Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W Baia Mare w Rumunii centrum młodzieżowe YMCA (Young Men’s Christian Association – Związek Młodzieży Chrześcijańskiej) istnieje od 2001 roku. Spotkanie grupy liderów pracy z młodzieżą z kilkunastu krajów europejskich, zorganizowane w ramach unijnego Programu Młodzież w Działaniu, stało się szansą na wymianę doświadczeń i wiedzy między ludźmi pracującymi w tym samym sektorze w różnych krajach, impulsem do stworzenia nowych projektów, a także okazją do zwiedzenia Rumunii.
Zaczęło się od marzeń
Organizatorzy projektu skupieni wokół rozwoju centrum młodzieżowego w Baia Mare działają w rumuńskich organizacjach pozarządowych od ponad dziesięciu lat. Najpierw stanowili małą grupę osób, która, tak jak kiedyś Martin Luther King, stwierdziła: „Mamy marzenie...”. Tym marzeniem było stworzenie w ich rodzinnym miasteczku Baia Mare miejsca, gdzie młodzież mogłaby się spotykać, rozwijać zainteresowania, angażować się w rozwój społeczny miasta. Przez pierwsze kilka lat nie mieli stałej siedziby – spotykali się w prywatnych mieszkaniach lub w parku. Obecnie prowadzą Y4U Youth Centre, gdzie z pomocą wolontariuszy organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Baia Mare leży w centrum regionu Marmarosz, na północy Rumunii. Miasteczko powstało przy kopalni złota, zamkniętej zaledwie kilka lat temu (nazwa Baia Mare to po polsku „wielka kopalnia”). Poza niewielką starówką większość miasta stanowią dzielnice zbudowane w czasach komunistycznych. Od kilkunastu lat w Baia Mare działa uniwersytet, gdzie uczy się głównie młodzież z regionu. Większość po skończeniu szkoły woli jednak studiować w innych ośrodkach, o wyższej renomie, np. Kluż-Napoka położonym w Siedmiogrodzie, około 100 km na południe od Baia Mare.
Jak mówi Marius Pop, dyrektor YMCA1 w Baia Mare, młodzi ludzie, którzy wyjeżdżą studiować do innego miasta, zazwyczaj nie wracają już do Baia Mare. Jeszcze w czasie studiów rozpoczynają pracę, którą kontynuują po ich skończeniu, i układają sobie życie w nowym środowisku. Tak więc praca z młodzieżą to inwestycja w ludzi na kilka lat. Większość wolontariuszy, którzy nauczyli się pracy w środowisku pozarządowym pod okiem liderów centrum Y4U Youth, po skończeniu szkoły średniej opuszcza miasto na stałe. Jednak – jak pokazuje przykład Roxany Pascan, uczestniczki kursu, która właśnie wróciła do Baia Mare po skończeniu studiów – nie zawsze musi tak być.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Celem projektu „It’s not too late for you(th)!” była wymiana wiedzy i doświadczeń między liderami ośrodków młodzieżowych z różnych krajów europejskich, wzajemne poznanie się, które umożliwi tworzenie nowych projektów międzynarodowych. Projekt rozpoczął także tworzenie sieci stałej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz dyskusji na temat możliwości bardziej skutecznego wsparcia młodych ludzi w ich rozwoju. Jako jeden z rezultatów ma powstać strona internetowa dotycząca ośrodków dla młodzieży w różnych krajach.
W ramach projektu w Baia Mare odbyło się także szkolenie dla liderów młodzieżowych (6 – 13 lutego 2010 r.). Wzięło w nim udział 40 uczestników z 15 krajów: Rumunii, Łotwy, Czech, Słowacji, Serbii, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Malty, Francji, Holandii oraz Polski. Wśród uczestników byli także wolontariusze (dwóch Włochów i Francuzka), którzy przyjechali na kilka miesięcy do Baia Mare na zaproszenie centrum Y4U Youth w ramach Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service – EVS). Program wizyty był bardzo zróżnicowany, uczestnicy mieli czas na prezentację swoich ośrodków, wymianę doświadczeń i dyskusję nad problemami. Mieli też możliwość porozmawiania o problemach rumuńskiej młodzieży z gośćmi z mediów, urzędu miasta, inspektorką ds. edukacji. Zwiedzili też region Marmarosz i mieli styczność z kulturą rumuńską podczas wieczorku kulturalnego.
