Coraz więcej organizacji korzysta z pomocy wolontariuszy [informacja prasowa]
Od kilku lat odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny. W wolontariat na rzecz organizacji angażuje się co piąty z nas. Systematycznie przybywa jednak organizacji, które korzystają z pracy wolontariuszy. Dlaczego tak się dzieje i jakim organizacjom pomagamy najchętniej?
Kim są wolontariusze?
Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że – podobnie jak w poprzednich latach – w wolontariat angażuje się co piąty Polak. Wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Sam wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.
- Wolontariusz jest też postrzegany jako duże zobowiązanie czasowe i moralne, jako aktywność wymagająca kontaktu z cierpieniem lub problemami innych ludzi – mówi Piotr Adamiak, ekspert Stowarzyszenia Klon/Jawor. - Być może dlatego idealizujemy wolontariuszy, uznając ich niemal za „herosów”, co dla części z nas stanowi świetną wymówkę dla własnej bierności.
Kto korzysta z pracy wolontariuszy?
Wolontariuszy nie przybywa, ale odsetek stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy, systematycznie wzrasta. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40% organizacji – obecnie już 61%. Przeciętna fundacja lub stowarzyszenie korzystająca ze wsparcia wolontariuszy współpracuje z dziesięcioma takimi osobami w ciągu roku. Na ogół połowa z nich (czyli pięć osób) jest ściślej związana z organizacją, co oznacza, że angażuje się co najmniej raz w miesiącu.
Zdecydowanie najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78%). Najrzadziej robią to natomiast stowarzyszenia i fundacje zajmujące się sportem (58%) oraz rozwojem lokalnym (55%).
Współpraca z wolontariuszami jest też najbardziej typowa dla fundacji i stowarzyszeń o największych budżetach. Wśród najmniej zasobnych organizacji wystarczającym wkładem pracy jest zazwyczaj aktywność członków, czyli tak zwany wolontariat wewnętrzny. Fundacje i stowarzyszenia o największych budżetach działają na ogół na większą skalę, a zapotrzebowanie na pracę wolontariuszy jest tym samym wśród nich większe.
- Nie oznacza to jednak, że działają „bardziej społecznie”, niż biedniejsze organizacje – dodaje Piotr Adamiak. - Im większy budżet, tym więcej nie tylko wolontariuszy, ale także płatnych pracowników.
Wolontariusze w stowarzyszeniach
Jednym z powodów może być poziom zaangażowania członków stowarzyszeń w życie swoich organizacji. Mówimy tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o stowarzyszeniach, gdyż fundacje, stanowiące 17% sektora pozarządowego, w świetle prawa członków nie mają. Od 2008 roku obserwujemy systematyczny spadek liczebności członków stowarzyszeń. W 2015 roku przeciętne stowarzyszenie liczy trzydzieści osób, podczas gdy jeszcze siedem lat temu było ich czterdzieści. Spadająca liczba członków – czyli osób gotowych do angażowania się w działalność organizacji – powoduje, że poszukują one wsparcia z zewnątrz. Zatrudnienie pracowników jest dla wielu z nich zbyt kosztowne i z różnych względów trudne. W tej sytuacji wyjściem pozostaje także znalezienie wolontariuszy, którzy wypełnią wspomnianą lukę i zaangażują się w działalność organizacji. Z ich wsparcia korzysta 59% stowarzyszeń.
Wolontariusze w fundacjach
Od pewnego czasu obserwujemy też w polskim sektorze pozarządowym rosnącą popularność zakładania nowych fundacji. Przybywa ich coraz szybciej i „gonią” pod tym względem stowarzyszenia. W efekcie fundacje stanowią już 17% polskiego sektora pozarządowego. Zgodnie z przepisami prawa w ogóle nie mają one członków, a osobami formalnie z nimi związanymi są członkowie zarządu oraz członkowie rady fundacji. Z definicji ich zasoby ludzkie są więc skromniejsze, co powoduje konieczność opierania się na pracy płatnych pracowników lub wolontariuszy. Z pracy tych ostatnich korzysta aż 75% fundacji. Możemy więc oczekiwać, że im więcej będzie ich w sektorze pozarządowym, tym większe będzie zapotrzebowanie na pracę wolontariuszy.
Źródło: fakty.ngo.pl