„Od motywacji do działania” – tym hasłem przewodnim rozpoczęło się piąte spotkanie grupy partnerskiej w Żarowie.
Spotkanie było podzielone na trzy części. Pierwsza dotyczyła motywacji i sukcesu, druga poświęcona została wyznaczeniu kierunku działań partnerstwa oraz określeniu zasad współpracy. Na koniec pracowano nad wstępnymi założeniami projektu do 7.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, czyli inicjatyw oddolnych na rzecz integracji społecznej.
Podczas pierwszej części uczestnicy indywidualnie zastanawiali się nad czynnikami, które wpływają na fakt, że czujemy motywację do podejmowania kolejnych działań. Wśród wypowiedzi znalazły się m.in.: własne ambicje, poczucie „przydatności”, chęć pozostawienia czegoś po sobie, rodzina i zespół z którym współpracujemy, dzielenie się pomysłami, osiąganie celu, osiągnięcie kolejnego etapu w rozwoju osobistym, zawodowym, dostrzeganie efektów pracy, wsparcie ze strony innych, docenianie naszych działań, a nawet i pogoda. Wśród czynników demotywujących głównie pojawiały się stwierdzenia o osobach tzw. „Kubusiach fatalistach”, czyli inaczej mówiąc o osobach marudzących, malkontentach, którzy hamują pracę. Uczestnicy mówiąc o sukcesach wskazywali te zawodowe i te osobiste.
Cała ta część miała na celu, aby przy budowaniu partnerstwa zwracać uwagę na docenianie pracy, bycie życzliwym wobec siebie, i spojrzenie, że sukcesy nie muszą mieć wielkiego wymiaru – drobne rzeczy też warto podkreślać. Uczestnicy spotkania partnerskiego dowiedzieli się także, że w partnerstwie istotne jest wzajemne wsparcie oraz stawianie celów i dostrzeganie efektów włożonego wysiłku.
Druga cześć poświęcona była wyznaczeniu kierunku partnerstwa oraz określeniu zasad, dzięki którym będzie możliwe efektywne i jakościowe współdziałanie.
Celem głównym partnerstwa, który wskazali uczestnicy na podstawie zdiagnozowanych obszarów problemowych jest zwiększenie aktywności mieszkańców Gminy Żarów. Wśród zasad pojawiło się zaufanie, odpowiedzialność, komunikacja, zaangażowanie i realne spojrzenie.
Ostatnia, trzecia część, poświęcona została pracy nad założeniami projektowymi. Grupa partnerska szykuje się do podjęcia współpracy na rzecz integracji społecznej. Padły pierwsze pomysły na działania, które odpowiadają na zdiagnozowane problemy. Każdy z uczestników jako „zadanie domowe” ma zastanowić się i wstępnie opisać wybrane zadanie w ramach podjętego przedsięwzięcia, a także wyszukać dane o skali problemów wraz ze wskazaniem źródła informacji.
Na kolejne spotkanie zaplanowano pracę nad skrystalizowaniem założeń projektowych, zastanowienie się nad efektami projektu oraz budżetem. Potem ruszy już grupa robocza, która zajmie się przekładaniem projektu na wniosek.
Przed grupą partnerską jeszcze planowanie strategiczne, planowanie innych działań, a także… podpisanie już wkrótce umowy partnerskiej, która jakby jeszcze bardziej umocni poczucie współdziałania, dzielnie się nie tylko sukcesami, ale i ryzykiem.