Ważne, gorące tematy społeczne plus eksperci i ekspertki z organizacji, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem – to przepis na to, żeby lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy. Od kilkunastu miesięcy możecie regularnie słuchać podcastu „Dobrze zrozumieć”, w którym rozmawiamy o wszystkim, co aktualne. Ostatni, grudniowy odcinek poświęcony jest sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podcast jest częścią kampanii „Organizacje społeczne. To działa!”.
„Dobrze zrozumieć” to format, w którym oddajemy głos działaczom i działaczkom z organizacji społecznych. Zapraszamy ich do komentowania ważnych wydarzeń i problemów życia społecznego.
Dotychczas rozmawialiśmy między innymi z Agnieszką Bresler, aktorką i reżyserką, założycielką Kolektywu Kobietostan, o działaniach teatralnych, które prowadzi w więzieniach; o zrównoważonej turystyce z Bartkiem Szaro, ekspertem Modern Tourism Center.
W podcaście „Antydepresant o klimacie” nadziei na lepsze jutro szukali Jadwiga Klata z Extinction Rebellion Polska i Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.
Z myślą o problemach dzieci i młodzieży powstała rozmowa z dr Agnieszką Dąbrowską, psychiatrą i psychoterapeutką, współpracującą z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Z rozmowy dowiadujemy się, jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży, jakie objawy powinny budzić nasz niepokój, a także jak pomóc najmłodszym w walce z tą chorobą.
Kolejną rozmową dotyczącą młodego pokolenia jest odcinek „Pandemiczny świat młodych. Czego się uczymy?”, w którym Anna Jurek z fundacji Spunk i Joanna Szydziak, nauczycielka i edukatorka, pomagają nam zrozumieć perspektywę młodzieży, których życie z realu przeniosło się do sieci.
W „Dobrze zrozumieć” mierzymy się z trudnymi tematami, jak rozmowa o śmierci. Anna Charko – prezeska fundacji „Ludzie i Medycyna”, psycholożka zdrowia, pacjentka, opowiada o projekcie „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije – karty do rozmów o śmierci”. Z podcastu dowiemy się, dlaczego tak trudno rozmawiać o śmierci z najbliższymi, jak zacząć taką rozmowę, a także jak ważne i uwalniające może być to doświadczenie.
Najnowsza, grudniowa rozmowa poświęcona jest tematowi sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W podcaście „Proste odpowiedzi na graniczne pytania” trójka ekspertów z Grupy Granica te podstawowe pytania zadaje i udziela jednoznacznych odpowiedzi. Dzięki Aleksandrze Chrzanowskiej – Członkini Zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Alicji Borkowskiej – założycielce fundacji Strefa Wolnosłowa oraz Piotrowi Skrzypczakowi – współzałożycielowi Stowarzyszenia Homo Faber, zyskujemy nową, fachową i spokojną perspektywę.
Podcastu „Dobrze zrozumieć” możecie posłuchać na Spotify: https://spoti.fi/3kRBZfw, Apple podcasty: https://apple.co/3rweH06 i na innych dobrych platformach podcastowych.
O kampanii Organizacje społeczne. To działa!
W Polsce działa 100 tysięcy organizacji społecznych. Każdego roku z ich wsparcia korzystają miliony osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Często robią to nieświadomie, bo niewiele z nich wie, że organizacje społeczne działają niemal wszędzie – w szkole, na boisku, w szpitalu, telewizji, teatrze czy nawet w lesie.
Dlatego kilkadziesiąt organizacji społecznych połączyło siły, aby pokazać, co robią i jaki ma to wpływ na życie każdego i każdej z nas. Efektem naszej współpracy jest kampania społeczna „Organizacje społeczne. To działa!”.
#todziała