Współczesny świat goni coraz prędzej tworząc coraz to nowe, doskonalsze, szybsze rozwiązania. Palmptopy, tablety czy smartfony coraz częściej goszczą w naszych domach. Ostatnimi czasy coraz więcej i głośniej zaczyna się mówić na temat cloud computing i wirtualizacji.
Dla osób związanych z działami informatycznymi te pojęcia od dłuższego czasu nie stwarzają niejasności – każdy informatyk, czy administrator z terminami się na pewno spotkał nie mniej jednak osoby „niewtajemniczone” mogą mieć wątpliwości, czym tak naprawdę jest cloud.
Drugą grupą osób, poza „gadżeciarzami” szukającymi nowości są osoby zarządzające organizacjami szukający coraz to nowych, efektywniejszych sposobów pozwalających efektywniej realizować zamierzone cele. Czy zatem ten temat dotyczy tylko tych dwóch grup? Po krótkim wyjaśnieniu czytelnik sam stwierdzi, czy temat jest warty zastanowienia.
Zanim jednak zaczniemy się interesować technologią cloud warto wypróbować wirtualizację. Technologia ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Postęp w dziedzinie informatyki pozwolił nabywać za stosunkowo nieduże pieniądze komputery, które coraz częściej wyposażone są w 4 a nawet 8GB pamięci operacyjnej. Dodatkowo w domowych maszynach niejednokrotnie dysponujemy wielordzeniowymi procesorami. Jeżeli nie zależy nam na wykorzystywaniu komputera do wysoko wymagających gier i nie korzystamy z zaawansowanych aplikacji warto się zastanowić, do czego można wykorzystać moc obliczeniową. Wówczas dobrym pomysłem może stać się wirtualizacja. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie w jednym komputerze stworzyć nawet kilka „wirtualnych” niezależnych maszyn realizujących zadania w tym samym czasie. Jak to wygląda? Na jednym komputerze mamy np. zainstalowanych kilka systemów operacyjnych, pracujących w tym samym czasie, ponieważ każdy system zainstalowany jest na osobnej wirtualnej maszynie. Dzięki temu możemy testować systemy, uczyć się ich, instalować oprogramowanie bez utraty danych i obawy przed uszkodzeniem systemu gospodarza. Jaka jest cena takiego rozwiązania? W większości przypadków programy wirtualizujące są udostępnione za darmo. Oracle VirtualBox, możemy pobrać z Internetu za darmo, zainstalować na komputerze (zarówno Windows i Linux) i cieszyć się możliwością wirtualizacji dowolnych systemów.
Warto zajrzeć:
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych