We wtorek, 4 grudnia odbyło się VII posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Kluczowym punktem rozmów była kwestia wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w skład Rady Kultury Miasta Lublin.
Członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego głosowali nad wyłonieniem dwóch przedstawicieli trzeciego sektora w skład Rady Kultury. Wnioski złożyło sześciu kandydatów:
- Tomasz Małecki – Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie
- Grzegorz Mazurek – Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Plastyków
- Monika Tarajko – Stowarzyszenie Wokalne "In Corpore"
- Tomasz Janczak – Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa
- Maria Pietrusza Budzyńska – Fundacja Teatroterapia Lubelska
- Waldemar Michalski – Wschodnia Fundacja Kultury "Akcent"
W wyniku głosowania w skład Rady Kultury Miasta Lublin wybrano Monikę Tarajko i Marię Pietruszę Budzyńską.
Uzasadnienia zgłoszonych kandydatur:
MONIKA TARAJKO
Stowarzyszenie Wokalne "In Corpore" zarejestrowane zostało w 2001 roku i prowadzi Męski Zespół Wokalny KAIROS. Od 2 lat ze Stowarzyszeniem współpracuje Monika Tarajko, która obecnie pełni funkcję Wiceprezesa. W okresie tych 2 lat Stowarzyszenie znacznie rozwinęło swoją działalność zarówno w mieście, regionie, kraju, jak i za granicą. Za sprawą p. Moniki pozyskało granty w ramach zadań publicznych różnych miast i województw na realizację kilkunastu koncertów Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS. Były to m. in. Dofinansowania Urzędu Miasta Lublin, Toruń, Warszawa (Dzielnice Ursynów i Wilanów), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego czy Zachodniopomorskiego.
"In Corpore" uczestniczy także w projekcie dotyczącym dziedzictwa Olędrów polskich we współpracy z Nekielskim Stowarzyszeniem Kulturalnym (okolice Poznania) i prowadzi warsztaty wokalno-teatralne dla młodzieży w Warszawie. Jednocześnie "In Corpore" finalizuje właśnie projekt dotyczący wydania płyty "Made in Lublin" zawierającej kompozycje Honorowego Obywatela Lublina – prof. Andrzeja Nikodemowicza oraz złożyło mikroprojekt w ramach składanego przez Miasto Lublin projektu parasolowego w Programie Polska-Ukraina-Białoruś.
Za wszelkie wnioski odpowiada w Stowarzyszeniu p. Monika. Posiada także doświadczenie organizacyjne, współpracuje przy przygotowaniu i promocji koncertów. Na co dzień pracuje w Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, gdzie zajmuje się organizacją imprez i konferencji turystycznych, przygotowywaniem materiałów informacyjnych i promocyjnych oraz – obecnie - znakowaniem szlaków kulturowych w regionie (renesans lubelski). Posiada doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi i łatwo nawiązuje kontakty. Jest osobą aktywną, komunikatywną, posiadającą dobre rozeznanie dotyczące funkcjonowania różnych środowisk kulturalnych i różnorodności wydarzeń artystycznych w mieście. Jednocześnie posiada wiedzę praktyczną, dotyczącą sposobów budowania strategii rozwoju i strategii marketingowych. Ukończyła Wydział Filozofii o specjalności Filozofia Kultury na UMCS.
W okresie studiów pracowała jako wolontariusz przy wielu wydarzeniach i instytucjach kultury w Lublinie (m.in. Chatka Żaka, Orkiestra św. Mikołaja, Konfrontacje Teatralne). Po studiach pracowała w 4 organizacjach pozarządowych i dobrze zna praktykę ich funkcjonowania. Jest osobą odpowiedzialną i chętnie angażującą się w ważne społecznie inicjatywy, w związku z czym rekomendujemy jej kandydaturę do Rady kultury Miasta Lublin.
MARIA PIETRUSZA BUDZYŃSKA
Pedagog specjalny, twórca i założycielka pierwszego w Polsce teatru ludzi upośledzonych umysłowo, powołanego do istnienia jako Warsztat Terapii zajęciowej, przynależącego organizacyjnie do Teatru im. J. Osterwy w Lublinie od 2009 roku, a potem do Fundacji Teatroterapia Lubelska, która została przez nią powołana w 2008 roku. Twórca teatroterapii, formy terapii przez teatr dla dzieci z upośledzeniem umysłowym i dorosłych. Inicjatorka integracji społecznej w wymiarze wielopłaszczyznowej integracji indywidualnej, grupowej, teorii i praktyki, oraz teatralnej – traktującej teatr jako sposób poznawania, czy wręcz rozwiązywania ludzkich problemów, który może być przydatny dla filozofii, antropologii, religioznawstwa, psychologii i neuropsychologii.
Popularyzatorka i animatorka w środowisku ludzi upośledzonych umysłowo, zaniedbanych i częstokroć odciętych od uczestniczenia w odbiorze twórczym dóbr kultury. Twórca przedstawień teatralnych na bardzo wysokim poziomie artystycznym, skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych. Wystawianie ich ma na celu zmianę obrazu osoby upośledzonej umysłowo w świadomości społecznej, a także przerwanie "zmowy społecznej" przeciwko ludziom dyskryminowanym od pokoleń, jak również zapewnienie im i ich rodzinom sukcesu zagwarantowanego tylko ludziom normalnym.
