Czas rozpocząć przygotowania do stworzenia programów współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. W nieodpłatnie dostępnej publikacji "Plan faktycznej współpracy" znaleźć można kilka rozwiązań i pomysłów co i jak zrobić, żeby program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi nie był tylko mechanicznie przyjmowanym dokumentem, ale stał się planem rocznej, faktycznej współpracy lokalnej administracji z NGO.
W rezultacie powstała publikacja – poradnik, który opisuje jak w prosty i praktycznie bezkosztowy sposób zamienić dokument o skostniałej strukturze w plan zrozumiały i przydatny samorządowi i organizacjom. Publikacja opisuje trzy rozwiązania wypracowane przez zespół ekspercki Federacji, które nazwane zostały umownie „modelami”, a z których każdy przewiduje inne niż powszechnie stosowane podejście do wybranego elementu programów współpracy. Wspólna idea dla tych modeli to potraktowanie programu współpracy jako rzeczywistego planu rzeczywistej współpracy samorządu i organizacji pozarządowych w danym roku.
Publikacja adresowana jest przede wszystkim do osób przygotowujących programy współpracy w samorządach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, jak i do osób zajmujących się organizacją i przeprowadzaniem konsultacji społecznych w samorządach. Poradnik jest dedykowany także organizacjom pozarządowym, które włączają się lub chcą uczestniczyć w procesach przygotowania programów współpracy w samorządach lokalnych.
– Niektóre z propozycji w poradniku mogą wydać się daleko idące, a może nawet kontrowersyjne. Naszą intencją było jednak szukanie rozwiązań, które pomogą tak kształtować programy współpracy, by dzięki ich realizacji samorządy lokalne i organizacje pozarządowe współpracowały coraz bliżej, kierując się potrzebami społecznymi i chęcią pomnażania dobra wspólnego – napisali członkowie zespołu eksperckiego we wstępie publikacji.