Za nami już połowa cyklu warsztatów realizowanych w ramach projektu Obywatel PRO. Młodzież z czterech szkół ponadgimnazjalnych pod okiem trenerów uczy się współpracy w grupie, rozpoznawania potrzeb lokalnej społeczności oraz projektowania działań w swoich miejscowościach. Za kilka miesięcy młodzi sami przeprowadzą akcje skierowane do ich otoczenia. Projekt realizują Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA i Fundacja Rozwoju Dobre Życie.
W zajęciach uczestniczą uczniowie dwóch szkół mazowieckich: Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej oraz dwóch podkarpackich: II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.
W ramach dotychczasowych zajęć młodzież integrowała się i uczyła współpracy z zespole. Ćwiczyła się także w określaniu i docenianiu swojego osobistego potencjału. Dużo uwagi poświęcono analizie lokalnych zasobów oraz problemów dotykających miejscowości, w których realizowany jest projekt. Uczniowie przygotowywali mapy swoich miast uwzględniające kontekst i potencjał ważnych dla społeczności lokalnej miejsc. Dyskutowali o potrzebach swojego otoczenia, a po zajęciach przeprowadzali badania w terenie: prowadzili wywiady, dokonywali obserwacji oraz przygotowywali dokumentację fotograficzną. Równie ważnymi kwestiami były postawa prospołeczna i umiejętne pomaganie innym.
Warsztaty prowadzone są metodami aktywnymi, dzięki czemu nabywanie wiedzy i umiejętności przez uczestników odbywa się w sposób angażujący i skuteczny. Trenerzy wykorzystują metodę dramy (opartej na wchodzenie w role), gry i symulacje, zabawy i ćwiczenia ruchowe. Zawsze są także miejsce i czas na refleksję i dyskusję. Zadania i ćwiczenia dobierane są tak, by z warsztatów skorzystały w pełni osoby o różnych stylach uczenia się oraz aby wykorzystać uzdolnienia, zainteresowania i potrzeby poszczególnych członków grup:
– Nie spodziewałam się tak dobrej zabawy! Wydaje mi się, że przełomowym momentem była scenka, kiedy każdy dostał swoją rolę, dbał o drugą osobę, nikt się nie wywyższał. Zaskoczyła mnie kreatywność członków zespołu, bo z niczego, z przedmiotów w ogóle tak naprawdę niepotrzebnych stworzyliśmy wspólnie coś fajnego, z czego każdy był dumny i świetnie się przy tym bawił – tak wspomina pierwszy warsztat Olga Szeremeta z Liceum im. Piotra Skargi w Grójcu, która wraz z koleżankami i kolegami ćwiczyła współpracę w grupie, realizując zadaną przez trenerki improwizację.
Zaproponowane przez trenerów metody i przyjazna atmosfera spotkań spotkały się z pozytywną reakcją młodzieży. – Po warsztatach zawsze jestem w dobrym nastroju i pełna chęci do działania i pomocy innym – mówi Dorota Michalak z Liceum im. Piotra Skargi w Grójcu. – Poznałam super ludzi i odnalazłam w sobie potencjał do działania. Wszystkie zadania, jakie wykonaliśmy, przygotowują nas do zrobienia czegoś wielkiego dla Grójca, a także dla nas samych.
Co takiego przygotują w przyszłości uczestnicy projektu Obywatel PRO w swoich miejscowościach? Przekonamy się o tym w maju. Do tego czasu uczniów czeka jeszcze kilka warsztatów oraz wyjazd na zimowy trening obywatelski prowadzony przez litewskich trenerów z organizacji VSI Griaunam. Po powrocie z zimowych ferii młodzi podzielą się na mniejsze zespoły i w nich – pod opieką trenerek – od marca aż do finału projektu będą pracować nad swoimi pomysłami na działania lokalne. Realizatorzy projektu gwarantują wsparcie i możliwość konsultacji ze specjalistami z takich dziedzin jak nowoczesne media, sztuka ulicy, muzyka, teatr czy film. Od młodzieży zależy, jaką formę przekazu wybierze, aby dotrzeć ze swoim projektem do lokalnej społeczności.
Projekt Obywatel PRO realizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej oraz Posłanki do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej. Patronami medialnymi projektu są Radio Rzeszów oraz Super Nowości.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: inf. nadesłana