Podczas licznych dyskusji uczestnicy wymieniali się doświadczeniami na temat finansowania działań dla młodzieży, prowadzenia zajęć, struktury organizacyjnej, budowania partnerstw, współpracy z rodzinami uczestników zajęć oraz wspierania imigrantów. Jak pokazała dyskusja, w wielu krajach szczególnie ostatnia kwestia staje się coraz ważniejsza.
Zajęcia dotyczące szkoleń międzykulturowych były bardzo istotne dla Vanessy Suarez Ventura, działającej w YMCA w Barcelonie w Hiszpanii. Sytuacja w jej kraju drastycznie się bowiem zmieniła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jeszcze nie tak dawno to Hiszpanie migrowali za chlebem do innych krajów. Obecnie Hiszpania staje się punktem docelowym mieszkańców krajów znajdujących się w gorszej sytuacji gospodarczej, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu lepszej pracy. Jak mówi Vanessa, nie wystarczy pokonać barierę językową, choć jest ona niewątpliwie ważna przy adaptacji imigrantów. Ważne jest poznanie ich kultury, wartości, zwyczajów, czasem bardzo się różniących od naszych. Szkoleniami na temat wielokulturowości powinien być objęty personel ośrodka oferującego pomoc imigrantom, bo w ten sposób będzie on mógł lepiej zrozumieć potrzeby tych ludzi. A to jest pierwszy krok do tego, aby im skutecznie pomóc.
Cenne kontakty
Program wizyty dał także możliwość nawiązania nowych przyjaźni i współpracy między ośrodkami z różnych krajów. Uczestnicy to w większości osoby odpowiedzialne w ośrodkach za współpracę międzynarodową i wymianę młodzieży. Czy takie wyjazdy są dla nich ważne? Spytałam o to Maria Saliba, koordynatora programów młodzieżowych YMCA z Malty. – Oczywiście, że są ważne. Sam jeżdżę dwa – trzy razy w roku. Dają one możliwość nawiązywania nowych kontaktów, a z nich rodzą się później nowe projekty. Na jednym z takich spotkań siedem lat temu poznałem Onoria Dana z Rumunii, od tego czasu pozostajemy w kontakcie. Do Rumunii przyjechałem, aby w końcu zobaczyć, jak wygląda jego praca. Podczas takich wyjazdów poznaję nowych ludzi, rozpoczynamy pracę nad interesującymi projektami. W ten sposób rozpocząłem współpracę z Łotwą – podczas wyjazdu poznałem prezes YMCA z tego kraju. W rezultacie zrobiliśmy wspólny projekt. Z takich wyjazdów wracam zainspirowany wieloma nowymi pomysłami. Kilka lat temu podczas festiwalu muzyki w Pradze z Czechach, na którym byłem z moimi podopiecznymi, poznałem między innymi Agnieszkę Lepiankę, która była tam z grupą młodzieży z Polski. Bardzo się ucieszyłem, gdy ją zobaczyłem w Rumunii.
