18 czerwca 2015 r. odbyło się spotkanie podsumowujące prace Zespołu ds. rozwiązań finansowych i prawnych w zakresie działalności społecznej i obywatelskiej w Kancelarii Prezydenta. Działania zespołu były "elementem wspólnego myślenia jak Polskę obywatelską wzmocnić" – konkludował, uczestniczący w spotkaniu, Prezydent Bronisław Komorowski.
Cztery lata pracy
Zespół ds. rozwiązań finansowych i prawnych w zakresie działalności społecznej i obywatelskiej Kancelarii Prezydenta RP został powołany 7 lipca 2011 r. decyzją Szefa Kancelarii. Nadzór merytoryczny nad pracami zespołu prowadziła Irena Wóycicka, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, natomiast przewodniczył mu Doradca Prezydenta, Henryk Wujec. Przez cztery lata działania Zespół zebrał się 50 razy.
Nowelizacja stowarzyszeń
Zbiórki publiczne i kształt FIO
Ewa Kulik-Bielińska mówiła również o ustawie o zbiórkach publicznych. Ten nowy (wszedł w życie w lipcu 2014 r.) akt prawny całkowicie zmienił dotychczasowe podejście do problemu. W przypadku zbiórek państwo niemal zupełnie wyrzekło się sprawowanej wcześniej kontroli nad działaniami obywateli. Nowe zbiórki z założenia kontrolowane są (powinny być) przez samych darczyńców. Administracja ma im tylko umożliwić (stworzyć narzędzie) do wglądu w cały proces (zgłaszania, przeprowadzania zbiórki i w finale wydatkowania środków, które udało się w jej wyniku uzyskać). Chociaż projekt przygotowywano ostatecznie w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, z niemałym zaangażowaniem Michała Boniego, to jednak impuls do takiego, a nie innego podejścia do zbiórek, wyszedł właśnie z Zespołu.
Zespół pracował również nad specjalną ustawą poświęconą Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich. Oddzielny akt prawny miał dać funduszowi silne umocowanie, stabilność i niezależność. W tym przypadku – jak wyjaśniła Kulik-Bielińska – powstał projekt aktu prawnego, ale nie udało mu się nadać biegu. Mimo to projekt oddziaływał na decyzje, które podejmowano na bieżąco w sprawie FIO. Z inspiracji projektu i w jego duchu w Programie Operacyjnym FIO zawarto takie możliwości, jak dofinansowanie działań lokalnych (w tym grup nieformalnych), regranting, finansowanie badań i działań strażniczych, wreszcie wyjątkową pozycję komitetu monitorująco-sterującego. Szczególnie to ostatnie stwarza nową jakość – sytuację, kiedy administracja (minister) rezygnuje z części swojego dotychczasowego władztwa, na rzecz wyłanianej w demokratycznej procedurze grupy.
Rola Henryka Wujca
Sam Henryk Wujec, opisując prace Zespołu i efekty, jakie one przyniosły, odwołał się do anegdoty z czasów studiów, kiedy to podczas egzaminów słyszał od swoich profesorów "bardzo dobrze, bardzo dobrze", a potem otrzymywał ocenę trzy z minusem. Już na poważnie, próbując nakreślić wyzwania, jakie w bliskiej przyszłości stoją przed Zespołem, mówił o konieczności zmiany podejścia do emigrantów. Dziś społeczne nastawienie do otwarcia się na osoby, które chciałyby szukać w Polsce miejsca do życia, jest raczej negatywne. Zadaniem Zespołu (i sektora) powinno być zainicjowanie debaty, jak to podejście zmienić.
Rozwiązany czy utrzymany?
Oficjalnie zespół powołano decyzją w oparciu o statut Kancelarii Prezydenta. Henryk Wujec tłumaczył, że w dokumencie o powołaniu nie ma daty rozwiązania. Zespół nadal funkcjonuje, ale chyba nikt z obecnych nie potrafi przewidzieć, czy będzie się spotykał i w jakiej formule już po zaprzysiężeniu nowego Prezydenta. Dariusz Supeł, nowy prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, zadeklarował, że w "okresie przejściowym" (w sytuacji, kiedy nie do końca wiadomo, jaka będzie przyszłość tego gremium) OFOP może patronować spotkaniom.
Ewa Kulik-Bielińska zaproponowała, żeby dokonać inwentaryzacji tego, co powstało przez cztery lata pracy Zespołu ds. rozwiązań finansowych i prawnych. W części podejmowanych tematów Zespół może pochwalić się konkretnym efektem, jednak to, co Zespół wypracował nie zawsze potrafił przekuć w działania legislacyjne. Przykładem może być zagadnienie nieodpłatnej pomocy prawnej. Spisanie dorobku Zespołu staje się więc koniecznością, w perspektywie jego niejasnej przyszłości.
Pracę nad takim dokumentem ma koordynować sekretarz Zespołu, Łukasz Domagała. To, co powstanie będzie "wianem" Zespołu dla nowego Prezydenta. Stworzy sytuację, w której będzie musiał ustosunkować się do zinwentaryzowanych pomysłów i podjąć decyzję, czy zamierza prowadzić dialog ze środowiskiem pozarządowym, w takiej czy innej formule. Ze strony pozarządowej padła oczywista deklaracja o chęci kontynuacji współpracy z Kancelarią Prezydenta w nowej kadencji.