Centrum Praw Kobiet w Gdańsku pomaga grupom szczególnie wrażliwym
W ostatnich tygodniach wiele mówi się o grupach szczególnie wrażliwych – wykluczonych lub narażonych na wykluczenie z rozwiązań systemowych, które bardziej niż pozostałe, są narażone na skutki wywołane przez pandemię koronawirusa. Fundacja Centrum Praw Kobiet rusza z nowym projektem dofinansowanym przez Miasto Gdańsk, którego oferta jest skierowana do cudzoziemek mieszkających na terenie Gdańska.
Bezpłatne porady w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim oraz bezpieczne schronienie
Centrum Praw Kobiet w Gdańsku uruchomiło poradnictwo psychologiczne i prawne dla cudzoziemek, kobiet, które doświadczają przemocy, również takiej, która pojawiła się w wyniku pandemii COVID-19. Z oferty mogą skorzystać kobiety z doświadczeniem migracyjnym, które doświadczyły przemocy w rodzinie lub bliskich związkach, czy innych form przemocy ze względu na płeć (przymuszanie do prostytucji, handel ludźmi, przymuszanie do zawarcia małżeństwa, zgwałcenie itd).
W ramach tego samego zadania CPK Gdańsk oferuje bezpieczne schronienie kobietom i ich dzieciom w sytuacjach kryzysowych związanych z przemocą lub takim, które czują się zagrożone w swoim aktualnym miejscu zamieszkania lub są zmuszone je opuścić.
Jak się skontaktować z CPK Gdańsk
Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku od początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce działała zdalnie, oferując kobietom pomoc w formie konsultacji online. Z początkiem czerwca CPK Gdańsk wróciło częściowo do pracy w trybie stacjonarnym i znów przyjmuje klientki w progach siedziby przy ulicy Gdyńskich Kosynierów 11 w Gdańsku Głównym.
Panie mogą korzystać z porad psycholożek i prawniczek, jednak proszone są o wcześniejszy kontakt z sekretariatem (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00) i umówienie się na wizytę pod numerem telefonu +48604590117 lub mailowo: cpk_gdansk@cpk.org.pl.
W razie nagłej potrzeby, mogą także skorzystać z bezpiecznego schronienia na terenie Gdańska, do którego zostaną skierowane przez specjalistki fundacji. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami przyjęć.
Podwójne wykluczenie grup szczególnie wrażliwych
W czasie pandemii poczucie strachu, zagrożenia, stres związany z utratą zdrowia czy pracy towarzyszą nam wszystkim bez wyjątku niemal każdego dnia. Jednak szczególnie dotkliwie cierpią obecnie osoby, które doświadczały zagrożenia wykluczeniem jeszcze przed koronawirusem, czyli grupy szczególnie wrażliwe, które są najczęściej narażone na dyskryminację, przemoc i wykluczenie z rozwiązań systemowych, m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby LGBT+, ale też kobiety, które doświadczają przemocy, w tym cudzoziemki i migrantki.
Kryzys wywołany pandemią można porównać do szkła powiększającego: wyraźnie pokazuje nierówności i szczeliny, w których czasem tkwią całe grupy społeczne: kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, pracownicy zatrudnieni na krótkoterminowych kontraktach, uchodźcy. W tym momencie trudno jest jeszcze ocenić jakie będą długofalowe skutki pandemii COVID-19, ale wstępne dane pokazują, że choć zachorować mogą wszyscy, nie wszyscy mają takie same społeczne i prawne szanse, aby wyjść z kryzysu obronną ręką – koszty ponoszą przede wszystkim grupy gorzej sytuowane i w różny sposób marginalizowane – mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka CPK Gdańsk.
Przymusowa izolacja, brak rozwiązań systemowych, trudności wynikające z nieuregulowanym statusem pobytu tylko pogarszają tę sytuację i sprawiają, że wiele osób doświadcza wykluczenia podwójnie. Wśród nich są między innymi migrantki i migranci. Te osoby bardzo często są fizycznie odcięte od bliskich, trudno jest im odnaleźć się w środowisku, często nie posługują się ani językiem polskim ani angielskim. Chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom, dlatego postanowiłyśmy uruchomić poradnictwo w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim oraz zaoferować im bezpieczne schronienie – dodaje Aleksandra Mosiołek.