Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej. Organizacja OTOP walczy o zachowanie bioróżnorodności
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zwraca uwagę na rosnące tempo wymierania zagrożonych gatunków i wzywa do walki z kryzysem różnorodności biologicznej. To wszystko, aby uświadomić, jak pilne i konieczne jest zwiększenie skali dotychczasowych działań na rzecz ochrony ptaków i ich siedlisk. Kampania „Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej” zachęca do aktywnego wsparcia działań organizacji poprzez przekazanie 1,5%.
Dni stają się coraz dłuższe, a ptasi świergot budzi nas o poranku. Jednak wiosna nie brzmi już tak, jak dawniej. Śpiew ptaków jest cichszy niż kiedyś, a spadek ich liczebności to sygnał, że coś niepokojącego dzieje się w środowisku.
„Raporty dotyczące aktualnego stanu różnorodności biologicznej są alarmujące. Ponad milion gatunków organizmów na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem” – mówi dr Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony przyrody w OTOP. Zagrożenie to dotyczy 1 na 8 gatunków ptaków świata, a Czerwona Lista Ptaków Polski wskazuje, że w niebezpieczeństwie jest nawet co piąty gatunek, a 70% gatunków ptaków siewkowych wymaga szczególnej ochrony.
Przyroda to zespół naczyń połączonych. Co to oznacza? Na ochronie jednych gatunków korzystają inne. Doskonałym tego przykładem jest wodniczka – gatunek parasolowy dla różnorodności biologicznej torfowisk. Stan ich siedlisk ma ogromne znaczenie dla nich samych, a także dla wielu innych gatunków ptaków, owadów, roślin oraz szeregu organizmów mokradłowych. OTOP od początku swojej działalności zajmuje się ochroną zagrożonych ptaków i miejsc, w których żyją. Dla ochrony wodniczki – najrzadszego gatunku ptaka wróblowego kontynentalnej Europy – stowarzyszenie zrealizowało serię projektów dotyczących ochrony i renaturyzacji torfowisk. W rezultacie udało się ustabilizować populację wodniczki na Biebrzy i Lubelszczyźnie, by następnie obserwować jej wzrost i zajmowanie nowych stanowisk w Polsce.
Hasło kampanii „Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej” odnosi się do ważnej roli tej grupy zwierząt jako wskaźnika stanu przyrody. „Chcemy podkreślić, jak istotna jest ochrona ptaków w kontekście dobrostanu całego ekosystemu, którego jesteśmy częścią” – przekonuje Karolina Kalinowska z OTOP. To także apel o wspólne działanie na rzecz walki z kryzysem różnorodności biologicznej.
O bliskości i realności tego problemu opowiada spot w reżyserii Julii Popławskiej, który towarzyszy kampanii. Jego przekaz jest bardzo aktualny, a padające z offu słowa Marii Seweryn „Jeszcze możemy to zmienić” podkreślają realną moc sprawczą każdego z nas. To właśnie najmłodsze pokolenie, reprezentowane przez chłopca – bohatera spotu, najbardziej odczuje skutki kryzysu klimatycznego.
„Dla mnie obserwowanie ptaków w locie jest czymś niezwykłym. Są to chwile pełne wytchnienia, w których pojawia się nadzieja” – mówi reżyserka spotu, Julia Popławska. „Świat bez ptaków wydaje się abstrakcyjny, a jednak jest to możliwy scenariusz, jeśli nie zadbamy o ich ochronę” – dodaje.
Kampania fundraisingowa „Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej” wystartowała 14 lutego 2023 i potrwa do 30 kwietnia 2023 roku. Przekazując 1,5% na działania OTOP-u, umożliwiasz prowadzenie szerszych i efektywniejszych działań stowarzyszenia na rzecz ochrony zagrożonych gatunków ptaków i utrzymania różnorodności biologicznej.
Dowiedz się więcej o kampanii i przekaż 1,5% na OTOP
https://otop.org.pl/wlacz-sie/wesprzyj-nasze-dzialania/przekaz-1/
KRS 0000015808
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to organizacja pozarządowa, która od ponad 30 lat chroni dzikie ptaki i miejsca, w których żyją. Działa na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Obecnie prowadzi – wraz z partnerami, na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Monitoring Ptaków Polski, lobbuje na rzecz odpowiedzialnej polityki środowiskowej, walczy o zachowanie populacji wodniczki i kraski oraz innych gatunków ptaków w Polsce. Jednocześnie edukuje i zwiększa świadomość społeczeństwa w kwestii zmian klimatycznych i kryzysu różnorodności biologicznej. Jako jedna z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce współpracuje w ścisłym partnerstwie ze światową federacją towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.
FB: https://www.facebook.com/OTOP.BirdlifePolska
IG: https://www.instagram.com/otop_birdlife_pl/
YT: https://www.youtube.com/channel/UCPKUzf1B3xvuuHyjD9M2_OA