Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Sektor3” przygotowało w ramach Festiwalu m.in. spotkanie pt. „Edukacja nieformalna i pozaformalna dorosłych na przykładzie programu Grundtvig - Projekty Wolontariatu Seniorów”, które odbyło się 16 września 2011. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczestnikom możliwości, jakie daje program Grundtvig, który jest częścią programu Komisji Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.
Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu i październiku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich osób interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Celem Festiwalu jest przybliżenie, w sposób zrozumiały i ciekawy, wszystkich dziedzin wiedzy, tak aby wszyscy uczestniczący – dzieci, młodzieź, dorośli, rodziny – mogli się z nimi zapoznać.
Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Sektor3” przygotowało w ramach Festiwalu m.in. spotkanie pt. „Edukacja nieformalna i pozaformalna dorosłych na przykładzie programu Grundtvig - Projekty Wolontariatu Seniorów”, które odbyło się 16 września 2011. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczestnikom możliwości jakie daje program Grundtvig, który jest częścią programu Komisji Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”. W spotkaniu uczestniczyło ok. 40 osób, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych, osoby, które chciałyby zaangażować się w działania projektowe i zainteresowane odbyciem wolontariatu europejskiego.
Spotkanie rozpoczeła Beata Partyka, prezes Centrum Edukacji i Badań Społecznych – przybliżając cele i poszczególne akcje programu, jak również przeglądając z uczestnikami źródła informacji: stronę programu Grundtvig (www.grundtvig.org.pl) oraz interesujące publikacje i dobre praktyki.
Drugą część spotkania poprowadził Jacek Bednarek ze stowarzyszenia Nowa Rodzina omawiając w szczególności akcję Wolontariatu Seniorów, opowiadając przebieg zrealizowanych projektów i dzieląc się z uczestnikami wrażeniami ze współpracy z wolontariuszami zagranicznymi.
Ostatnia część programu miała formę warsztatów, w której 10 wolontariuszy seniorów podzieleni na 3 grupy dzielili się doświadczeniami z pracy w organizacjach goszczących we Francji w Turcji i na Litwie oraz z pobytu w tych krajach. Każdy uczestnik mógł osobiście porozmawiać o interesujących go kwestiach i zadać pytania. Beata Partyka i Jacek Bednarek prowadzili indywidualne rozmowy z organizacjami, które nigdy nie korzystały ze wsparcia programu “Uczenie się przez całe życie”, w tym z programu Grundtvig przybliżając im możliwości realizacji pomysłów projektowych i dzieląc się doświadczeniami z realizacji projektów o wymiarze europejskim.
“Nabrałam dużo entuzjazmu” – mówi pani Halina Miara, wolontariuszka fundacji Aktywny Senior – „Dowiedziałam się o wielu możliwościach jakie daje program i poznałam wielu ciekawych ludzi. Chcę popracować na swoją znajomością jezyka niemieckiego i rosyjskiego i ruszyć na podbój Europy jako wolontariuszka”.
Spotkanie zakończono quizem, którego pytania dotyczyły treści całego spotkania i udostępnieniem materiałów promocyjnych uprzejmie przekazanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Agencję Nardową programu Grundtvig.