Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej oficjalnie zainaugurowane
Już kilkadziesiąt osób pokrzywdzonych różnego typu przestępstwami skorzystało z pomocy Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej, które od początku roku funkcjonuje w Ośrodku Misericordia w Białej Podlaskiej. W piątek, 6 lutego, odbyła się konferencja oficjalnie inaugurująca powstanie centrum oraz naświetlająca problemy potencjalnych klientów placówki.
- Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej zostało utworzone po to, by przede wszystkim pomagać osobom doświadczającym przestępstw różnego rodzaju oraz członkom ich rodzin, w powrocie do równowagi sprzed doświadczenia przestępstwa oraz w radzeniu sobie z sytuacjami związanymi ze skutkami przestępstwa - mówi prezes Stowarzyszenia Równych Szans "Bona Fides" Iwona Przewor. - Centrum ma też jeszcze inne ważne zadanie: ma pomagać pracownikom instytucji pomocowych w efektywniejszym świadczeniu pomocy. Jesteśmy po to, by pracownicy w małych gminach mogli zwiększyć jakość oferowanej pomocy, wykorzystując nas jako narzędzie swojej pracy - dodaje.
Wielopłaszczyznowość wsparcia
Utworzone przez Stowarzyszenie Równych Szans "Bona Fides", przy współpracy Caritas Diecezji Siedleckiej, Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej koncentruje się na pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Jest ona wzbogacona o pomoc prawną. Jeśli są potrzebne inne formy pomocy do tego, by ofiara przestępstwa wyszła z trudnej sytuacji, to CPI oferuje również wsparcie w innym zakresie, m. in. bony żywnościowe, odzieżowe, zwrot kosztów dojazdu do CPI, dofinansowanie wyrobów medycznych dla osób, które utraciły sprawność w wyniku przestępstwa, czy dostosowanie lokalu do potrzeb takich osób. Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej stara się również pomagać w wynajęciu mieszkania i współfinansowaniu kosztów jego utrzymania. CPI prowadzi także tzw. mieszkanie interwencyjne, w którym klient może otrzymać schronienie. - Zakres pomocy jest bardzo szeroki i zależy przede wszystkim od danej osoby, która w zależności od sytuacji wymaga różnych rodzajów wsparcia - dodaje Iwona Przewor.
By pomóc wyjść z dołka
W ramach działalności stowarzyszenia, Róża Otręba - psycholog i jednocześnie wiceprezes organizacji, prowadzi już od kilku lat konsultacje psychologiczne i psychoterapię osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jak mówi, dostęp do CPI jest bardzo prosty, a diagnoza problemu danej osoby odbywa się w sposób profesjonalny. - Klient w pierwszym momencie jest przyjmowany przez osobę pierwszego kontaktu, następuje założenie dokumentacji i osoba zgodnie z potrzebami jest zapisywana do konkretnych specjalistów - wyjaśnia. - Doświadczenie pokrzywdzenia przestępstwem to coś bardzo nieprzyjemnego, co wybija z równowagi, bo to doświadczenie zła, krzywdy, i poczucia, że ktoś nie szanuje norm społecznych, czy prawnych. W związku z tym sytuacja doświadczenia przestępstwa powoduje duże oddziaływanie na osobę pokrzywdzoną, dlatego my chcemy dać tym wszystkim możliwość powrotu do równowagi. Czasami wystarczy kilka rozmów wspierających, a innym razem jest potrzebny sztab specjalistów. Liczymy na to, że osoby, które do nas przyjdą, staną na nogi, że poczują, iż jest ktoś, kto jest w stanie pomóc. Chcemy, by pokrzywdzeni przestępstwem doświadczyli, że w ich sytuacji są specjalne, adresowane do nich działania.
Jedni uczą się od drugich
Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej prawdopodobnie nie powstałoby, gdyby nie współpraca Caritas Diecezji Siedleckiej i Stowarzyszenia Równych Szans "Bona Fides". - Współpracujemy przy realizacji lubelskiego projektu - wyjaśnia dyrektor siedleckiej Caritas ks. Marek Bieńkowski. - Udostępniliśmy w Białej Podlaskiej lokal, mamy podpisane umowy o współpracy, chociaż faktycznie jest tak, że CPI jest formalnie realizowane przez stowarzyszenie. Mamy jednak szczególną misję i bardzo ważny cel przy okazji tej współpracy. Chcemy nauczyć się, jak pracuje się w tego typu instytucjach pomocowych. Nabywamy tu doświadczenie i cieszymy się, że centrum powstało w Białej Podlaskiej. Do tej pory mieszkańcy tej części województwa korzystali z pomocy w Lublinie, a teraz mogą robić to tutaj. Tego typu działalność jak najbardziej wpisuje się w misję Caritas - z racji, że Caritas pomaga, to i my chcemy tego typu pomoc organizować tutaj, w ten właśnie sposób. W przyszłości chcemy tę działalność rozszerzać, również być może w województwie mazowieckim - deklaruje ks. Marek Bieńkowski.
Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej rozpoczęło działanie w Białej Podlaskiej, kontynuuje funkcjonowanie w Parczewie, a ponadto działa również w Lublinie, Zamościu, i Włodawie. W Parczewie znajduje się przy ul. Harcerskiej 8, a w Białej Podlaskiej – przy Warszawskiej 15. Pomoc poszkodowanym przestępstwami w CPI realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Źródło: Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej