Mocniejszy akcent na rozwijanie wolontariatu i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, włączenie reprezentantów mieszkańców do kapituły certyfikatu oraz mechanizm odnowienia certyfikatu – to niektóre zmiany wprowadzone do procesu przyznawania certyfikatu „Organizacja sprawdzona”. Trzecia edycja certyfikacji już we wrześniu.
Certyfikat „Organizacja sprawdzona” to pomysł Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych na wyróżnianie tych stowarzyszeń i fundacji z województwa, które prowadzą profesjonalną działalność pozarządową, a także zachęcają do niej innych i angażują się na rzecz III sektora. Certyfikat jest przyznawany przez Kapitułę powołaną przez Federację, w skład której wchodzą przedstawiciele sektora pozarządowego oraz publicznego i biznesu.
W drugiej połowie września rozpocznie się III edycja certyfikacji.
– Podsumowaliśmy nasze doświadczenia z dwóch poprzednich i w oparciu o te wnioski wprowadzamy kilka zmian w certyfikacji – opowiada Janusz Wiśniewski z Federacji. – Podstawowe założenia i przebieg certyfikacji będzie taki sam, ale zmieniliśmy akcenty – jeszcze mocniej postawimy na weryfikację zaangażowania lokalnego poszczególnych organizacji ubiegających się o wyróżnienie, więcej miejsca poświęcimy też wolontariatowi.
Certyfikat – w formie dyplomu i okolicznościowej statuetki – otrzymało siedem organizacji w 2012 roku i osiem organizacji w 2013 roku – jego przyznanie jest potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania organizacji, która nie tylko stosuje wysokie standardy w codziennej aktywności, ale także potrafi współpracować z administracją i biznesem, a przede wszystkim jest wciąż wierna swojej misji i rzetelna w pracy.
– Proces certyfikacji nadal pozostanie nieskomplikowany – opisuje plany Federacji Janusz Wiśniewski. – Aby otrzymać wyróżnienie, zainteresowana organizacja przekaże do Federacji zgłoszenie z autoprezentacją dotychczasowych działań, a następnie odwiedzi ją dwoje przedstawicieli Kapituły Certyfikatu, którzy wspólnie z reprezentantami organizacji zweryfikują spełnianie przez nią konkretnych standardów związanych z zarządzaniem, transparentnością i jakością podejmowanych działań oraz współpracy z otoczeniem. Konkretne pytania i zagadnienia są znane z wyprzedzeniem organizacji uczestniczącej w certyfikacji. Po spotkaniu weryfikujemy informacje o organizacji u jej partnerów, jak i dyskutujemy nad przyznaniem jej wyróżnienia na forum blisko 20-osobowej Kapituły – podsumowuje Janusz Wiśniewski.