CodeWeek 2020 – coroczne święto programowania startuje już za 10 dni
Cała Europa odlicza dni do 10 października, bo właśnie wtedy rozpoczyna się ósma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania. Polska doskonale radzi sobie w wyścigu do tytułu najbardziej aktywnego podczas CodeWeeka państwa. Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK wspierają CodeWeek w Polsce m.in. poprzez organizację konkursu dla organizatorów inicjatyw oraz przygotowanie cyklu webinarów dla rodziców, nauczycieli i
Przewrotnie „tydzień” kodowania co roku trwa dwa tygodnie. W wielu europejskich państwach to intensywny czas, w którym odbywa się mnóstwo różnorodnych spotkań, warsztatów, wykładów i zabaw. Ich celem jest ukazanie programowania jako aktywności rozwijającej umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz pobudzającej wyobraźnię. Organizatorami wydarzeń, jak i ich uczestnikami może być każdy – dzieci, uczniowie, studenci, czy osoby dorosłe, w tym także seniorzy! Niezależnie od zainteresowań i posiadanych umiejętności każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie dostępne wydarzenia można śledzić na bieżąco na mapie CodeWeek pod adresem: https://codeweek.eu/events
Wyścig krajów – konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online” trwa
Nasz kraj plasuje się aktualnie na II miejscu pod względem liczby zarejestrowanych inicjatyw na CodeWeek. Mamy ich już ponad 8 tysięcy – im bliżej CodeWeek, tym więcej pojawia się zgłoszeń – ostatnio na mapie pojawia się po 1000 nowych zgłoszeń dziennie! W tym toku Ministerstwo Cyfryzacji i NASK szczególnie mocno zachęcają do udziału w CodeWeek organizatorów inicjatyw online. Ci, którzy jako pierwsi zaplanują i zgłoszą wydarzenie odbywające się w internecie, mogą liczyć na nagrody w konkursie „1000 pierwszych inicjatyw online”. Decyduje jedynie czas – zwycięzcami zostanie 1000 organizatorów, którzy wyślą wypełniony formularz konkursowy jako pierwsi. Można tego dokonać tutaj: https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek---1000-pierwszych-inicjatyw.
Zaprogramowany tydzień dla każdego
Ministerstwo Cyfryzacji od lat promuje naukę programowania wśród dzieci i ich rodziców, m.in. poprzez Kluby Młodego Programisty, czyli cykliczne, bezpłatne spotkania (od niedawna, ze względów bezpieczeństwa także online), podczas których dzieci mają szansę postawić swoje pierwsze kroki w świecie programowania. Nie inaczej jest podczas CodeWeek. Już 7 października o godz. 20.00. na kanale „Nauka. To lubię!” odbędzie się webinar dla rodziców „Programowanie? To proste!”. Jego prowadzącym będzie ambasador kampanii „e-Polak potrafi!” w obszarze bezpieczeństwa dzieci w sieci – znany dziennikarz, popularyzator nauki oraz youtuber – Tomasz Rożek. Wraz z zaproszonymi gośćmi: Anną Świć, Iwoną Brzózką-Złotnicką i Marcinem Perfuńskim wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto uczyć dzieci programowania i jak zacząć tę przygodę.
Cykl spotkań z programowaniem w dniach 10-25 października rozpoczyna Wielkie Święto Programowania ONLINE: start – 10 października 2020 r., o godz. 16:00. Wszystkie informacje o planowanych warsztatach dostępne są w tym artykule: Ostatni dzwonek! #CodeWeek2020 rusza za 10 dni!.
Jak zacząć? To proste. Zbierzcie się i zastanówcie, co chcielibyście zrobić. Możecie zacząć dyskusji o najnowszych technologiach, która pomiędzy 10 a 25 października odbędzie się w Waszej firmie albo zorganizować coś dla najmłodszych, np. dzieci pracowników. Poprowadźcie dla nich warsztaty informatyczne lub turniej gier logicznych! Inna możliwość – zorganizujcie spotkanie online, na którym opowiecie jak bogata jest oferta zawodowa w sektorze IT. Opowiedzcie na czym polega wasza praca i zachęćcie innych, by poszli w Wasze ślady. Może zorganizujecie mini-hackathon? Każdy pomysł jest dobry.
Każda osoba zainteresowana zorganizowaniem wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania lub wzięciem udziału jako uczestnik może śledzić działania na stronie coodeweek.eu, na fanpage’u Facebook oraz profilu na portalu Instagram. Dla programistycznych entuzjastów przygotowano także specjalnie zaprojektowaną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku – można ją znaleźć wpisując hasło „codeweekpl”. Warto też dołączyć do wydarzenia na fanpage’u CodeWeek.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji