Ciemne chmury nad oświatą? Oni szukają drogi na szczyt. Szkoły społeczne spotkają się w Zakopanem
Członkowie Społecznego Towarzystwa Oświatowego – największej organizacji zrzeszającej szkoły niepubliczne – spotkają się na konferencji w Zakopanem. Przedstawiciele STO będą rozmawiać o tym, jak nadal doskonalić swoje szkoły mimo wyzwań, z którymi mierzy się oświata. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.
W XXVI Konferencji Programowej STO pt. „W drodze na szczyt. Redefinicje” weźmie udział prawie 150 osób. W gronie uczestników znajdą się przede wszystkim dyrektorzy szkół społecznych prowadzonych przez STO oraz przedstawiciele organów prowadzących.
Wydarzenie będzie okazją do rozmowy o wyzwaniach stojących obecnie przed oświatą, w tym zwłaszcza szkołami społecznymi. Mimo trudności spowodowanych pandemią i obaw towarzyszących kolejnym działaniom resortu edukacji, przedstawiciele STO zamierzają wspólnie zastanawiać się nad dalszym doskonaleniem prowadzonych przez siebie szkół.
– Sytuacja w oświacie komplikuje się z miesiąca na miesiąc. Społeczne Towarzystwo Oświatowe konsekwentnie zwraca uwagę władz oświatowych na pogłębiające się problemy polskiego szkolnictwa i protestuje przeciwko planowanym zmianom w przepisach oświatowych, które ograniczą autonomię szkół – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – Pomimo tych trudności, uważamy że nadal możemy i powinniśmy mierzyć wysoko. Nasze szkoły doskonale poradziły sobie w okresie pandemii i dysponują wystarczającym potencjałem, by zapewniać uczniom najlepszą możliwą edukację. W drodze na edukacyjne szczyty przyda nam się jednak dyskusja o tym, jaką ścieżką podążać, zwłaszcza w obliczu ciemnych chmur, jakie gromadzą się nad polską oświatą – dodaje.
W konferencji, oprócz przedstawicieli STO, wezmą także udział zaproszeni goście. Przed uczestnikami wystąpi m.in. prof. Jacek Pyżalski, który zaprezentuje wyniki badań dotyczących zdrowia psychicznego polskich uczniów.
Konferencja Społecznego Towarzystwa Oświatowego odbędzie się w Zakopanem po raz pierwszy. W stolicy polskich Tatr działa Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych STO, na który składa się szkoła podstawowa i liceum.
Na terenie województwa małopolskiego Społeczne Towarzystwo Oświatowe prowadzi w sumie dziesięć placówek, najwięcej (sześć) w Krakowie.
O Społecznym Towarzystwie Oświatowym
Społeczne Towarzystwo Oświatowe to pierwsza i największa organizacja oświaty niepublicznej w Polsce. Działające od 1987 roku stowarzyszenie zrzesza prawie 100 szkół i placówek oświatowych z całego kraju, w których uczy się ok. 15 tys. uczniów, a zatrudnionych jest ok. 2,5 tys. osób. Koncepcja STO polega na harmonijnym połączeniu edukacji i wychowania. Nauczyciele, uczniowie i rodzice wspólnie kształtują szkoły STO, akceptując podstawowe zasady i reguły, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek i empatia.
Więcej informacji o STO: www.sto.org.pl.
Źródło: Społeczne Towarzystwo Oświatowe