(PAP) Do najbliższego piątku, 12 listopada, wyborcy niepełnoprawni oraz osoby, które ukończyły 75 lat, mogą składać wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika wyborczego.
Zgodnie z przepisami, pełnomocnik, w imieniu niepełnosprawnego, będzie mógł wziąć karty do głosowania i zagłosować na wskazanego przez niego kandydata lub kandydatów.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać do 10. dnia przed wyborami. Jednak w związku z tym, że termin ten w przypadku tegorocznych wyborów samorządowych upływa 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, został on przedłużony do piątku 12 listopada.
Pełnomocnikami mogą być osoby wpisane do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Nie mogą nimi zostać natomiast mężowie zaufania, kandydaci na radnego, wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz członkowie komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa.
Można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób niepełnosprawnych pod warunkiem, że jedną z nich jest ktoś z bliskiej rodziny lub osoba, którą pełnomocnik prawnie się opiekuje.
Wyborca niepełnosprawny będzie mógł również sam zdecydować, w którym obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na terenie swojej gminy chce zagłosować. Na złożenie wniosku o umieszczenie w spisie wyborców w wybranym obwodzie głosowania osoby niepełnosprawne mają czas do 16 listopada.