Ostatnie miesiące bezpiecznego używania Windowsa XP przed nami. To fakt który wkrótce spowoduje niemałe zamieszanie. Microsoft zaprzestaje "łatania" tego systemu w nadziei, że użytkownicy kupią najnowsze wersje np. Windows 8. Czy musi to być rzeczywiście jedyny scenariusz? Przyjrzyjmy się systemom alternatywnym, a w dodatku, bezpłatnym.
System jest na rynku już kilkanaście lat i wciąż jest niezwykle popularny jednak bez aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa każdy nowy wirus czy zagrożenie związane z używaniem internetu z łatwością opanuje komputer pracujący pod kontrola poczciwego XP-ka. To dobry moment żeby zastanowić się nad alternatywnymi systemami operacyjnymi.
Obecnie istnieją doskonałej jakości systemy "społecznościowe" obsługujące komputer daleko sprawniej i bezpieczniej niż robi to płatne oprogramowanie. Ponadto jest przyjazne użytkownikowi i całkowicie bezpłatne. Systemy z rodziny GNU/Linux wyrastają z filozofii która zakłada, iż nie powinno być żadnych barier w dostępie do komunikacji i wiedzy. Tym samym nie może być ograniczana wolność korzystania z komputerów.
Czy można sobie wyobrazić taki system w stowarzyszeniu i fundacji na wszystkich komputerach? Można i jest to jedno z miejsc najlepiej nadających się do tego celu.
- Po pierwsze, jego zakup nie kosztuje. Obecnie posiadany sprzęt można wykorzystywać nadal. W przypadku zakupu najnowszego Windowsa będzie trzeba zmieniać maszyny na silniejsze.
- Po drugie na Ubuntu znajdziemy znane juz oprogramowanie do obsługi internetu (Firefox, Chrome), poczty (Thunderbird), dokumentów (OpenOffice) oraz kilkadziesiąt tysięcy innych, darmowych aplikacji do przeróżnych celów.
- Po trzecie, radykalnie poprawi się bezpieczeństwo danych i przeglądania Internetu, gdyż na Linuxa praktycznie nie ma wirusów, a także ciasteczka szpiegujące i z reklamami nie będą mogły się aktywować. Dla komputera to duże odciążenie a dla nas zysk dodatkowej mocy obliczeniowej.
Wybierając Linuksa nie tylko oszczędzamy dużo pieniędzy, ale i wpisujemy się w ducha organizacji pozarządowych, które budują struktury społeczeństwa obywatelskiego bez koniecznego opłacania sie korporacjom zmuszających do oddawania swoich podstawowych wolności, jakim jest wolny dostęp do wiedzy i informacji.
Tę decyzję trzeba będzie podjąć. Zadbajmy o to, aby była podjęta w sposób jak najbardziej wolny.
Źródło: Radosław Lebowski