Jeszcze tylko dwukrotnie zostaną ogłoszone nabory w obecnej edycji Programu Kultura (2007 – 2013). Organizacje i instytucje zainteresowane uzyskaniem dofinansowania unijnego na projekty współpracy kulturalnej, festiwale, projekty badawcze lub granty operacyjne będą mogły składać wnioski jesienią 2011 i 2012 roku. Termin składania aplikacji na dofinansowanie tłumaczeń literackich upływa w lutym 2012 i 2013 roku, zaś na projekty współpracy z krajami trzecimi w maju 2012 i 2013 roku.
Warto przypomnieć, że Program Kultura jest jedynym programem unijnym skierowanym bezpośrednio do operatorów kulturalnych w państwach członkowskich UE, kandydujących do UE i w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pozwala on instytucjom i organizacjom z sektora kultury uzyskać dofinansowanie na międzynarodowe niedochodowe projekty kulturalne i artystyczne wspierające trzy cele: mobilność artystów, mobilność dzieł oraz dialog międzykulturowy.
Po co i dla kogo
Zadaniem Programu jest wzmacnianie europejskiej przestrzeni kulturowej opartej na wspólnym dziedzictwie poprzez rozwijanie współpracy między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kulturalnymi w Europie.
O dofinansowanie mogą się ubiegać publiczne lub prywatne instytucje i organizacje posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w sektorze kultury w dowolnej dziedzinie (oprócz kinematografii, dla której został stworzony Program Media 2007). Uprawnionymi wnioskodawcami są m.in.: teatry, muzea, galerie sztuki, stowarzyszenia zawodowe, ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje i wydawnictwa.
Co po 2013 roku?
W chwili obecnej Komisja Europejska pracuje nad kształtem Programu Kultura po 2013 r. Wstępne wyniki konsultacji społecznych na temat przyszłości tego instrumentu finansowego pokazały, że większość respondentów opowiedziała się za istnieniem odrębnego programu unijnego w dziedzinie kultury i bezpośrednim finansowaniem wspierającym ten sektor (93% odpowiedzi udzielonych w okresie od 15 września do 15 grudnia 2010 r.).
Według uczestników konsultacji Program Kultura w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej (2014 – 2020) powinien zdecydowanie wspierać wszystkie zaproponowane cele, z których najważniejsze to: ochrona i promowanie kulturowej i językowej różnorodności w Europie, wspieranie ponadnarodowego obiegu dzieł, zwiększanie dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego i produktów kulturalnych oraz wspieranie rozwoju i wymiany profesjonalistów, artystów i operatorów kulturalnych w kontekście międzynarodowym. Respondenci podkreślili także rolę, jaką taki program powinien odgrywać w budowaniu potencjału i zdobywaniu umiejętności, wiedzy i doświadczenia obywateli europejskich.
Oprócz konsultacji on-line, w których wzięło udział 965 osób z 51 krajów, Komisja Europejska analizuje także indywidualne opinie państw uczestniczących w obecnym Programie Kultura. Informacje na temat dokładnych wyników będą znane już niedługo.
Kultura: koło napędowe gospodarki
Innym działaniem Komisji Europejskiej w dziedzinie kultury jest tzw. Zielona Księga (Green Paper) w sprawie uwalniania potencjału przedsiębiorstw z branży kultury i branży twórczej, m.in. poprzez zapewnienie możliwości tworzenia interdyscyplinarnych i transgranicznych partnerstw oraz współpracy i wymiany międzynarodowej.
Parlament Europejski 12 maja 2011 r. zareagował na ten właśnie dokument i przyjął rezolucję uznającą przedsiębiorstwa kultury i sektora twórczego za jedną z najważniejszych sił wzrostu gospodarczego w UE przyczyniającą się do zwiększania miejsc pracy i odgrywającą kluczową rolę w stymulowaniu innowacyjności. W rezolucji Parlament odnosi się m.in. do obszaru edukacji, praw własności intelektualnej, finansowania kultury i sektora twórczego oraz współpracy lokalnej i regionalnej. Zgodnie z tym dokumentem branże kulturalna i twórcza wnoszą istotny wkład w rozwój nowych technologii oraz tworzą wartość dodaną, jaką jest większa spójność i integracja społeczna. W ten sposób stają się kołem napędowym gospodarki w erze cyfrowej i skutecznym narzędziem walki z obecną recesją.
Kiedy poznamy propozycje KE?
Punkt Kontaktowy ds. Kultury
Instytut Adama Mickiewicza
ul. Czackiego 3/5 lok. 405, 00-043 Warszawa
tel.: 22 336 12 07
www.program-kultura.eu
pkk@iam.pl
Zachęcamy do lektury!
Znajdziesz w niej więcej informacji o Programie Kultura oraz terminy składania wniosków o dofinansowanie do końca edycji Programu Kultura na lata 2007 - 2013.
EUlotka 10 (33), lipiec 2011