Co może Łódzka Działalności Pożytku Rada Pożytku? Zobacz, jak pracowała w trakcie II kadencji
Trwa nabór kandydatów i kandydatek do Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji. Warto więc sobie przypomnieć, jakie kompetencje ma Rada, jakie działania podejmowała dotychczas i jaki miała wpływ na decyzje zapadające w mieście.
Podczas ostatniej kadencji Rada zajmowała się szeregiem spraw związanych z kształtowaniem polityki Miasta wobec organizacji pozarządowych – było to np. współtworzenie zasad konkursowych dla NGO, opiniowanie aktów prawnych, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych itp.
Procedury konkursowe dla NGO to ważny temat, do pracy nad którym aktywnie włączyli się członkowie/członkinie Rady. Grupa robocza (w której skład wchodzili również przedstawiciele UMŁ) wypracowała m.in. propozycję nowej karty oceny merytorycznej i formalnej, zaproponowała katalog kosztów kwalifikowanych, stałe kryteria oceny ofert i uspójnienie punktacji itp. Zespół opracował również inne załączniki konkursowe, jak np. karta oceny pomocniczej, która porządkować ma analizę ofert.
Członkowie/członkinie Rady mogą brać udział w pracach grup roboczych gdy kształtowane są również inne dokumenty z zakresu współpracy Miasta z NGO. W ubiegłej kadencji pracowali m.in. w zespołach ds. wieloletniego programu współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi, zespołu ds. regrantingu (który opracował zasady zastosowania regrantingu w obszarze turystyki) czy zespole ds. polityki lokalowej dla ngo.
Ponieważ Rada ma w swoich kompetencjach opiniowanie projektów uchwał w zakresie pożytku publicznego, zwykle rozpoczyna rok od wskazania konkretnych dokumentów jakimi na przestrzeni 12 miesięcy chciałaby się zajmować. W ubiegłej kadencji były to m.in. projekty uchwał dot. Trybu oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej, Program opieki nad zwierzętami, Powiatowy programu działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mieście Łodzi w latach 2014 – 2020, Programy przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii na rok 2015 i wiele innych.
Rada zajmować się może również rozwiązywaniem konfliktów pomiędzy NGO a Miastem. Jedną z takich sytuacji była w ubiegłej kadencji sprawa reprezentacji kilku organizacji przez jedną osobę na posiedzeniach Komisji Dialogu Obywatelskiego. Rada analizując problem zarekomendowała zasadę, iż na posiedzeniach KDO jeden przedstawiciel może reprezentować tylko jedną organizację pozarządową współtworzącą daną Komisję. Zasada ta wprowadzona została w Zarządzeniu Prezydenta dot. trybu działania KDO w Łodzi.
Kluczowe było również zdanie Rady dot. udziału Miasta w projekcie dot. polityki lokalowej dla NGO. To właśnie po przyjęciu uchwały przez Radę, Miasto zdecydowało się „wejść” w projekt „4 kąty dla III sektora” realizowany przez Łódzką Federację Organizacji Pozarządowych. Podobnie było z udziałem Miasta w projekcie „Od partnerstwa do kooperacji”. To właśnie Rada rekomendowała, by w ramach projektu rozważyć przekazanie publicznych świetlic środowiskowych "w ręce" organizacji pozarządowych. Od momentu opinii Rady rozpoczął się proces przygotowania koncepcji zlecenia instytucji (dotychczas ogłoszono jeden konkurs na "przejęcie" publicznej placówki przez organizację pozarządową).
Źródło: Urząd Miasta Łodzi