Agnieszka Lepianka, koordynatorka programów międzynarodowych Młodzieżowego Domu Kultury im. W. Broniewskiego w Warszawie, mówi o zaletach treningów dla liderów międzynarodowych. – Każde takie szkolenie daje nowe możliwości współpracy międzynarodowej. To wylęgarnia projektów, tygiel wymiany doświadczeń i sposobów działania. Podpatrujemy swoje metody pracy z młodzieżą i część ciekawych pomysłów adaptujemy, dopasowując do naszych możliwości. Należy być na bieżąco, utrzymywać kontakty, wiedzieć, jakie powstają nowe inicjatywy. Zawsze po takim szkoleniu zostaje lista kontaktów międzynarodowych, uczestnicy zapraszają się do swoich projektów. Jeśli nie mogę skorzystać z zaproszenia, staram się wysłać kogoś z innej organizacji z Polski. W ten sposób tworzy się swoista sieć wymiany doświadczeń i wiedzy. Właściwie większość projektów powstaje w wyniku współpracy międzynarodowej. W Norwegii poznałam dziewczynę z Litwy, zaczęłyśmy tworzyć projekt. Jak dotąd, nie udało się nam otrzymać dofinansowania, ale będziemy próbować ponownie. Pamiętam, że Austriacy przez dwa lata aplikowali o fundusze unijne, zanim w zeszłym roku w końcu je zdobyli. Zrealizowali projekt dotyczący wymiany młodzieżowej i warsztatów fotograficznych, uczestniczyłam w nim razem z grupą młodzieży z Warszawy.
Inspiracje: projekty uczestników spotkania
► Praca socjalna – Malta
Malta to niewielka wyspa, którą zamieszkuje ok. 400 tys. osób. Ze względu na panującą tam niemal stale piękną pogodę kojarzy się z rajem, ale niestety nie wszyscy jej mieszkańcy tak o niej myślą. Jak w każdym kraju, także na Malcie istnieją skupiska biedy i patologii. W La Valletcie, stolicy kraju, od wielu lat działa YMCA. Stara się odpowiadać na lokalne potrzeby: prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, w latach 90. otworzyła pierwszą w mieście kawiarenkę internetową. Obecnie ośrodek rozpoczął działalność socjalną dla osób bezdomnych. Oprócz zapewniania opieki socjalnej i terapeutycznej, prowadzi dwa schroniska dla młodych bezdomnych, którym możliwość zamieszkania na dłuższy czas w ośrodku daje szansę na powrót do społeczeństwa.
– Odpowiadamy za naszych podopiecznych 24 godziny na dobę. Przejmujemy rolę rodziców, których im zabrakło – mówi Yeanette Galea. – Jestem opiekunką dwóch dziewczyn mieszkających w schronisku. Mają za sobą bardzo ciężkie doświadczenia, pochodzą z rodzin patologicznych. Poświęcam im cały dzień, a bardzo często wieczorem dzwonią do mnie, bo znów potrzebują wsparcia. To jest ciężka, nieustająca praca, ale dająca wiele radości. Takie działania są bardzo potrzebne młodym ludziom, którzy wypadli poza nawias społeczeństwa.
► Synergiczny trening rozwoju osobistego – Holandia
Podczas szkolenia okazało się, że wielu uczestników przeszło któryś z trzech etapów treningu synergicznego (synergy training), zapoczątkowanego przez Fundację Olde Vechte (podstawowy, zaawansowany oraz trening dla trenerów). Fundacja stworzyła ośrodek szkoleniowy, w którym ludzie mogą mieszkać, żyć i pracować nad swoim rozwojem osobistym. Większość działań Fundacji skierowana jest do młodych z całego świata, ale prowadzone są również szkolenia dla osób starszych.
Metodą szkoleniową Fundacji jest uczenie poprzez doświadczenie i wykorzystanie efektu synergii: polega na użyciu potencjału wszystkich osób w grupie, gdy grupa mierzy się z trudnym zadaniem wyznaczonym przez trenerów. Obecnie taki rodzaj treningu można odbyć w wielu krajach Europy (dowiedziałam się, że wiele osób, które go przeszły, stara się organizować je w swoich krajach: szukają dofinansowania i zapraszają trenerów tej metody do przeprowadzenia treningu synergicznego w swoich ośrodkach), jednak głównym ośrodkiem nadal pozostaje Olde Vechte.
