Fundacja Libertatem opracowała projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy o pomocy społecznej tak, by uregulować ustawowo usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich.
Jest rzeczą oczywistą, iż w systemie nieformalnego wsparcia usługowego, funkcjonują wraz z relacjami sąsiedzkimi – wzajemna pomoc i wsparcie. Działania środowiska sąsiedzkiego są naturalnym wsparciem pomocy udzielanej w sposób instytucjonalny. Dlatego konieczne jest podjęcie działań zmierzających do wsparcia opiekunów – sąsiadów, w różnych obszarach w tym: poprzez wsparcie szkoleniowe, w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, czy w niektórych przypadkach nawet wynagrodzenia, itp. W trwającym już procesie deinstytucjonalizacji usług, ten rodzaj usług jest jednym z najbardziej istotnych elementów systemu wsparcia środowiskowego.
Wsparcie sąsiedzkie przekłada się bezpośrednio, zwłaszcza ze względu na istniejące w środowisku lokalnym więzi, na wydłużenie okresu funkcjonowania osoby starszej czy niepełnosprawnej w środowisku, co stanowi efekt pożądany z punktu widzenia osoby wobec której usługi są świadczone (własne środowisko = bezpieczeństwo, poczucie własnej wartości, relacje osobowe, etc.), a także efekt ekonomiczny dla gmin, gdyż pomoc ta jest dużo tańsza niż stacjonarne formy pomocy społecznej np. w postaci pobytu i usług w DPS.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego projektu wraz z uzasadnieniem, które możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej naszej FUNDACJI https://fundacjalibertatem.pl.
UWAGI DO PROJEKTU NALEŻY PRZESYŁAĆ NA ADRES: konferencja@fundacjalibertatem.pl
Zapraszamy do współpracy!!!
-
Projekt - USTAWA USŁUGI SĄSIEDZKIE
pdf ・245.24 kB
Źródło: Fundacja Libertatem