CitizenLab - zintegrowane narzędzie partycypacji obywatelskiej w służbie lokalnej demokracji
Tego lata dotarło do Polski rozwiązanie, które jak żadne przed nim daje możliwość angażowania obywateli w życie miasta. CitizenLab - bo o nim mowa - znajduje się na czele fali zmian, jakie obejmą wszystkie powstałe do tej pory narzędzia partycypacji społecznej. To jednocześnie historia o tym, jak myśl przerodziła się w pomysł, pomysł w projekt, a projekt w start-up, który dziś służy ponad 150 miastom i ich mieszkańcom na świecie.
Misja
Lokalne demokracje borykają dziś się z dwoma głównymi problemami: brakiem zaufania obywateli i trudnościami z dotarciem do nich. Mimo, że 76% obywateli interesuje się tym, co dzieje się w ich mieście, to aż 50% twierdzi, że ma za mały wpływ na to, co się w nim dzieje. Próbując dotrzeć do obywateli w tradycyjny sposób, lokalne samorządy zderzają z tą samą, trudną do pokonania barierą: konsultacje są kosztowne, czasochłonne i bierze w nich udział niewielu mieszkańców.
CitizenLab ma na celu rozwiązanie tych problemów poprzez zapewnienie miastom cyfrowej platformy do konsultacji z obywatelami. Włączając mieszkańców w proces podejmowania decyzji, samorządy lokalne mogą kształtować trafniejsze decyzje i zwiększyć zaufanie mieszkańców, a tym samym wzmocnić demokrację lokalną. CitizenLab to najnowocześniejsze narzędzie do przeprowadzania konsultacji społecznych i budżetowania partycypacyjnego przetestowane przez ponad 150 miast na świecie.
"W przeszłości na przesłuchaniach publicznych pojawiało się tylko 20-30 mieszkańców. Dziś, korzystając z CitizenLab, mamy narzędzie, które jest zarówno łatwe w użyciu, jak i dostępne, tak że każdy obywatel może mieć wpływ na kształtowanie lokalnej polityki - niezależnie od czasu i przestrzeni."
Frans Cuppens Radny Miasta Cranendonck (Holandia)
CitizenLab w Polsce
Uruchomienie polskiego oddziału CitizenLab zbiega się z 30 rocznicą pierwszych całkowicie wolnych wyborów po upadku komunizmu, a okoliczność tę można postrzegać, jako prezent dla polskich samorządów, demokracji lokalnej i całego ruchu na rzecz partycypacji obywatelskiej w Polsce.
“To najlepszy sposób na włączenie obywateli w proces tworzenia naszej polityki. Referendum przez internet ma znacznie większy wpływ niż wszystko, co jest omawiane w radzie miejskiej. Chcemy organizować takie referendum każdego roku i będziemy pytać naszych obywateli o to, na co chcą głosować.”
Vincent Van Quickenborne, Burmistrz miasta Kortrijk (Belgia)
Narzędzie
CitizenLab daje miastom narzędzie do konsultacji z ich wyborcami na dowolny temat w kilka kliknięć. Platforma łączy w sobie oba kierunki komunikacji: odgórne propozycje miasta i oddolne inicjatywy mieszkańców. Z jednej strony miasta mogą zwracać się do obywateli o opinię (głosowanie) w sprawie konkretnych projektów, z drugiej obywatele mogą zgłaszać własne pomysły. Te możliwości wzmacniają udział obywateli, a zastosowane rozwiązania sprzyjają przejrzystości procesu decyzyjnego.
"Niezwykłą rzeczą w platformie jest to, że obywatele inspirują się nawzajem. Dotarliśmy do ludzi, do których nie mogliśmy dotrzeć wcześniej, takich jak millenialsi i młodzi rodzice. Platforma pomaga nam prowadzić konstruktywny dialog między radą a obywatelami."
Peter Brown, Kierownik ds. polityki i projektów Rady Miasta Winchester (UK)
Po zebraniu głosów obywateli, CitizenLab umożliwia miastom łatwe zarządzanie danymi i dalsze ich wykorzystanie. Oprócz tradycyjnych funkcji (zaprojektowanych tak, aby narzędzie idealnie pasowało do istniejących procedur administracyjnych), CitizenLab opracował ponadto własną technologię analizy danych, tzw. Natural Language Processing. Zaimplementowane algorytmy przetwarzają tekst wprowadzany przez obywateli i zamieniają nieustrukturyzowane dane w przejrzyste i użyteczne klastry informacji. Komentarze są grupowane, klasyfikowane i umieszczane na mapie, dzięki czemu samorządy uzyskują istotne informacje od swoich wyborców. Dzięki dostępowi do wiarygodnych danych władze lokalne są w stanie podejmować celniejsze, cieszące się większym poparciem decyzje.
Przykłady zastosowania platformy: Leuven, YouthForClimate.
Nagrody
- 2020: laureat “Innovative Starters Award” - Innoviris.
- 2020: laureat World Summit Awards Winner w kategorii "Zrównoważony rozwój i innowacyjność".
- 2019: laureat "Best Social Impact Startup" – nagroda DT50 na konferencji TechCrunch w Berlinie.
Źródło: CitizenLab Polska