7-9 listopada 2012 roku w Konstancinie-Jeziornej została zainaugurowana faza robocza projektu „Budżet Równych Szans”.
W czerwcu, w wyniku ogłoszonego przez biuro UNDP konkursu wybrane zostały cztery gminy, które swoimi dotychczasowymi działaniami wykazały się największą wrażliwością na kwestie związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji poprzez podejmowanie działań na rzecz zapewnienia mieszkańcom i mieszkankom równego dostępu do oferowanych usług. Symboliczne dyplomy wręczyli na uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania i honorowa patronka konkursu oraz Kamil Wyszkowski – dyrektor Biura Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Polsce. Po wakacyjnej przerwie reprezentacje zwycięskich gmin spotkały się z regionalnymi asystentkami projektu oraz ekspertką z dziedziny budżetowania wrażliwego na płeć – dr Zofią Łapniewską. Po zmaganiach konkursowych nadszedł czas na pracę nad budżetami gmin.
Celem trzydniowego szkolenia w podwarszawskim Konstancinie było nie tylko przekazanie uczestnikom i uczestniczkom wiedzy o idei budżetowania wrażliwego na płeć, ale także zapoznanie się i podjęcie pierwszych przymiarek do wspólnej pracy w nadchodzących miesiącach. Regionalne asystentki projektu miały nareszcie okazję zapoznać się z osobami wyznaczonymi przez władze gmin do realizacji projektu „Budżet Równych Szans”. Tak powstałe lokalne zespoły będą przez najbliższe tygodnie pracować nad zbieraniem materiałów niezbędnych do analizy gminnych budżetów pod kątem płci. Spotkanie było także okazją do przedstawienia charakterystyk regionów, jak i dyskusji nad dotychczas realizowanymi działaniami oraz kwestiami, które wciąż wymagają uwagi.
Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęła runda zapoznawcza, w czasie której uczestnicy i uczestniczki wymieniały dotychczasowe doświadczenia związane z podejmowanymi na terenie swoich gmin działaniami na rzecz inkluzyjnej polityki lokalnej, w tym wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. Gminę Klucze reprezentowały pani Jolanta Krawczyk oraz Elżbieta Koliszewska z gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z gminy Pleśna przyjechały jej skarbniczka Joanna Krochmal oraz Agata Ropska, referentka ds. księgowości budżetowej, z Mszczonowa – Skarbniczka Jagoda Barbulant oraz Naczelniczka Wydziału Gospodarki Janina Sitek. Najliczniej reprezentowana była Gdynia - opowiadali o niej Adam Miller (MOPS), Bożena Zglińska (CAS) oraz radna miejska Beata Szadziul.
Na wstępnym etapie wprowadzania w tematykę równościową zajęcia prowadzone były metodą warsztatową, zakładającą aktywność i zaangażowane uczestników i uczestniczek w przygotowane dla nich zadania praktyczne. Celem ćwiczeń było z jednej strony uwspólnienie języka i aparatu pojęciowego związanego z polityką równości płci, z drugiej – przeanalizowanie obszarów nierówności sytuacji kobiet i mężczyzn: podziału obowiązków oczekiwań społecznych, norm kulturowych i ich konsekwencji w funkcjonowaniu płci w kontekście gospodarczym: rynku pracy, systemie zabezpieczenia społecznego, wykluczenia społecznego.
Ostatni dzień warsztatów poświęcony był budżetowaniu wrażliwemu na płeć – tematowi przewodniemu projektu „Budżet Równych Szans”. Uczestnicy i uczestniczki zapoznali się z podstawowymi pojęciami i przykładami dobrych praktyk włączania perspektywy płci do publicznej polityki finansowej, nie tylko na poziomie lokalnym, ale też krajowym. Wspierała ich na tym etapie autorka metodologii dla prowadzonych w ramach projektu działań – dr Zofia Łapniewska, Następnie przedstawione zostały założenia proponowanych badań, których wyniki posłużą diagnozie istniejącej w ich gminach sytuacji, jak i będą podstawą dla dalszych rekomendacji. Znaczną część warsztatu reprezentanci i reprezentantki zwycięskich gmin oraz regionalne asystentki projektu poświecili na pracę nad ostateczną formą kwestionariuszy ankietowych oraz identyfikacji grupy docelowej badania. Jednym z założeń leżących u podstaw działań było włączenie wszystkich stron w kształtowanie projektu i jak najlepsze dostosowanie go do realiów funkcjonowania gmin: dostępności danych, możliwości prowadzenia wywiadów, doboru miarodajnych wskaźników i oczekiwanych rezultatów.
Dzielenie się wiedzą i udział doświadczonych pracowników i pracownic instytucji samorządowych wzmocnią prowadzone badania. Zbierane przez regionalne asystentki projektu dane dotyczące funkcjonowania gminy trafiać będą do ekspertki, która opracowując je wskaże możliwe ścieżki wdrażania elementów wrażliwych na płeć. Projekt ma innowacyjny charakter - jak do tej pory nie podejmowano w Polsce działań na rzecz gender budgeting na tak szeroką skalę przy tak dużym zaangażowaniu samorządów. Uczestnicy i uczestniczki szkolenia byli zadowoleni z jego przebiegu: „Cieszę się z udziału w tym projekcie. Spotkałam wielu wspaniałych ludzi o szerokich horyzontach” - tak podsumowała 3 dni jedna z uczestniczek. Dla UNDP wartość dodana w postaci tworzenia sieci kontaktów na poziomie samorządów jest bardzo ważna dla trwałości tej inicjatywy, ponieważ nadrzędnym celem jest zaszczepienie idei budżetów wrażliwych na płeć pośród społeczności lokalnych w Polsce – tak, aby sprawić, że wysiłki podejmowane przez lokalne władze odpowiadać będą w jeszcze większym stopniu zgłaszanym potrzebom, a działania przebiegać będą w atmosferze współpracy.
Źródło: UNDP