COP15. Szansa dla bioróżnorodności w zasięgu rąk liderów i liderek światowych
7 grudnia rozpoczyna się #COP15, konferencja ONZ ws. bioróżnorodności. Konferencja ma ustalić cele dla przyrody na najbliższe 10 lat. Negocjowany jest plan wdrożenia działań dla transformacji w relacjach społeczeństwa vs. bioróżnorodność.Green REV Institute, wraz z partnerami z całego świata przedstawił stanowisko dot. Global Biodiversity Framework - globalnych ram dla bioróżnorodności, które mają być negocjowane i opracowywane w ramach #COP15.
COP15 w Montrealu. W cieniu Szczytu Klimatycznego COP27 zapadną decyzje dla dzikiej przyrody i bioróżnorodności
Dlaczego bioróżnorodność?
W preambule Konwencji o różnorodności biologicznej (Convention on Biological Diversity) uznaje się potrzebę zachowania różnorodności biologicznej ze względu na jej wartość i znaczenia dla dobrostanu ludzi i zrównoważonego rozwoju.
Bioróżnorodność to fundament życia na ziemi. Jest niezbędna dla zwierząt, dla ludzi i dla planety.
Zapewnia ludziom żywność, wodę pitną i czyste powietrze oraz odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie. Pomaga przeciwdziałać zmianie klimatu i zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
Według Światowego Forum Ekonomicznego prawie połowa światowego PKB (ok. 40 bln EUR) zależy od środowiska naturalnego i jego zasobów. Środowisko naukowe od lat alarmuje, że bez ochrony bioróżnorodności nie uda się zatrzymać zmian klimatu i utrzymać zasobów wodnych, bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak sektory, które korzystają z bioróżnorodności - jak sektor produkcji żywności - są jej największymi niszczycielami. Sektor hodowli zwierząt jest odpowiedzialny za 78% utraty bioróżnorodności na lądzie.
Wszystkie żywe organizmy, w tym wszystkie zwierzęta, odgrywają zasadniczą rolę w środowisku, w którym żyją. Są one kluczową częścią ekosystemów. Dzisiaj milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a tempo wymierania przyspiesza. Upadek przyrody jest bezprecedensowy.
Świat potrzebuje już teraz globalnych ram, które wyznaczą jasną ścieżkę postępowania z tą wielką utratą bioróżnorodności.
Global Biodiversity Framework
Nowe globalne ramy bioróżnorodności. (GBF), które mają powstać w wyniku COP15, muszą:
1. Powstrzymać i zapobiegać wymieraniu gatunków spowodowanemu przez człowieka, przywrócić gatunki zagrożone oraz wprowadzić zrównoważoną ochronę wszystkich gatunków.
Zobowiązanie się do zatrzymania wymierania spowodowanego przez człowieka już teraz ma ogromne znaczenie, żeby uniknąć konsekwencji dla zwierząt, ekosystemów i ludzi. Cele i zadania Global Biodiversity Framework muszą być odważne. Muszą zapobiegać wymieraniu jednocześnie zmniejszając presję na gatunki już zagrożone i umożliwiając ich odbudowę.
2. Wyeliminować eksploatację zwierząt oraz wprowadzić ochronę zdrowia i dobrostanu zwierząt dla rozwiązania problemu utraty różnorodności biologicznej i zmniejszenia ryzyka chorób odzwierzęcych.
W obecnym projekcie Global Biodiversity Framework brakuje skutecznego podejścia do czynników powodujących utratę bioróżnorodności, zmiany klimatu, zwiększające ryzyko pandemii. W projekcie nadal nie zaadresowano powiązań między zdrowiem i dobrostanem ludzi, zwierząt i ekosystemów.
3. Zmienić narrację dotyczącą zrównoważonego użytkowania w kierunku ekocentryzmu. Niezbędne jest ustanowienie solidnych i rzetelnych kryteriów zrównoważonego rozwoju. Muszą one uwzględniać wszystkie sposoby użytkowania, wykorzystywania i presji na gatunki oraz obejmować wszystkie zagrożenia społeczne, gospodarcze, zdrowotne i związane z dobrostanem ludzi, zwierząt i środowiska, które wynikają z eksploatacji dzikiej przyrody.
COP15 odbywa się w Montrealu w dniach 7 - 19 grudnia 2022 r.
Źródło: Green REV Institute