Spółdzielnia socjalna FADO przygotowała dostępne wersje informacji wyborczych przygotowanych przez kandydatów w wyborach samorządowych. Zapraszamy do obejrzenia filmu z konferencji prasowej.
Strona internetowa to dobre źródło informacji. Można przeczytać na niej więcej niż usłyszymy w radiu czy zobaczymy w programie telewizyjnym. Można wrócić do tych informacji w dogodnej chwili bez potrzeby pamiętania o godzinie emisji. Wreszcie można ją obejrzeć na różnych urządzeniach – nie tylko w komputerze ale także na tablecie czy smartfonie. Czyli właściwie same zalety. Ale czy na pewno strony internetowe są dostępne dla wszystkich? Niestety nie. Mogłyby być po uwzględnieniu kilku prostych kroków. Warto zaznaczyć, że „dostosowywanie” stron może być procesem skomplikowanym ale budowanie ich od początku przestrzegając zasad dostępności to proces łatwy i nie wymagający szczególnych nakładów finansowych.
Wszystkie kwestie związane z wymogami dostępności dla osób niewidomych, głuchych czy mających problemy z obsługą komputera przy pomocy myszki zostały zebrane w dokumencie, który nazywa się standard WCAG 2.0. Wymagania te zostały podzielone na trzy poziomy A, AA i AAA. Poziom A to absolutne minimum, poziom AA pozwala prawie każdemu korzystać z danej strony a poziom AAA to naprawdę zniesione właściwie jakiekolwiek bariery. Wymagania te są bardzo szczegółowo opisane i każdy, kto przystępuje do tworzenia strony powinien się z nimi zapoznać. Wszystkie urzędy będą musiały stosować standard WCAG 2.0 na poziomie AA już od połowy przyszłego roku.
Co to znaczy dostępność stron? Dla osoby niewidomej to przede wszystkim możliwość dotarcia do każdej informacji na stronie – czyli takie przygotowanie struktury strony (niewidoczne dla użytkownika widzącego), żeby czytnik czyli program komputerowy zainstalowany u odbiorcy potrafił przeczytać tekst. To także zapewnienie opisów do zdjęć i innych istotnych materiałów graficznych. No i możliwość obsługiwania strony bez używania myszki. Dla słabowidzących to z kolei zapewnieni właściwego kontrastu lub możliwość wyłączenia kolorów albo zwiększenia tekstu. Dla osób, które mogą mieć problemy z czytaniem warto przygotować informacje w tzw. „tekście łatwym do czytania” gdzie wykorzystuje się nie tylko słowa ale i obrazy. W końcu dla osób głuchych, którzy w większości znają język polski jako język obcy to zapewnienie tłumaczenia tekstu na polski język migowy i umieszczenie wszędzie w materiałach wideo napisów i tłumacza.
W Łodzi kwestiami dostępności zajmuje się spółdzielnia socjalna FADO, która świadczy usługi związane z badaniem stron internetowych a także przestrzeni i usług. W spółdzielni pracują osoby z niepełnosprawnościami, które nie tylko podpowiedzą co należy poprawić ale także pomogą te poprawki wprowadzić w życie. W zarządzie i wśród pracowników są głusi i niepełnosprawni informatycy, tłumacze polskiego języka migowego i niewidomi użytkownicy komputerów. Spółdzielnia powstała w 2013 roku i jest rentownym przedsięwzięciem. Założycielami spółdzielni były Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz fundacja Subsidium działająca na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo.
Źródło: Spółdzielnia socjalna FADO