Różnorodne zajęcia edukacyjne, doradztwo prawne czy pomoc psychologiczną przygotowano dla wszystkich krakowian w ramach Tygodnia Otwarcia Fundacji IB Polska w Nowej Hucie. Uświetni on także pierwszy rok działalności Centrum Edukacji i Wsparcia.
Centrum powstało jako kontynuacja działań pomocowych dla osób z Ukrainy
Joga, nauka języków połączona z gotowaniem, lekcje tańca, warsztaty florystyczne, ale też porady prawne oraz wsparcie psychologiczne, to tylko kilka punktów z bogatego programu zajęć, które od 23 do 28 września będą odbywać się na os. Górali 24 w Nowej Hucie.
Centrum powstało jako kontynuacja działań pomocowych dla osób z Ukrainy. Prowadząca je fundacja IB Polska stawia sobie za cel edukowanie, wspieranie i integrowanie wszystkich mieszkańców Kraków. Ponad połowa z osób korzystających z zajęć w Centrum to Polacy.
Wzorowa współpraca trzech sektorów
Działalność Centrum jest prowadzona dzięki wsparciu firmy Shell Polska we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.
– Cieszymy się, że udało się stworzyć miejsce nie tylko dla uchodźców i uchodźczyń, ale przestrzeń sąsiedzką, miejsce spotkań, które zacieśnia lokalne więzi, w szczególności wśród mieszkańców Nowej Huty – podkreśla Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
– Na początku osoby różnych narodowości trzymały się na dystans, ale teraz np. nasi polscy i ukraińscy seniorzy tworzą jedną grupą. Staramy się wzmacniać i integrować lokalną społeczności, dlatego organizujemy np. wspólne gotowanie, potańcówki czy kolędowanie - opowiada Joanna Kołek-Zych, koordynatorka projektu Centrum Edukacji i Wsparcia.
Natomiast Katarzyna Cyran-Solarz menadżerka ds. korporacyjnych w firmie Shell Polska dodaje, że to ogromna radość, że dzięki finansowaniu firmy powstało tak wartościowe miejsce, które służy wszystkim mieszkańcom. A zaangażowanie pracowników w wolontariat pracowniczy w Centrum pozwala budować zaangażowanie w życie społeczności Krakowa.
– Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Centrum, wzięcia udziału w aktywnościach, które są przykładem naszych codziennych działań i zapisania się na bezpłatne zajęcia – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji IB Polska.
Bezpłatne zajęcia, konsultacje prawne i psychologiczne oraz wspólne prace w ogrodzie społecznym
W 2024 roku udało się uzyskać dodatkową przestrzeń i stworzyć, pod tym samym adresem, kolejne Miejsce Otwarte, czyli przestrzeń integracyjną, która jest prowadzona wspólnie z UNHCR-em. Obecnie na os. Górali 24 można bezpłatnie wziąć udział, m.in. w kursach języka angielskiego, a dla obcokrajowców - polskiego, w różnorodnych warsztatach dla seniorów np. z nowych technologii, licznych zajęciach dla dzieci i młodzieży, ale też skorzystać z konsultacji z prawnikami, psychologami czy doradcami zawodowymi.
– Zależy nam na udzielaniu rzetelnej informacji i wsparcia tak, aby osoby korzystające z naszego wsparcia zyskiwały sprawczość i stawały się coraz bardziej samodzielni. Cały czas szukamy też nowych partnerów i sponsorów, którzy pomogą nam w kontynuowaniu tych działań – podkreśla Maria Wojtacha.
Dodatkowo w bliskim sąsiedztwie Centrum, fundacja IB Polska założyła ogród społeczny na os. Szkolnym 22, który obecnie przygotowywany jest na zimę, a od wiosny, będzie kolejnym miejscem do spotkań i integracji mieszkańców dzielnicy. Prowadzony jest również szereg zbiórek m.in. odzieży dla osób w kryzysie bezdomności, środków menstruacyjnych dla kobiet, a ostatnio pomocy dla powodzian.
Od początku działalności fundacji w Nowej Hucie z bezpłatnych zajęć skorzystało już ponad 12 tys. osób.
Na zajęcia w ramach Tygodnia Otwarcia można zapisać się poprzez stronę fundacji IB Polska: https://ib-polska.pl/whucie/
Źródło: Internationaler Bund Polska