CENTRUM BAZA - NATURAlne wsparcie Osób z Niepełnosprawnościami
Centrum Aktywności BAZA to pierwsza w Polsce placówka wspierająca Osoby z Niepełnosprawnościami poprzez kontakt z naturą i działania outdoorowe.
Centrum mieści się we Wrocławiu, w jednej z dostępnych dla Osób z Niepełnosprawnościami sal SWPS, często jednak świeci pustkami, bo osoby skupione wokół centrum Baza, większość czasu spędzają w naturze.
Od kajakarstwa górskiego i wspinaczki skałkowej, do wsparcia Osób z Niepełnopsrawnościami
Praca w naturze, zamiast wielogodzinnego siedzenia przy biurku, było marzeniem Magdy i Agaty, pracowniczek Fundacji Imago, które połączyła miłość do sportów outdoorowych.
– Przygoda z Adventure Therapy jako modelem wsparcia osób z niepełnosprawnościami rozpoczęła się dla mnie w 2015 roku w Norwegii, kiedy podczas wizyty studyjnej w Gminie Sandnes poznałam aktywne sposoby organizacji usług opieki wytchnieniowej dla młodych osób z niepełnosprawnością w postaci tzw. “Wilderness Groups” – mówi Magda Stempska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektów Adventure Therapy w Fundacji Imago.
– Zanim trafiłam do fundacji, przez wiele lat wraz z mężem prowadziłam firmę kajakarską. Większość czasu spędzaliśmy pływając z klientami po górskich rzekach całej Europy. Kiedy po kilku latach zdecydowaliśmy o zamknięciu firmy, szybko zaczęło mi tego brakować. Mimo tego, że wiedziałam, ze w Fundacji robię ważne rzeczy – pracuję na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, czułam jednocześnie, że utknęłam przy biurku i nie widziałam wyjścia z tej sytuacji. Aż pewnego dnia do naszego zespołu dołączyła Agata. Szybko okazało się, że wiele nas łączy. Obie jesteśmy wegankami i obie uwielbiamy spędzać czas w naturze. Tyle że dla Agaty najważniejsze były góry, dla mnie woda (chociaż każda z nas lubi i jedno i drugie).
Od pierwszych rozmów i pomysłu by spędzaniem czasu w naturze zarażać również beneficjentów projektów fundacji, minęły 3 lata. Impulsem, by ten kiełkujący pomysł zrealizować było pojawienie się ogłoszenia o szkoleniu z metody Adventure Therapy w Hiszpanii. Koszt udziału znacznie jednak przekraczał nasze możliwości finansowe. Skoro nie udało się przeszkolić prywatnie, postanowiłyśmy starać się o grant, który pozwoliłby wdrożyć to rozwiązanie do działań Fundacji Imago. Ta powstał pomysł projektu „Przerwa na przygodę” na który udało się otrzymać dofinansowanie. W ramach projektu eksperci z hiszpańskiej organizacji Asociación Experientia,”, podczas trwającego tydzień praktycznego treningu w hiszpańskich górach, podzielili się z nami wypracowanym przez organizację know-how ucząc czym jest tzw. Terapia przygody czyli Adventure Therapy.
Działania w naturze remedium na pandemiczne obostrzenia
Po szkoleniu przyszedł etap testowania metody. Pierwsze wyjazdy w naturę z osobami z niepełnosprawnościami, badanie ich potrzeb, uczenie się na błędach i wyciągnaniee wniosków. Dzięki temu wiedzieliśmy, że po pierwsze – to naprawdę działa, kontakt z naturą pozwala osobom z niepełnosprawnościami i w kryzysach psychicznych odetchnąć, wzmocni kompetencje,…. Utwierdziło tez nas w decyzji ze chcemy to robić. Było więc kolejny mały projekt i kolejne wyjazdy. W międzyczasie przyszła jednak pandemia, która dla wszystkich okazała się trudnym czasem. Dla nas jednak był to czas jeszcze większego rozwoju metody, bo chociaż musieliśmy zawiesić niektóre działania lub szukać innych na nie sposobów, to metoda którą opracowaliśmy, pozwoliła nam na dalszą pracę. Zamiast siedzieć w zamkniętych przestrzeniach, spotykaliśmy się i działaliśmy na zewnątrz - w naturze, gdzie było znacznie bezpieczniej. Okres pandemii dla osób z niepełnosprawnościami był szczególnie trudny. To grupa szczególnie narażona na zakażenie (niektóre problemy zdrowotne uniemożliwiają zaszczepienie się przeciw Covid19) wiele placówek wsparcia dziennego zostało zamkniętych, co w praktyce dla wielu osób oznaczało przymus spędzania czasu w domu, przed telewizorem. Wiele mówi się o problemach natury psychicznej i emocjonalnej, które wzmogła pandemia i odcięcie społeczne. W przypadku osób z niepełnospranowściami problem okazał się znacznie głębszy. Nie mieli oni dostępu do rehabilitacji. A wielu z nich nie korzysta z Social Mediów, byli więc odcięci totalnie.
Terapia poprzez kontakt z naturą
Działania, które w ramach Centrum Baza proponuje zespół Fundacji Imago, opierają się na metodach zaczerpniętych z nurtu terapii opartej na kontakcie z naturą, Adventure - i Wilderness – Therapy, których podstawowym założeniem jest to, że kontakt z naturą wzmacnia procesy leczenia i rozwoju emocjonalnego człowieka. Co ważne, zmiany te dokonują się jednocześnie na dwóch płaszczyznach: fizycznej i emocjonalnej. Dzięki byciu w dziczy (Wilderness Therapy) i podejmowaniu realnych, ale możliwych do wykonania wyzwań (Adventure Therapy) uczestnicy lepiej poznają siebie, uczą się nowych umiejętności, pokonują lęki i trenują kompetencje społeczne; często nie zauważając, że wykonywane przez nich czynności są również formą rehabilitacji fizycznej: wzmacniają poszczególne grupy mięśni, stabilizację całego ciała czy poczucie równowagi.
W parku, w lesie, w górach i na wodzie
W ramach działań Bazy, Fundacja Imago zaprasza osoby z niepełnosprawnościami w wieku od 15 do 40 lat do wzięcia udziału w górskich wędrówkach (również zimą), zajęciach wspinaczkowych na sztucznej ściance i w skałach, spływach kajakowych, raftingu, pływaniu na Stand Up Paddle czy warsztatach bushcraftingowych. Jednak to nie forma zajęć, ale ich cel - rozwój beneficjentów, jest najważniejszy. Dlatego każdą wyprawę poprzedza dokładna diagnoza potrzeb, potencjału i trudności przeżywanych przez uczestników. A każdy
z programów w naturze planowany jest tak, by zawierał również zadania i aktywności wspierające osiągnięcie tego celu.
Więcej informacji można uzyskać w zakładce kontakt na Facebooku: https://www.facebook.com/centrumbaza
i pod numerami telefonu: 506734672, 690 504 673
- Projekt “BAZA PRZYGODY - CENTRUM AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI" finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Źródło: Fundacja Imago