► Górska przygoda dla młodych – Chorwacja
Międzynarodowa organizacja Outward Bound powstała w 1941 r. Na świecie istnieje ponad 60 szkół Outward Bound działających w ponad 30 krajach, na wszystkich kontynentach. Za główny cel organizacja przyjęła nauczanie poprzez doświadczenie w kontakcie z naturą. Młodzi ludzie uczestniczą w wyprawach górskich, spływach kajakowych, wspinają się, zdobywają jaskinie, uprawiają inne sporty związane z naturą. Dzięki temu uczą się współpracować z innymi, polegać na sobie i innych, odkrywać własny potencjał.
Przedstawiciele Outward Bound Chorwacja podzielili się swoimi doświadczeniami podczas szkolenia w Baia Mare i zaprezentowali swój przyszły ośrodek – położony w górach budynek po zamkniętej szkole, który został przekazany organizacji przez władze lokalne. Obecnie, dzięki pomocy wolontariuszy i w miarę napływu funduszy, ośrodek jest remontowany.
Koniec projektu początkiem czegoś nowego
Alexa Bulboaca z YMCA w Rumunii, jedna z organizatorek spotkania liderów młodzieżowych, napisała na swoim blogu już po zakończeniu kursu: „Koniec kursu nie jest końcem, ale tak naprawdę początkiem”. Kilkoro uczestników zostało kilka dni dłużej w Baia Mare, aby przygotowywać nowe projekty. Kolejne spotkanie ma się odbyć we Francji w październiku. Spotkanie i liczne dyskusje nad sytuacją w Baia Mare dały także nowe spojrzenie na centrum młodzieżowe Y4U samym organizatorom. Nowe pomysły i inspiracje trzeba koniecznie przekuć na lokalne projekty w Rumunii.
1 Międzynarodowa organizacja ekumeniczna propagująca wartości chrześcijańskie. Jej głównym celem jest wspieranie harmonijnego rozwoju fizycznego, umysłowego i duchowego. Działa w 130 krajach i zrzesza prawie 30 mln członków.
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Młodzież w działaniu, Akcja 3.1 Współpraca z Sąsiedzkimi Krajami Partnerskimi Unii Europejskiej.
Młodzież w działaniu to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym. Jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 13 – 30 lat oraz do osób pracujących z młodzieżą, dla których edukacja pozaformalna to szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie. Program umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Promuje ideę zjednoczonej Europy.
Nadrzędnym celem programu jest przezwyciężanie barier, uprzedzeń i stereotypów wśród młodych ludzi, wspieranie ich mobilności oraz promowanie aktywności obywatelskiej. Program Młodzież w działaniu wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz w nabywaniu nowych umiejętności. Celem Akcji 3.1 Współpraca z Sąsiedzkimi Krajami Partnerskimi UE jest pogłębianie wzajemnego zrozumienia między narodami w duchu otwartości, a równocześnie ułatwianie rozwoju wysokiej jakości systemów, które wspierają działania młodzieży w krajach nią objętych. Dofinansowywane są działania ukierunkowane na tworzenie sieci i zwiększenie potencjału organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką i działaniami młodzieżowymi, przy czym dostrzega się istotną rolę, jaką mogą one odgrywać w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w krajach sąsiedzkich.
Akcja ta obejmuje szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą i w organizacjach młodzieżowych oraz wymianę doświadczeń, fachowej wiedzy i dobrych praktyk między nimi. Wspierane są działania, które mogą prowadzić do powstania trwałych, dobrych projektów i przedsięwzięć partnerskich.
Więcej informacji: www.mlodziez.org.pl
Artykuł ukazał się w EUlotce nr 7 (30) – Biuletynie Programu Europejskiego Federacji Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalna, który ukazuje się jako dodatek do co drugiego numeru dwumiesięcznika gazeta.ngo.pl.
Zobacz, co oferujemy organizacjom pozarządowym w ramach naszego Programu Europejskiego.
Zobacz, co oferujemy organizacjom pozarządowym w ramach naszego Programu Europejskiego.
Źródło: EUlotka 7 (30)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.