„Ciepło Cię widzieć”, jako społeczna odpowiedź Włocławka na kryzys energetyczny
Samorządy odegrają kluczową rolę w zapobieganiu negatywnym skutkom nadchodzącego kryzysu energetycznego. Nie wiemy, jakiej zimy się spodziewać, niemniej stojące przed nami wyzwania powodują podejmowanie skoordynowanych działań, by w pełni zabezpieczyć mieszkańców. Włocławek jednak robi krok dalej i zaprasza do udziału w przedsięwzięciach, spotkaniach i warsztatach w ramach „Ciepło Cię widzieć” – mówi Marek Wojtkowski, Prezydent Włocławka.
„Ciepło Cię widzieć” to wspólny program miasta i kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”, która mieści się we Włocławku przy ul. 3 Maja 9. Kawiarnia jest punktem „ciepła” na mapie regionu. To tutaj można napić się codziennie darmowej, kawy, herbaty, gorącej czekolady, ale nade wszystko skorzystać z porad ekspertów – takich jak prawnik, psycholog, czy doradca od dofinansowań do odnawialnych źródeł energii czy zakupu pojazdu elektrycznego – przez spotkania z ekspertami od prawidłowej eksploatacji i doboru energooszczędnych sprzętów RTV AGD, skończywszy na warsztatach z budowania ekologicznego domu z LEGO, warsztatach krawieckich czy kulinarnych.
Łącznie do końca roku odbędzie się około pięćdziesięciu wydarzeń, które mają zaprosić mieszkańców Włocławka i okolic do miejsca, w którym można się także po prostu ogrzać – co w dobie nadchodzącego kryzysu może być nie bez znaczenia w stosunku do naszych domowych budżetów czy zasobów.
– „Ciepło Cię widzieć” to nie wydarzenia, podczas których rozdajemy węgiel jak cukierki. Zapewne wówczas można byłoby odnieść wrażenie, że to najbardziej pożądana pomoc, ale nasze wydarzenia, spotkania i warsztaty w sposób kompleksowy i namacalny wyposażają mieszkańców i gości kawiarni w kompetencje z zakresu radzenia sobie ze skutkami kryzysu i nade wszystko poczucia bezpieczeństwa przy okazji kolejnych, które niewątpliwie coraz częściej dotykają naszego życia codziennego – podkreśla Dominik Cieślikiewicz z Fundacji Ładowarka, operatora kawiarni.
Spotkania są darmowe. Na dyżury prawnika i psychologa obowiązują wcześniejsze zapisy. Organizatorzy podkreślają, że kryzys spowodowany wysokim zapotrzebowaniem na źródła energii i ciepła po wyjściu z pandemii, przez wojnę w Ukrainie oraz długoletnie zaniedbania kraju w zakresie transformacji energetycznej i magazynowania energii, nie może przysłonić istoty zielonej energii, w które eksperci jednogłośnie upatrują przyszłość bezpiecznej i efektywnej gospodarki państwa. Stąd duży nacisk na spotkania z ekspertami, by móc poznać warunki dofinansowań do zmiany źródeł ciepła w domach czy też wspólnie z prawnikiem, przeanalizować wątpliwości co do energetycznych przemian w swojej firmie.
Obecność psychologa czy warsztaty z LEGO skierowane do dzieci i ich rodziców, nie są tylko kolejnymi pretekstami do rozmów, ale pokazują jak szeroko program „Ciepło Cię widzieć” podchodzi do tematu kryzysu energetycznego. Ten burzliwy i trudny okres, w szczególności w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, jest dla wielu z nas stresujący i wywołujący obawy. Stąd bezpłatna dostępność specjalisty od naszych emocji. Podobnie zabawa z dziećmi jest okazją do przemycenia pożądanych wzorców i wiedzy w zakresie czystego powietrza, naszego zdrowia i ekologicznych, odnawialnych źródeł energii. Dzieci, budując wiatrak czy dom z panelami fotowoltaicznymi z LEGO, dowiaduje się jednocześnie jak duży wpływ ma na nasze życie energia i jak ją produkować, by skutkiem tego nie były choroby czy zanieczyszczone powietrze.
Włocławianie spotkają się 18 i 19 listopada na warsztatach z Fundacją Instrat. W piątek lokalne organizacje pozarządowe, liderzy i aktywiście rozmawiać będą o roli III sektora w pracy nad niwelowaniem i reagowaniem na skutki kryzysu energetycznego w lokalnych społecznościach. Będzie to dobry moment, by podkreślić rolę organizacji i liderów, którzy w swoich działaniach, powinni przemycać sposoby, najczęściej proste i bez kosztowe, dzięki którym odbiorcy ich działań lepiej gospodarować będą ciepłem w mieszkaniach i domach. Z kolei dzień później już sami mieszkańcy będą mogli porozmawiać i wymienić się doświadczeniami w praktykowaniu sposobów na efektywniejsze gospodarowanie ciepłem i w konsekwencji – domowym budżetem.
Szczegóły wydarzeń oraz harmonogram dostępne są także na www.cieplociewidziec.org oraz www.facebook.com/fundacjaladowarka.
Źródło: Fundacja Ładowarka