Coraz bliżej Europejskich Funduszy na rzecz Przedsiębiorczości Społecznej!
Na obecnym posiedzeniu Parlament Europejski zajmował się nie tylko kwestiami dotyczącymi budżetu unijnego na lata 2014-20. Europejskich przedsiębiorców społecznych powinien zainteresować przede wszystkim fakt, że europarlamentarzyści zdecydowanie poparli w głosowaniu rozporządzenie w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (EuSEF), o którym niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu Ekonomiaspoleczna.pl.
Aby dana instytucja finansowa mogła starać się o przyznanie certyfikatu, co najmniej 70% jej pożyczek i inwestycji ma być kierowane do przedsiębiorstw społecznych. W zamian za to instytucje uzyskają szereg udogodnień, w tym poręczenie wiarygodności ze strony Komisji Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich, co powinno im ułatwić poszukiwanie potencjalnych inwestorów i zwiększanie w rezultacie własnych aktywów, a co za tym idzie – możliwości inwestowania w przedsiębiorstwa społeczne.
Inną korzyścią jest „umiędzynarodowienie” kapitału inwestycyjnego w przedsiębiorczość społeczną – dzięki nowemu prawu znacznie łatwiej będzie inwestować w przedsiębiorstwa społeczne poza granicami danego kraju członkowskiego.
Z wyniku głosowania ucieszony był również Sven Giegold, niemiecki europoseł z Partii Zielonych, który jest wiceprzewodniczącym parlamentarnej grupy ds. ekonomii społecznej. Giegold zauważył, że EuSEF to pierwsze tak poważne przedsięwzięcie tworzące podstawy do finansowania w całej Europie przedsiębiorczości społecznej.
– Ekonomia społeczna jest odpowiedzią na jedną z najpoważniejszych przyczyn kryzysu gospodarczego: dążenie jedynie do krótkoterminowego zysku – powiedział Giegold. Giegold ma nadzieję, że wkrótce dostrzeżemy pozytywne rezultaty społeczne funkcjonowania nowych regulacji, choćby w tak kapitałochłonnych obszarach jak budownictwo społeczne (socjalne). Giegold zwraca również uwagę, że EuSEF umożliwia inwestycje w przedsiębiorstwa pozaeuropejskie, co – jego zdaniem – wpłynie pozytywnie na rozwój sprawiedliwego handlu.
Nowe prawo stanowi: „do przedsiębiorstw społecznych zalicza się szeroką gamę przedsiębiorstw, których podstawowym celem jest raczej wywarcie skutku społecznego niż wygenerowanie zysku dla właścicieli i udziałowców, a które mogą przybierać różne formy prawne i świadczyć usługi społeczne lub dostarczać towary na rzecz osób należących do słabszych lub zmarginalizowanych grup społecznych. Usługi te obejmują zwalczanie ubóstwa, dostęp do mieszkań, opiekę zdrowotną, pomoc dla osób starszych lub niepełnosprawnych, opiekę nad dziećmi, dostęp do zatrudnienia i szkolenia oraz zarządzanie sytuacją osób zależnych”.
Do przedsiębiorstw społecznych na mocy rozporządzenia zaliczane są również przedsiębiorstwa, „które stosują sposoby produkcji towarów i świadczenia usług, które odzwierciedlają cel o charakterze społecznym, a których działalność może dotyczyć towarów i usług innych niż społeczne. Działalność ta obejmuje integrację społeczną i zawodową poprzez zapewnienie dostępu do zatrudnienia osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji, w szczególności ze względu na zbyt niskie kwalifikacje bądź problemy społeczne lub zawodowe prowadzące do wykluczenia i marginalizacji. Takie przedsiębiorstwa wykorzystują nadwyżki głównie do osiągnięcia celów społecznych i są zarządzane w sposób odpowiedzialny i przejrzysty, w szczególności dzięki włączeniu pracowników, klientów i zainteresowanych stron, których dotyczy działalność gospodarcza przedsiębiorstwa”.
Nowa regulacja powinna wejść w życie jeszcze na wiosnę.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl