Wyprawa szlakiem praskich murali? A może spacer tajemniczymi ulicami Starej Pragi? W odkrywaniu tajemnic tej warszawskiej dzielnicy i poznawaniu niezwykłych historii skrywanych przez zabytkowe obiekty, pomoże Spacerownik Praski Galerii Wileńskiej, nad którym honorowy patronat objął Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.
Dzięki Spacerownikowi można zaplanować trasę po zakamarkach, gdzie mieszają się style, spotykają kultury, a każdy zaułek kryje jakąś legendę lub całkiem prawdziwą historię. Spacerownik podpowiada gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje jak wiele jeszcze można odkryć w tej słynnej dzielnicy. Można z nim obejrzeć wszystkie malowidła zdobiące praskie kamienice albo przekonać się, jak duży wpływ na Pragę wywarła kultura żydowska.
To nie wy wybraliście Pragę, to Praga wybrała was
Spacerownik to przede wszystkim plan Pragi z zaznaczonymi punktami, które warto odwiedzić. Na odwrocie każdy punkt otrzymał opis będący tego dowodem. Wyborem i opisami poszczególnych punktów na mapce zajął się Janusz Owsiany – uznany varsavianista, prezes stowarzyszenia Monopol Warszawski. Od lat szczególnie zależy mu na warszawskiej Pradze, co widać na pierwszy rzut oka wczytując się w treść Spacerownika.
– Przygotowanie materiału, który nie tylko pomoże poznać Pragę, ale też zachęci do jej samodzielnego odwiedzenia było wyzwaniem o tyle, że jeszcze stosunkowo niedawno, chętnych do zapuszczania się w praskie zakamarki było niewielu – opowiada. Moją inspiracją w pracy nad Spacerownikiem był tekst, który wyczytałem kiedyś na murze przy ulicy Brzeskiej: „To nie wy wybraliście Pragę, to Praga wybrała was”. Ja się czuję takim wybrańcem – dodaje.
Wszystkie miejsca wyszczególnione w Spacerowniku są podzielone na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Czy można zwiedzić wszystko naraz? Podobno są tacy śmiałkowe.
Po Pradze można chodzić w kółko
Jednym z nich jest Franciszek Płóciennik – przewodnik, związany z Domem Kultury Praga znawca dzielnicy, który będzie jednym z przewodników prowadzących spacery dla zainteresowanych. Po Pradze można chodzić w kółko – żartuje. Jednak Spacerownik pomaga „wyprostować” trasę w taki sposób, by zobaczyć jak najwięcej najciekawszych miejsc. Dziś mamy okazję się przekonać, jak Spacerownik działa na żywym, praskim organizmie – mówi przewodnik.
Z czego słynie bazar na Szmulkach? Gdzie na Pradze jest budynek, który z historią telewizji ma więcej wspólnego niż gmachy na Woronicza? Skąd na stołeczne ulice wyjechał pierwszy tramwaj? Odpowiedzi zawiera Spacerownik Praski, który pomaga zanurzyć się w historie warszawskiej Pragi, odwiedzając podwórka secesyjnych kamienic, mogąc poczuć specyficzny klimat, pełny niezwykłych przekazów i wspomnień.
Galeria Wileńska od lat ściśle współpracuje z lokalnymi organizacjami i instytucjami pożytku publicznego, w tym między innymi z Domem Kultury Praga, Urzędem Dzielnicy Praga-Północ czy Monopolem Warszawskim. Inicjatywy, które wspieramy są nieprzypadkowo zlokalizowane na warszawskiej Pradze – to element długoterminowej strategii „Better Places 2030”, która jest realizowana przez obiekty handlowe Unibail-Rodamco-Westfied w Polsce i na świecie. W myśl tej strategii prowadzimy działania mające na celu rewitalizację dzielnicy, spełnianie funkcji miastotwórczej i wspieranie lokalnych społeczności – mówi Marta Chojnacka – dyrektor Galerii Wileńskiej – Projekt Spacerownika Praskiego wpisuje się w te działania i wierzymy, że nie tylko zachęci do odwiedzin dzielnicy, ale też podkreśli jej kulturowe bogactwo – dodaje.
Do zobaczenia na Pradze!
Źródło: Galeria Wileńska