wprowadzenie jednej stawki dla wszystkich podmiotów gospodarczych, co zmniejszy biurokrację. Niektóre z nich postulują też ograniczenie roli państwa w działania obywateli i przedsiębiorstw („Jak najmniej bzdurnych ustaw, które tylko przeszkadzają”).
Metodologia:
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 30.08-7.09.2011 metodą CAWI na próbie 411 stowarzyszeń i fundacji z całej Polski. W imieniu organizacji wypowiadali się przede wszystkim prezesi (62%) lub członkowie władz (26%).
Źródło: Stowarzyszenie Klon/Jawor, THINKTANK