Pedagog i nauczycielka o wysokiej etyce i moralności, kształcąca adeptów teatroterapii oraz propagatorka metody w wielu środowiskach kultury, pedagogiki, medycyny. Człowiek kultywujący tradycję patrona Teatru Dramatycznego w Lublinie – Juliusza Osterwy, założyciela i twórcy metody pracy z aktorem ("pełnym człowiekiem i pełnym aktorem"). Założycielka Fundacji Teatroterapia Lubelska.
1989-1993 – założycielka, reżyser, realizatorka występów Teatru "Roślinka" w ZS nr 4;
1993-1995 - zainicjowanie, zorganizowanie dofinansowania i powstania oraz realizacja Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie;
1995-2008 – wykreowanie nowego sposobu terapii – Teatroterapii , prowadzenie, rozwój, opracowania naukowe tej nowoczesnej i już znanej formy terapii przez teatr; praca dydaktyczna ze studentami UMCS, propagowanie Teatroterapii jako skutecznej formy terapii, świadczenie praktyk dla studentów wielu uczelni z Polski; zatrudniona w Teatrze im. J. Osterwy jako kier. WTZ Teatroterapia; reżyseria i realizacja własnych spektakli: "Świat nie wierzy łzom", "Dziewczynka z zapałkami", "M-jak…", "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego, "Dell'arte dla…", "Isadora. Opowieść o kobiecie", wielu happeningów, wystawa i innych, które przez massmedia, środowiska naukowe, obserwatorów teatralnych postrzegane były jako pełnowartościowe działania zarówno ze względu na osoby aktorów jak realizację; realizacja pomysłów na rozwój grupy Teatru Ludzi Niepełnosprawnych przez pozyskanie środków od sponsorów oraz przez coroczne projekty z PEFRON i MOPR, Urząd Miasta i Prezydenta Miasta, Urząd Marszałkowski;
2003-2004 – przygotowanie do podjęcia przez Teatr im. J. Osterwy inicjatywy, aby do realizacji spektaklu "Hamlet", w reż. Krzysztofa Babickiego dopuścić 11 członków Teatroterapii, udział ludzi niepełnosprawnych w spektaklu okrzyknięto wydarzeniem kulturalnym roku 2004;
2006 – ogłoszenie postania Teatru Ludzi Niepełnosprawnych w Lublinie (ewolucja Teatroterapii);
2005-2007 – pomysł i realizacja Międzynarodowej Premiery Teatru Ludzi Niepełnosprawnych DOMINO;
2008 – udział WTZ Teatroterapia w Nocy Kultury – wniosek pozyskany przez M. Budzyńską; założenie Fundacja Teatroterapia Lubelska;
2009 – przejęcie WTZ Teatroterapia od Teatru im. J. Osterwy, pretendowanie do uzyskania statusu Teatru Ludzi Niepełnosprawnych; ponowny udział w Nocy Kultury, wniosek pozyskany przez M. Budzyńską, kampania billboardowa, cykl happeningów, nagroda przyznana przez Prezydenta Miasta Lublin za działalność kulturalną i artystyczną w sezonie 2008/2009;
2009-2011 – realizacja Międzynarodowej Premiery Teatru Ludzi Niepełnosprawnych DOMINO; 2011 – odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność kulturalną i artystyczną województwa lubelskiego;
2012 – odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublin za działalność kulturalną i artystyczną.
W kolejnej części posiedzenia odbyło się głosowanie nad wytypowaniem przedstawiciela Rady Działalności Pożytku Publicznego do Rady Kultury. W wyniku głosowania nad trzema kandydatami: Anna Dąbrowska, ks. Piotr Drozd, Zbigniew Ławniczak wybrano Annę Dąbrowską.
ANNA DĄBROWSKA
Filolożka. Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN. Redaktorka książek o projektach dotyczących Solidarności i stanu wojennego: wagon.lublin.pl - Dziennik Pokładowy, 13.12 - Rówieśnicy. W 2008 roku przygotowała książkę Światła w ciemności. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Relacje.
Pracuje w stowarzyszeniu Homo Faber w programie Międzykulturowość. Trenerka po szkole trenerskiej STOP, prowadzi szkolenia z praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści (ostatnio dla Wojewódzkiej Komendy Policji i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej). Od 2010 roku koordynuje także cyklem wycieczek Wielokulturowa Lubelszczyźna. Pracuje przy wydawaniu "Opornika - Gazety Obywatelskiej".
W latach 2009-2011 koordynowała projektem pomocowym dla cudzoziemców mieszkających w Lublinie "Witamy w Lublinie". Obecnie pracuje przy projekcie "Raport Mniejszości - monitoring polskiego internetu pod kątem mowy nienawiści i języka wrogości ", realizowanego przez Fundację Wiedza Lokalna, gdzie odpowiada za diagnozę lokalną. Jednocześnie pracuje dla Amnesty International Polska jako mentorka przy projekcie "Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach". Jest jedną z Latających Animatorek Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".
Termin VIII posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w Lublinie zaplanowano na 22 stycznia 2013 roku.
Zdjęcia: Od lewej : Monika Tarajko, Maria Pietrusza Budzyńska, Anna Dąbrowska.
Źródła: Strona internetowa Nakielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego: www.oledry.nekla.eu;
Strona internetowa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu: www.woak.torun.pl, fot. Aleksander Budzyński;
Strona internetowa Stowarzyszenia Homo Faber: www.hf.org.pl, fot. Piotr Skrzypczak.
Pobierz
-
201210301412010832
816583_201210301412010832 ・38.72 kB
Źródło: Urząd Miasta Lublin