Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, premier Słowacji, sprawującej obecnie prezydencję Rady, Robert Fico, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podpisali 13 grudnia 2016 r. pierwszą wspólną deklarację określającą cele i priorytety UE w procesie legislacyjnym w 2017 r.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: Wspólna deklaracja jest kolejnym kamieniem milowym na drodze, dzięki której UE może lepiej i szybciej reagować na wyzwania. Po raz pierwszy w historii UE trzy Instytucje europejskie uzgodniły pewną liczbę inicjatyw o dużym znaczeniu politycznym, których realizacja powinna zostać przyspieszona w procesie legislacyjnym. Mamy co prawda trzy różne Instytucje, ale istnieje tylko jeden projekt europejski, dla którego pracujemy, reprezentując interesy wszystkich obywateli UE. To, w jaki sposób zorganizowana została Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, powinno stać się nowym standardem wspólnego znajdowania szybkich i konstruktywnych rozwiązań. Przy dobrej woli możemy wypracować rozwiązania dla Europy.
Oprócz zaangażowania UE w bieżące prace nad wszystkimi przedłożonymi już wnioskami ustawodawczymi, przewodniczący trzech Instytucji określili we wspólnej deklaracji sześć konkretnych obszarów, w których procedowanie wniosków powinno zostać przyspieszone. Przewodniczący Parlamentu, Rady i Komisji zobowiązują się do usprawnienia działania swoich Instytucji, by zapewnić szybkie postępy w procesach legislacyjnych dotyczących tych priorytetowych inicjatyw oraz, w miarę możliwości, zakończenie tych procesów do końca 2017 r.
- Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji – za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS 2.0), zmienionych instrumentów ochrony handlu, unii bankowej, unii rynków kapitałowych i dzięki poprawie gospodarowania odpadami w gospodarce o obiegu zamkniętym.
- Zajęcie się społecznym wymiarem Unii Europejskiej – za pośrednictwem Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, lepszej koordynacji zabezpieczenia społecznego, europejskiego aktu w sprawie dostępności i Europejskiego Korpusu Solidarności.
- Lepsza ochrona bezpieczeństwa naszych obywateli – poprzez system wjazdu/wyjazdu, inteligentne granice i europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), kontrolę nabywania i posiadania broni palnej, instrumenty służące penalizacji aktów terrorystycznych, prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).
- Reforma i rozwój polityki migracyjnej w duchu odpowiedzialności i solidarności – dzięki reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego (w tym mechanizmu dublińskiego), pakietowi dotyczącemu legalnej migracji oraz Planowi inwestycji zewnętrznych, które pomogą zaradzić podstawowym przyczynom migracji poprzez zwiększenie inwestycji i tworzenie miejsc pracy w krajach partnerskich.
- Wypełnienie zobowiązania do wprowadzenia połączonego jednolitego rynku cyfrowego – poprzez reformę unijnego rynku telekomunikacyjnego i prawa autorskiego, wykorzystywanie w Unii pasma 700 MHz, zapobieganie nieuzasadnionemu blokowaniu geograficznemu, dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych oraz wspólne zasady ochrony danych.
- Realizacja celu, jakim jest ambitna unia energetyczna i przyszłościowa polityka przeciwdziałania zmianie klimatu – dzięki ramom polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, porozumieniu klimatycznemu z Paryża oraz pakietowi Czysta energia dla wszystkich Europejczyków.
Następne działania
Przebieg procedury
15 marca 2016 r. trzy europejskie Instytucje uzgodniły nowe Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie lepszego stanowienia prawa, by poprawić jakość europejskiej legislacji i osiągane dzięki niej rezultaty. Porozumienie międzyinstytucjonalne dotyczące lepszego stanowienia prawa przynosi zmiany w całym cyklu kształtowania polityki, od konsultacji i oceny skutków aż po przyjęcie, wdrożenie i ocenę unijnego prawodawstwa. Zgodnie z nowym porozumieniem międzyinstytucjonalnym muszą istnieć wspólne uzgodnienia w kluczowych sprawach, które powinny być traktowane priorytetowo przez prawodawców, w tym w odniesieniu do uproszczenia obowiązujących przepisów.
Każdego roku Rada, Parlament i Komisja omawiają bieżące priorytety ustawodawcze UE i uzgadniają wspólne priorytety na nadchodzący rok. Pozwala to trzem Instytucjom na ściślejszą współpracę, aby stawić czoła ogromnym wyzwaniom.
Więcej informacji: