W styczniu 2012 roku zakończył się remont dachu cerkwi w Jastrzębiku (gmina Muszyna). Fundusze na remont obiektu udało się uzyskać dzięki podkowcowi małemu.
Podkowiec mały to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy w Europie. Liczebność jego populacji w latach 50. i 60. XX wieku gwałtownie spadła w całym zasięgu występowania i do dziś w części krajów Europy wyginął niemal zupełnie.
Latem samice podkowca małego tworzą kolonie, w których rodzą i wspólnie wychowują potomstwo. Na miejsce przebywania takich zgrupowań zwanych koloniami rozrodczymi podkowce wybierają zwykle duże, nie użytkowane strychy, posiadające odpowiednie wloty. Są to najczęściej obszerne poddasza kościołów, cerkwi, zamków, dworów i innych tego typu obiektów. Utrata tych schronień jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla tego gatunku.
Dlatego aby ocalić zabytkową cerkiew a wraz z nią kolonie rozrodczą nietoperzy Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" pozyskało środki na remont dachu z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace remontowe prowadzono w zimie, gdyż w tym okresie podkowce małe przebywają w jaskiniach.
Parafianie już dzisiaj się cieszą z miedzianego dachu, a na nietoperze wiosną czeka miła niespodzianka – odnowione lokum.
Źródło: Własna