CSR w EDF – czyli społeczna odpowiedzialność biznesu w polskiej energetyce
Dziennik Gazeta Prawna w numerze z 31 marca 2010 r. porusza na pierwszej stronie dodatku „Rynek energii” temat energetyki i odpowiedzialności społecznej biznesu (z ang. CSR - Corporate Social Responsibility), przekładającej się na dbałość o środowisko, coraz częściej obserwowanej w tej dziedzinie.
EDF to francuski koncern energetyczny będący od około 10 lat akcjonariuszem kilku z największych spółek ciepłowniczych Polski oraz posiadający do ok. 20% udziałów w produkcji prądu i ciepła sieciowego (CO, ciepła woda). Koncern, od początku swojej działalności w Polce, wyłożył ogromne fundusze na modernizację sieci elektrociepłowni, restrukturyzując zrzeszone spółki i znacznie obniżając koszty produkcji. Przede wszystkim jednak EDF zainwestował w wydajność i w „zielone rozwiązania” korzystające z tzw. kogeneracji energii (opartej o wtórne wykorzystanie energii wydzielanej w procesie spalania węgla). Z tych rozwiązań korzystają m.in. elektrociepłownie w Poznaniu i Łodzi.
Dziennik Gazeta Prawna opisuje takie inwestycje koncernu EDF w ekologię, jak: pozyskiwanie energii z biomasy, instalacja mokrego odsiarczania spalin czy wdrażanie standardów ISO 14001. Ponadto spółki EDF prowadzą szeroką działalność w zakresie odpowiedzialności społecznej, wspierając kulturę, oświatę i służbę zdrowia, a także niepełnosprawnych. Działaniami zgodnymi z ideą CSR może pochwalić się m.in. Elektrownia Rybnik S. A., Elektrociepłownie Wybrzeże S. A. i Elektrociepłownia Kraków S. A.
O szczegółach zaangażowania spółek w działania na rzecz służby zdrowia, rozwoju kultury i ochrony środowiska, a także o certyfikatach i uznaniu społecznym dla grupy EDF przeczytamy na pierwszej stronie dodatku „Rynek energii” Dziennika Gazety Prawnej.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"